Co se děje v těhotenské poradně?

Frekvence kontrol je odlišná v jednotlivých trimestrech. První tři měsíce stačí prohlídky zpravidla po měsíci, druhé tři po třech týdnech a poslední tři po čtrnácti dnech. Vyjímku tvoří poslední měsíc před porodem. Měsíc před termínem porodu navštěvují budoucí ma


Frekvence kontrol je odlišná v jednotlivých trimestrech. První tři měsíce stačí prohlídky zpravidla po měsíci, druhé tři po třech týdnech a poslední tři po čtrnácti dnech. Vyjímku tvoří poslední měsíc před porodem. Měsíc před termínem porodu navštěvují budoucí maminky zpravidla porodnici, ve které budou rodit a to jedenkrát týdně. Maminek stále přibývá a proto se ve větších nemocnicích musíte již na začátku těhotenství osobně či emailem registrovat. 

Čtěte také: Už je to tady , nebo je to planý poplach?

 

Co se děje v těhotenské poradně?

I.trimestr

Součástí každé těhotenské kontroly je změření krevního tlaku, kontrola vzorku moči na cukr a bílkovinu, zjištění hmotnosti budoucí rodičky a kontrola otoků. Další součástí každé prohlídky je gynekologické vyšetření lékařem. Kromě toho se odebírá na začátku těhotenství krev na krevní obraz, HIV, žloutenku typu B, krevní skupinu a protilátky, syfylis a hladinu cukru v krvi. Na začátku těhotenství se provádí odběr stěru buněk z děložního čípku tzv. onkologická cytologie a mikrobní obraz poševní. Kolem 11.týdne se provádí ve většině nemocnic kombinovaný test na vrozené vývojové vady /odběr krve a ultrazvuk/, který postupně vytlačuje test v 16. týdnu těhotenství.

Čtěte také: Co si zabalit do porodnice?

Co se děje v těhotenské poradně?

Co se děje v těhotenské poradně?II.trimest

Kolem dvacátého týdne /18. až 22. týden/ se provádí  "velký" ultrazvuk. Cílem je vyhledávat anatomické odchylky u plodu. Lze již dobře vidět srdce, mozek, močový měchýř, žaludek, ledviny, končetiny a počet prstů u plodu. Ve 24 týdnu se provádí test na cukrovku a případně dtuhý odběr protilátek.

Čtěte také: Čekáte miminko. Máte pro ně dost vitaminů a minerálů?

III.trimest

Kolem třicátého týdne se provádí ultrazvuk a druhé těhotenské odběry /krevní obraz a odběr krve na syfylis/ Ultrazvukem se sleduje uložení a zralost placenty, poloha plodu, množství vody plodové. Ve 36 týdnu se dále provádí stěr z pochvy na kultivační vyšetření. Aktivně se zjišťuje přítomnost streptokoka v pochvě. Tato bakterie ačkoli o ní matka mnohdy ani neví, by mohla výrazně ohrozit novorozence při průchodu porodními cestami, proto ženy s positivním nálezem rodí v cloně antibiotik. Antibiotika předepíše lékař v poradně a žena si léky přinese k porodu. Je nutné je aplikovat alespoň tři hodiny před porodem nitrožilně. Od 38. týdne se také natáčí monitor, kdy žena 20 minut leží nebo sedí a sondami připnutými na břicho ženy se snímaji srdeční ozvy plodu a děložní aktivita u matky.Co se děje v těhotenské poradně?

Dobrou zprávou je, že porodnici si budoucí maminka může vybrat bez ohledu na bydliště a dokonce si před porodem může prohlédnout po domluvě s personálem porodní sál či poporodní oddělení. Také si bez poplatku může vzít k porodu blízkou osobu. /maximálně tři/.

Text: JH