Olivový olej pro krásu i pro zdraví

Olivový olej pro krásu i pro zdraví

Původ olivovníku má dokonce mytologický základ. Darem ho prý lidem věnovala bohyně Pallas Athéna, která vedla spor s Poseidonem o to, kdo bude patronem nového města. Athéna dala lidem olej, který uklidní a vyléčí tělo i duši a zvítězila. Alespoň tak to vidí řecké báje.


Dar od Bohů?

Pravda je, že se olivovník evropský začal pěstovat před 6 tisíci lety na Blízkém východě a zmínky o něm nacházíme už ve spisech starých Řeků a Římanů. Olivovník má význam užitkový i symbolický – olympijské zlato patří vítězům a stejně tak i olivové ratolesti.

Dnes je pěstuje hlavně ve středomořských státech, Řecku, Itálii a Španělsku. Setkáme se však i s olivami
z Turecka, Portugalska či Severní Afriky. Olivovník je velmi odolný strom. Dokáže vzdorovat prudkému slunečnímu žáru, velkému suchu, ale nesnáší mráz.

Barva oliv nesouvisí ani tak s odrůdou, jako se stupněm zralosti. Zpočátku zelené olivy postupně tmavnou
a nejzralejší plody jsou pak černé. Na výrobu 1 litru olivového oleje se spotřebuje zhruba 5 až 6 kilogramů oliv.

Jak se pozná dobrý olej podle degustátorů? Je vyvážený, s plnou hladkou chutí, která se v ústech dále rozvíjí.

 

Druhy olivového oleje mají svá přesná dělení. Vyznáte se v nich?

Panenské olivové oleje se získávají způsobem a při teplotě, které neovlivní jejich blahodárné vlastnosti. Není při nich použita žádná chemie. Kyselost extra panenského olivového oleje nesmí překročit 0,8°, u panenského olivového oleje je hranice kyselosti posunuta na 2°. Panenské olivové oleje jsou vhodné především pro studenou kuchyni. Dále existuje také rafinovaný olivový olej a olivový olej z pokrutin, u kterých se dalším zpracováním odstraňují závady na chuti a vůni. Ty jsou pak vhodné na pečení a smažení.

Tipy pro krásu

Olivový olej je výborným pomocníkem při jakémkoliv kosmetickém ošetření. Je ideální pro masáže a to nejen těla, ale i pokožky hlavy. Horký olivový olej se používá především pro relaxační masáže, které vás uvolní
a zregenerují. Masér vám vmasíruje horký olivový olej do vlasů a do pokožky hlavy a dopřeje vám užasný relaxační požitek.

Olivový olej je vhodný i jako regenerace pro vysušené vlasy. Vetřete si olivový olej do konečků vlasů a nechte 10 minut působit. Ideální vzpruha pro poničené vlasy od sluníčka, především po dovolené u moře.

Olivový olej vyzkoušejte i pokud vás trápí popraskané rty nebo suchá kůže. Vmasírujte si kapku oleje na postižené místo a brzy ucítíte zjemňující účinky na vaši pokožku.

Pomůže také při ošetřování mozolů, kuřích ok i plísňových onemocnění nohou. Olivový olej totiž změkčuje ztvrdlou a suchou kůži a napomáhá vstřebávání účinných látek.

 

Extra TIP: Mnohé studie dokázaly, že olivový olej snižuje hladinu cholesterolu. Při 2 lžičkách oleje denně se výsledky dostavily již po týdnu. Používejte olivový olej například do česnekového chleba, salátových zálivek, při smažení a místo margarínu.

 

 

 

 

Text: Denisa Nová
foto: pixabay.com