Tupozrakost je léčitelná pouze v dětském věku

                     Co je to tupozrakost? Líné oko, neboli tupozrakost je funkční vada oka. Znamená to, že když budete dítěti zakazovat dívat se zblízka na televizi, číst při malém světle a cpát ho mrkví stejně vznik této vady neovlivníte. Tupozrakost se vyv


                     Co je to tupozrakost?

Líné oko, neboli tupozrakost je funkční vada oka. Znamená to, že když budete dítěti zakazovat dívat se zblízka na televizi, číst při malém světle a cpát ho mrkví stejně vznik této vady neovlivníte. Tupozrakost se vyvíjí většinou v důsledku šilhání nebo refrakčních vad. Jedno oko, to slabší je postupem času vyřazeno z funkce. Zrakové centrum v mozku přebírá impulzy pouze z oka zdravého. Důsledkem je, že dítě přestává slabé oko používat.

 

                   Dá se tupozrakost operovat?

Bohužel ne. Je to vada funkční a operovat se nedá. Léčit se ale dá, ale jen do určité doby. Dětské oko se vyvíjí zhruba do devíti let, potom už je poškození trvalé. Léčba je dlouhodobá a vyžaduje velkou trpělivost a píli nejen malého pacienta, ale hlavně rodičů.

 

                    Co tedy dělat?

 

Malý pacient dostane předepsané brýle. Další léčba spočívá v posilování nemocného oka zakrýváním toho zdravého. K tomu se používá tzv. okluze. Používá se buď speciální náplast, látkový okluzor nebo neprůhledná čočka. Největší šance na uzdravení je mezi třetím a šestým rokem. Po šestém roce života šance na zlepšení podstatně klesá a po devátém roce je poškození nezvratné. Používání okluzoru se při zlepšování vidění snižuje z celého dne až na jednu hodinu denně. Při přísném dodržování je velká šance na úspěšné vyléčení.

 

                   Co čeká malého pacienta a jeho rodiče?



- dítěti se musíme pomoci smířit s tím, že bude nosit brýle s okluzí

- po zalepení zdravého oka musíme dávat na dítě zvýšený pozor, jelikož jeho vidění se výrazně zhorši

- přestože dítě bude smlouvat a nebude chtít okluzor nosit, nesmíme mu ustupovat, nelitovat ho

- oko potřebuje na vycvičení dlouhou dobu, proto je na místě trpělivost a ohleduplný přístup

- čekají vás pravidelné návštěvy u očního lékaře

- k léčbě patří i pravidelné cvičení, kdy dítě se zalepeným okem např. navlíká korále, kreslí, skládá puzzle aj.

 

Někdy vám lékař doporučí i několikatýdenní pobyt v ozdravovně, kde se dětem odborníci intenzivně věnují. Úspěšnost léčby záleží ve značné míře na rodičích, protože dítě dost dobře nechápe, že je to nutné zlo pro budoucí dobro. Tupozrakost ovlivňuje výběr sportu, studia, možnost řidičského průkazu a budoucího povolání. Navíc při možném poranění zdravého oka by byl člověk odkázán na oko "líné".