Sandály a ponožky aneb problematika odívání mužů

Kalhotové dilema
Není třeba dlouze rozebírat. Mnohý z nás si vzpomene, jak se příliš krátké kalhoty staly středem nepříjemné pozornosti u Václava Havla v začátcích jeho prezidentování. Dnes už máme svět elegance otevřený, takže ani dlouhé kalhoty se sešlapanými okraji


Kalhotové dilema
Není třeba dlouze rozebírat. Mnohý z nás si vzpomene, jak se příliš krátké kalhoty staly středem nepříjemné pozornosti u Václava Havla v začátcích jeho prezidentování. Dnes už máme svět elegance otevřený, takže ani dlouhé kalhoty se sešlapanými okraji nejsou zrovna na místě. Obojí dokáže pokazit celkový vzhled, ať už máte na sobě džíny Versaceho nebo poslední hit Armaniho. Ideální je délka na kotníky s nepatrným předním zlomem.

Nechtějte, abychom to detailně popisovali. Rada nad zlato, kalhoty by měly pohodlně spočívat na kyčelní kosti. Příliš nízký sed vypadá lajdácky, a moc vytažené kalhoty směšně. U kalhot by měla šířka nohavic odpovídat tomu, jak volné nebo přiléhavé je sako.

Co obout/obléct na nohy? Tento neustále dokola omílaný nedostatek má v sobě už každý natolik zažitý, že když se náhodou ráno nepoštěstí a v polospánku sáhnete nedopatřením po svítivě bílé barvě, zkazíte si celý den. V tomto případě by delší kalhoty neškodily, ale nejlepším řešením bude třídit si ponožky podle barev a ty na sport skladovat v zadní části vašich úložných prostorů.

Od dávných dob hlavní bod celkového vzhledu. Pečujte o svou obuv, a když vás přepadnou plískanice, vždycky najděte způsob jak ji dát alespoň dočasně do pořádku.

Vázanka či kravata? Co to způsobuje? Deformaci vašeho celkového vzhledu. Pokud jste silnější postavy a vezmete si příliš krátkou kravatu, budete vypadat jako školák, který právě vyrostl ze své uniformy. Na příliš dlouhou kravatu také není zrovna pěkný pohled. Délka kravaty by měla být úměrná vaší výšce postavy, vyšší muži by tak měli volit při nákupu vázanku asi 150 cm dlouhou.

Špinavé oblečení Stane se to úplně nečekaně a v nejnevhodnější okamžik. Při zanícené gestikulaci vám ukápne docela malá kapka kávy na čerstvě vyžehlenou košili. Je tak malá, že si toho možná ani nevšimnete anebo to prostě neřešíte. Jenomže pak přijde důležité jednání a obchodní partner, který vás vidí poprvé v životě, před vámi cítí respekt až do chvíle, než objeví tu malou nicotnou skvrnku.

Dojem obdivu a respektu je tatam, a pokud jste jej nenadchli už dávno předtím, při tomto setkání to určitě nebude. Nehledě na to, že po náročném dni zakotvíte s kamarády v baru a rozhodnete se zkusit štěstí alespoň u pohledné brunetky od vedlejšího stolu. Nedělejte to… Raději buďte v práci vždy připraveni s náhradní košilí pro tyto nečekané situace, nebudete litovat.

Opaskový arsenál Ledvinkám odbily zvony už dávno. A pro to ostatní jako jsou mobily, i-pody nebo peníze si pořiďte kalhoty s vrchními kapsami, sako nebo zkrátka příruční módní tašku. Hlavně ve volném čase, kdy kufřík není nezbytný, taková „messenger“ taška posledních trendů přes rameno z vás udělá mistra ležérní elegance.

Jak to sladit? Ano, to už chceme po vašem mužském světě příliš. Jak může černý pásek s hnědými polobotkami podtrhnout mou osobnost? Máte pravdu, je to jenom módní dovětek. Pokud chcete být opravdu v oblékání bezchybní, můžete si splnit i tento detail. Hnědý pásek k hnědým botám a podobně u dalších barev a vzhůru za obchodními a společenskými úspěchy.

Udělejte si přehled v tom, jaké barvy na vás vypadají dobře, raději než vybírat si barevné odstíny na základě módních trendů nebo jen proto, že vám daný kus oblečení sedne. Pokud, pánové, nemáte moc dobré barevné cítění, pak prosím vyhledejte ženu nebo ženy s dobrým vkusem, aby vám při výběru pomohly. Vážně!

Naneštěstí většina mužů v tomhle bohužel zrovna neexceluje. Prostě si vyberou šedý oblek, sladí s ním kravatu a považují to za dobrou volbu místo toho aby si barvu vybírali nejprve a hlavně podle toho, jestli jim sluší. Zásadní jsou také detaily, jako například kvalita kravaty, typ uvázaného uzlu, druh obuvi, lesk a čistota bot, typ pláště, vesta, vyžehlená košile.

Záleží na střihu Padnoucí oděv je zkrátka základ. U košil do obleku je rozhodující velikost límečku. Příliš velký límeček nikdy nevěstí nic dobrého. Další významné faktory jsou délka rukávů jak u košile, tak u saka, a jak vám oblek sedí přes ramena. Pokud se to špatně zkombinuje – třeba upnuté kalhoty a plandavé sako, mělo by to být jedině úmyslně; jinak se totiž dotyčný dopouští módního hororu.

Text: Ela Procházková