Internet místo chůvy = negativní následky v dospělosti

Dnešní doba je na internetu naprosto závislá, dokonce i děti na prvním stupni základních škol jej potřebují pro vypracování domácích úkolů. Internet je zajisté úžasná učební pomůcka, ale může se z něj stát i místo, které přímo ohrožuje bezpečí dítěte. Unikátn


Dnešní doba je na internetu naprosto závislá, dokonce i děti na prvním stupni základních škol jej potřebují pro vypracování domácích úkolů. Internet je zajisté úžasná učební pomůcka, ale může se z něj stát i místo, které přímo ohrožuje bezpečí dítěte.

Internet místo chůvy = negativní následky v dospělosti

Unikátní celoevropský výzkum, jak chránit děti před hrozbami na internetu, kterého se zúčastnilo 25 tisíc dětí z 25 evropských zemí, ukázal, že rodiče se do internetových aktivit svých dětí vůbec nezapojují a vystavují je tak rizikům, jež mohou ovlivnit celou budoucnost dítěte. Společnost Era, co by generální partner výzkumu, přinesla alarmující zjištění a na základě toho přináší patero zásad pro bezpečnost dětí.

Čtěte také: Nechatuje si to dítě s kybergroomerem?

Komunikujte!

Základem komunikace mezi rodiči a dětmi o bezpečném surfování by mělo být vysvětlení důsledků užívání, ne tedy „přednášky“ a základy, ale vysvětlení rizik. V současné době existuje na webu několik stránek, kde mohou rodiče i děti najít odpovědi na otázky kolem bezpečnosti na internetu. Například bezpecne-online.cz či saferinternet.cz

Internet místo chůvy = negativní následky v dospělosti

Zapojujte se do online aktivit svých dětí

Rodiče by se měli aktivně zapojovat do všech online aktivit svých dětí, mluvit s nimi o internetu a občas být přitom, když jsou právě připojení. Online rizika totiž výrazně omezuje přítomnost rodičů při komunikaci dětí na internetu – například ve formě sdílených online aktivit nebo podporou jejich samostatného učení, kdy rodič zůstává poblíž pro případné dotazy a pomoc.

Čtěte také: Mluvte se svými dětmi o sexu. Jste pro ně důležitější než jejich vrstevníci

Zakazujte s rozumem

Ačkoli zakazování, například určitých webových stránek nebo zákaz nahrávat na internet fotografie, se zdá být nejefektivnějším nástrojem pro snížení rizik spojených s online komunikací, není to úplně nejvhodnější prostředek.  Všeobecný zákaz znamená všeobecné omezení využívání internetu. A navíc, jak všichni dobře víme, zakázané ovoce nejvíce chutná. Mnohem lepší než zákazy a restrikce je důkladné vysvětlení a komunikace. Nechte děti, aby prozkoumávaly internet samy, ale buďte stále poblíž, abyste mohli poradit a vysvětlit potencionální rizika.

Internet místo chůvy = negativní následky v dospělosti

Čtěte také: Šikana, kyberšikana a Hollywood

Používejte bezpečnostní filtry

Jejich instalace je otázkou pár minut. Jeho efekt je nesporný. V zásadě fungují tak, že nebezpečné obsahy stránek se dětem vůbec nezobrazí.

Projděte si s dětmi toto desatero

  1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem na druhé straně.
  2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní. Svou intimní fotku neposílej ani kamarádovi nebo kamarádce - nikdy nevíš, co s ní může někdy udělat.
  3. Udržuj hesla v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
  4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy. Ignoruj je.
  5. Nedomlouvej si schůzku přes internet, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
  6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
  7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky nebo něčí vzkazy uvedou do rozpaků, nebo tě dokonce vyděsí.
  8. Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
  9. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.
  10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

 

Text: Jana Tobrmanová