Výživa a civilizační choroby

Obézní, ale přesto podvyživení? Ano, tento zdánlivý paradox je možný. Zatímco chudší země tíží hlad a podvýživa, ty vyspělé zase nadváha. To ale neznamená, že samotná nadváha je jediným problémem bohatších zemí pokud jde o výživu. Bohužel jsme se naučili konzumovat


Obézní, ale přesto podvyživení?

Ano, tento zdánlivý paradox je možný. Zatímco chudší země tíží hlad a podvýživa, ty vyspělé zase nadváha. To ale neznamená, že samotná nadváha je jediným problémem bohatších zemí pokud jde o výživu.

Bohužel jsme se naučili konzumovat energetické bomby v podobě přeslazených limonád a sladkostí všeho druhu. V podobných potravinách je však často výživných komponent opravdu nemnoho. A tak zatímco kyneme a nabíráme kila, naše tělo trpí nedostatkem látek, které potřebuje. Nedostatkem minerálních látek, vitamínů, vlákniny. A tento mix obezity a deficitu pro tělo potřebných živin může být spouštěčem nebezpečných chorob, kterým již řadu desetiletí říkáme civilizační.

Neprostírat stůl civilizačním nemocem

Také máte obavy z infarktu, mrtvice či diabetu II. typu? Pokud ano, je to zcela přirozené. Pochopitelné však již není, pokud zároveň patříte mezi ty, kdo trpí vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu či nadváhou a nic s tím neděláte. Přitom začít lze třeba u vlastního stolu. Obezita trápí tak výraznou část populace a její následky jsou po čase tak fatální, že je považována právem za závažnou diagnózu. Přitom správná výživa může naopak sloužit jako přirozená prevence uvedených chorob. Jde o to, abyste svými stravovacími návyky zajistili vyváženost a přiměřenost stravy, a aby skladba vašeho jídelníčku dokázala zajistit udržení nutriční rovnováhy. Odborníky doporučované složení živin zahrnuje zhruba 50 až 55 % sacharidů, 25 až 30 % tuků a mezi 10 až 20 % bílkovin.

Důležité je nezatěžovat organismus zároveň látkami jako jsou přepálené tuky, nebo přebytkem cukrů, klesá pak totiž jeho obranyschopnost a je oslabován imunitní systém, který je základem pro zamezení vzniku chorob, včetně těch civilizačních.

(miž)