Mějte svou váhu pod kontrolou

Ať už chcete hubnout nebo jste aktivní sportovkyně, jsou situace, kdy potřebujete znát přesně svou váhu a i složení svého těla. Pak se nemůžete spolehnout na stroj, který váží s přesností na kila. Nedejte se zmást moderním designem, v obchodech najdete váhy vyrobené ze skla,


Ať už chcete hubnout nebo jste aktivní sportovkyně, jsou situace, kdy potřebujete znát přesně svou váhu a i složení svého těla. Pak se nemůžete spolehnout na stroj, který váží s přesností na kila. Nedejte se zmást moderním designem, v obchodech najdete váhy vyrobené ze skla, nerezu, s květinovými vzory. Vy se ale zajímejte jen a pouze o vnitřnosti své budoucí pomocnice. Osobní váhy lze rozdělit do tří základních kategorií:

1. Klasické mechanické váhy

Tyto váhy se ani nesnaží tvářit jako moderní výrobek. Hmotnost ukazuje ručička, která lítá zprava doleva, než se ustálí. Takovému výrobku se vyhněte, během minuty vám klidně naváží o dvě kila méně než před okamžikem.

2. Digitální mechanické váhy – hezká karoserie, starý motor

Tyto váhy se na první pohled tváří jako moderní výrobek, vaši váhu vám ukáží digitálně, ale uvnitř najdete mechanické vážící zařízení. Často jsou vyrobeny z plastu, který vnitřek zakryje, a vy na první pohled nepoznáte, o jaký stroj se jedná. Opět váží s přesností na kila.

3. Digitální čtyřbodové váhy

Do toho jděte. Váha má čtyři digitální čidla umístěná v rozích, elektronicky odečtou vaši hmotnost a zprůměrují ji, proto je jedno, zda stojíte ve středu váhy nebo víc na kraji. Měří s přesností 100 gramů. Vlastní vážicí zařízení je velmi malé, proto mohou být vyrobeny ze skla, nerezu či dřeva.

Pokud budete kupovat novou váhu, vždy se ujistěte, zda je opravdu digitální. Chytré váhy dnes už umí zanalyzovat i skladbu vašeho těla, což oceníte, pokud budete chtít hubnout. Pokud začnete sportovat, začnou se vám tvořit svaly. Proto nemusíte zpočátku ztrácet hmotnost a lehce můžete propadnout depresi. Když ale uvidíte, jak vám mizí tuk a přibývají svaly, budete se cítit skvěle. Moderní váhy umí zaznamenávat opakovaně hmotnost více členům rodiny, umí stanovit i bazální metabolickou výměnu (BMR), tedy minimální množství energie, které musíte přijmout pro základní látkovou výměnu. Dále vám stanoví metabolický věk, tedy zda máte dostatečně nastartovaný základní metabolismus, nebo byste jej měli sportem zlepšit. A dokonce i ohodnotí vaši fyzickou kondici na základě porovnání obsahu tuku a svalů.