Internet místo chůvy = negativní následky v dospělosti
Dnešní doba je na internetu naprosto závislá, dokonce i děti na prvním stupni základních škol jej potřebují pro vypracování domácích úkolů. Internet je zajisté úžasná učební pomůcka, ale může se z něj stát i místo, které přímo ohrožuje bezpečí dítěte. Unikátn
Dnešní doba je na internetu naprosto závislá, dokonce i děti na prvním stupni základních škol jej potřebují pro vypracování domácích úkolů. Internet je zajisté úžasná učební pomůcka, ale může se z něj stát i místo, které přímo ohrožuje bezpečí dítěte.
Unikátní celoevropský výzkum, jak chránit děti před hrozbami na internetu, kterého se zúčastnilo 25 tisíc dětí z 25 evropských zemí, ukázal, že rodiče se do internetových aktivit svých dětí vůbec nezapojují a vystavují je tak rizikům, jež mohou ovlivnit celou budoucnost dítěte. Společnost Era, co by generální partner výzkumu, přinesla alarmující zjištění a na základě toho přináší patero zásad pro bezpečnost dětí.
Čtěte také: Nechatuje si to dítě s kybergroomerem?
Komunikujte!
Základem komunikace mezi rodiči a dětmi o bezpečném surfování by mělo být vysvětlení důsledků užívání, ne tedy „přednášky“ a základy, ale vysvětlení rizik. V současné době existuje na webu několik stránek, kde mohou rodiče i děti najít odpovědi na otázky kolem bezpečnosti na internetu. Například bezpecne-online.cz či saferinternet.cz
Zapojujte se do online aktivit svých dětí
Rodiče by se měli aktivně zapojovat do všech online aktivit svých dětí, mluvit s nimi o internetu a občas být přitom, když jsou právě připojení. Online rizika totiž výrazně omezuje přítomnost rodičů při komunikaci dětí na internetu – například ve formě sdílených online aktivit nebo podporou jejich samostatného učení, kdy rodič zůstává poblíž pro případné dotazy a pomoc.
Čtěte také: Mluvte se svými dětmi o sexu. Jste pro ně důležitější než jejich vrstevníci
Zakazujte s rozumem
Ačkoli zakazování, například určitých webových stránek nebo zákaz nahrávat na internet fotografie, se zdá být nejefektivnějším nástrojem pro snížení rizik spojených s online komunikací, není to úplně nejvhodnější prostředek. Všeobecný zákaz znamená všeobecné omezení využívání internetu. A navíc, jak všichni dobře víme, zakázané ovoce nejvíce chutná. Mnohem lepší než zákazy a restrikce je důkladné vysvětlení a komunikace. Nechte děti, aby prozkoumávaly internet samy, ale buďte stále poblíž, abyste mohli poradit a vysvětlit potencionální rizika.
Čtěte také: Šikana, kyberšikana a Hollywood
Používejte bezpečnostní filtry
Jejich instalace je otázkou pár minut. Jeho efekt je nesporný. V zásadě fungují tak, že nebezpečné obsahy stránek se dětem vůbec nezobrazí.
Projděte si s dětmi toto desatero
- Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem na druhé straně.
- Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní. Svou intimní fotku neposílej ani kamarádovi nebo kamarádce - nikdy nevíš, co s ní může někdy udělat.
- Udržuj hesla v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
- Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy. Ignoruj je.
- Nedomlouvej si schůzku přes internet, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
- Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
- Svěř se dospělému, pokud tě stránky nebo něčí vzkazy uvedou do rozpaků, nebo tě dokonce vyděsí.
- Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
- Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.
- Když se s někým nechceš bavit, nebav se.
Text: Jana Tobrmanová
Re: Internet místo chůvy = negativní následky v dospělosti
Ivanka082 (host) / před 4 lety 26.02.2021 20:32
Podle mě je internet moc fajn prostředí. Trávíme na něm desítky hodin týdně a dává nám obrovskou svobodu. Trošku se bojím, co přinesou nové technologie ale zároveň se moc těším na IoT.. Koukala jsem, že třeba česká firma https://www.jablotron.cloud se tou budoucností internetu zajímá. Znáte nějaké další firmy? Chci se více dozvědět… Ať mám navrch.