Co všechno můžete udělat pro svá prsa?

Co všechno můžete udělat pro svá prsa?

Zvětšení ňader. Tento zákrok patří v současné době mezi nejžádanější výkony plastických chirurgů. 


Má velmi dobrý a téměř okamžitý efekt  a stopy po operaci jsou téměř neznatelné. Po zhojení vám zůstanou nevelké a často skoro neviditelné jizvy, dlouhé asi 4 cm,  vzniklé po řezu, kterým se do prsu vkládá silikonový implantát.

„Jizvy jsou umístěny tak, aby nebyly na první pohled  příliš patrné: v  podprsní rýze, na hranici prsního dvorce
a někdy v podpažní jamce,“ říká  MUDr. Svatopluk Svoboda.

 

Zmenšení poprsí

Redukční plastikou lze upravit příliš těžká a velká prsa. Nejen že jsou často neestetická, ale mohou i přetěžovat krční a hrudní páteř a  mít na svědomí různé zdravotní potíže -  včetně bolestí zad a hlavy.

„Ňadra prakticky nelze zmenšit liposukcí, je potřeba rozsáhlejší operační výkon, při kterém se odstraní  přebytečný  tuk a  nadbytek kůže. Touto, poměrně velkou operací,  lze ňadra upravit na požadovanou velikost
a tvar,“ vysvětluje plastický chirurg Svatopluk Svoboda.

 

Modelace prsů

V případě, že dojde k výraznému prověšení prsů vlivem hormonálních změn, těhotenstvím a kojením, lze je k dokonalosti vytvarovat. Při tom se buď odstraní přebytečné vazivo, nebo se objem naopak doplní pomocí implantátů.

„Výsledkem je bezvadný hrudník, ale za cenu jizev, nutných k redukci nadbytečné kůže,“ připomíná doktor Svoboda.

 

Jak se dělá sexy hrudník

Implantát, tvořený silikonovým  pouzdrem,  naplněným buď silikonovým gelem nebo solným roztokem (tyto implantáty se v současné době u nás již  téměř nepoužívají), vypadá jako různě velký bochánek.  Často  lékaři používají tzv. anatomické tvary, které lze lépe přizpůsobit rázu hrudníku a působí velmi přirozeně.

„Vkládají se buď  pod prsní žlázu nebo pod prsní sval,  třemi cestami :  Přes obvod prsního dvorce, řezem pod prsem nebo v podpaždí., tak aby výsledkem byla jen nenápadná jizva. Výběr operační cesty závisí nejen na přání pacientky, ale i na typu implantátu. Po řezu v rýze pod ňadrem zůstane jizva asi čtyři centimetry dlouhá, , výhodou  je fakt, že tímto přístupem má  chirurg  dobrý přehled o ráně, a tudíž existuje  velmi malá pravděpodobnost poškození mléčné žlázy,“říká plastický chirug.

Další  variantou je vložení implantátu řezem v dolním obvodu prsního dvorce. Každý postup vkládání implantátu má určité výhody a nevýhody, o kterých by vám doktor měl říct ještě před zákrokem, abyste spolu vybraly ten nejvhodnější. Plastický chirurg se vždy snaží, aby výsledná jizva byla co nejméně patrná a měly byste si nechat poradit.

 

Příprava

Prvním a velmi důležitým krokem před rozhodnutím o operaci je osobní pohovor s plastickým chirurgem,
o vašich představách i o tom, do jaké míry a zda vůbec jsou vaše sny realizovatelné (počítejte s tím, že se přitom budete muset svléknout do půl těla).

„Při té příležitosti budete mít možnost zeptat se na cokoliv vás napadne. Nebojte se klást ani zdánlivě nepodstatné či „trapné“ otázky, jen tak se budete moci správně rozhodnout,. Některé pacientky přiberou ke konzultaci s lékařem i svého partnera,“ radí MUDR. Svatopluk Svoboda.

 

CO JEŠTĚ MUSÍTE VĚDĚT

- Minimálně rok byste se neměla opalovat nahoře bez, jizvy po operaci mohou více pigmentovat.

- Kosmetické operace nemohou být spojeny s pracovní neschopností, takže nepočítejte s tím, že dostanete pracovní volno. Ideální je, pokud si můžete vzít nejméně  týden dovolené.  Každopádně, doba, po kterou byste měla zachovávat klidový režim a nezatěžovat hlavně horní končetiny se pohybuje okolo 4 týdnů.

- Pokud vám v realizaci nového poprsí brání pouze strach z bolesti, vězte, že nebudete nijak trpět.  Po operaci navíc dostanete řadu léků proti bolesti, takže celou akci určitě hravě zvládnete.

- Ideální doba pro plastiku prsou je podzim a jaro. V renomovaných klinikách může být čekací doba až 8 týdnů, takže pokud chcete být dokonalá ještě než se objeví první sněženky, objednejte se na konzultaci ještě dnes.

- Někteří výrobci doporučují výměnu implantátu po deseti až patnácti letech i z preventivních důvodů, aby se zabránilo prodření pouzdra  implantátu v důsledku mechanického namáhání - není to však pravidlem.

- Pokud v dohledné době  plánujete miminko, operaci si dobře rozmyslete. Po těhotenství se totiž může tvar
i pevnost prsou výrazně změnit a tak by vaše investice mohla vyjít na vniveč. Navíc, implantáty někdy mohou kojení  částečně ovlivňovat.

 

 

 

 

 

Text: Eliška Horáková
foto: pixabay.com