Každá šestá žena v ČR trpí poruchou plodnosti

Vedle zhoršené funkce vaječníků a neživotaschopných vajíček je jednou z klasických příčin neplodnosti u žen poškození vejcovodů srůsty, většinou po zánětech nebo operacích. Blanité srůsty kolem vaječníku mohou vytvořit překážku, která brání transportu pohlavních bu


Vedle zhoršené funkce vaječníků a neživotaschopných vajíček je jednou z klasických příčin neplodnosti u žen poškození vejcovodů srůsty, většinou po zánětech nebo operacích. Blanité srůsty kolem vaječníku mohou vytvořit překážku, která brání transportu pohlavních buněk směrem k sobě a následně i transportu embrya do dělohy. Vedle správné činnosti vaječníků a vejcovodů je pro plodnost ženy důležitý i děložní čípek, který by měl být pod neustálou kontrolou gynekologa. V neposlední řadě dnes ženskou plodnost ovlivňuje gynekologické onemocnění zvané endometrióza. Pro bezproblémové otěhotnění je dále stěžejní také věk ženy, naše společnost má však stále tendenci tento vážný faktor neplodnosti podceňovat. Zmíníme-li životosprávu, plodnost zhoršuje kouření, obezita, nedostatek pohybu, stres aj. Některé příčiny neplodnosti lze eliminovat, vedle odstranění špatné životosprávy je to především prevence srůstů!

Jak předcházet srůstům?

Podstupujete-li jakoukoliv gynekologickou operaci, poraďte se se svým operatérem, je-li pro vás vhodné během zákroku aplikovat protisrůstový prostředek Hyalobarrier gel. Tento účinný přípravek obsahuje stoprocentní kyselinu hyaluronovou, která se díky své hustotě dobře udrží na hladkém povrchu orgánů a po sedmi dnech se bez následků vstřebá. Gel je tak schopen mechanicky zabránit srůstu hladkých tkání porušených operací během prvních 3-5 dnů po operaci. Jako další bod prevence vzniku srůstů a následně i ženské neplodnosti, je třeba předcházet zánětům v pánevní oblasti a chránit se před pohlavně přenosnými chorobami. Samovyšetření, jestli jsou srůsty i vaším problémem, vám nabízí web http://www.srusty.cz/. Na tomto webu také najdete seznam nejlepších gynekologických pracovišť v ČR a budou vám zde zodpovězeny jakékoliv dotazy k této problematice.