Naučte se rozumět dětskému pláči

Pokud je přebalené a nakrmené, možná jen vyžaduje vaši přítomnost a chce pochovat. Nejsilnější je hlad Pokud vaše dítě dvě až tři hodiny nejedlo, nejspíše ho zklidníte tím, že ho nakrmíte. Možná ho na chvíli ošálíte dudlíkem, ne však na dlouho. Po chvíli ho nic jin


Naučte se rozumět dětskému pláčiPokud je přebalené a nakrmené, možná jen vyžaduje vaši přítomnost a chce pochovat.

Nejsilnější je hlad

Pokud vaše dítě dvě až tři hodiny nejedlo, nejspíše ho zklidníte tím, že ho nakrmíte. Možná ho na chvíli ošálíte dudlíkem, ne však na dlouho. Po chvíli ho nic jiného než jídlo neukllidní. miminko nakrmíte, nechte jej říhnou uložte pravděpodobně zase usne. Pokud je plnně kojevé neprotřebuje do šestého měsíce jinou tekutinu než mateřské mléko.

Čtěte také: Dítě sní tolik, co potřebuje

Mokrá plenka většinou pláč nevyvolá

Pokud používáte papírové plenky, upozorní vás dítě většinou jen po stolici. Zvykněte si vyměňovat plenu automaticky před krmením. Za prvé dítě bude nerušeně jíst a vy odstraníte dvě možné příčiny dětského pláče najednou.

Bolí ho něco?

Časem rozeznáte, kdy má miminko nějaký problém. Pokud brečí bolestí, většinou je pláč přerušovaný a má trochu jiný tón. Může ho bolet bříško po spolykání vzduchu při krmení, proto buďte důslední a minimálně deset minut dejte dítěti možnost aby si odříhlo. Spolykaný vzduch ho pak tlačí. Někdy stačí ho položit na záda a po chvíli znovu zvednout a dítě si říhne, nebo jej chvíli hlaďte či lehoučce plácejte po zádíčkách.

Čtěte také: Nespavým dětem hrozí v budoucnu obezita

Někdy chce jen pochovatNaučte se rozumět dětskému pláči

Dítě si lehce zvykne na společnost a dotek. Není sice nejlepší ho při každém zabrečení chovat, ale ani ho nenechávejte příliš dlouho plakat, aby nenabylo dojmu, že si musí vaší přítomnost vybrečet. Někdy ho vaše náruč uklidní. Jindy stačí nechat ho ležet a vlídně k němu promlouvat, mnohdy ho uklidní i váš hlas.

Dítě může mít zlý sen

Noční můry většinou začínají až okolo jednoho roku, ale vyjímkou nejsou ani u dětí menších. Někdy trvá dost dlouho než se dítě utiší. V žádném případě na něj nekřičte, ale držte jej za ruku a vlídně a trpělivě k němu promlouvejte. Problémy většinou samy vymizí. Pokud ne, zamyslete se zda není dítě něčím stresováno nebo se necítí odstrčeno.

Co nemají rádi novorozenci?

- příliš ostré světlo

- náhlé hlasité zvuky /siréna, zvonění telefovu/

- rychlé změny teploty /třeba šáhneteli na něj studenou rukou/

- někteří novorozenci si musí zvyknout na koupání

- často jim vadí svlékání věcí přes hlavu

- novorozenci může vadit být svlečený, jelikož namá kontakt s okolím /děti mají rádi zavinovačku jelikož se cítí chráněni jako v děloze/

Čtěte také: Dítě s dvěma domovy: co udělat, aby fungovala střídavá péče o dítě

Naučte se rozumět dětskému pláči

Co miminko" zaručeně "uklidní?

Pokud je miminko nakrmené a přebalené a netrápí ho bolest bříška nebo jiný problém, může ho utišit pochování, povídání, protože dobře pozná váš hlas. Někdy pomůže dudlík, jemná ne příliš hlučná hudba. Hlavně nebuďte nervózní, dítě to vycítí. Dětskému pláči určitě brzy porozumíte. Všímejte si miminka často, aby si nemyslelo, že si musí vaší přítomnost vyplakat. Hodně na něj mluvte, ať zná váš hlas. Mnohdy ho uklidní jen vaše vlídné slovo. Někdy se miminku stýská po vaší náruči, potřebuje vidět váš obličej a cítit tlukot vašeho srdce, potom mu tento kontakt neodpírejte. Po pár měsících už dítě nebude plakat ani po probuzení, bude spíše klidné, zvlášť pokud ví, že brzy dostane vše potřebné.

Text: JH