Můžeme se bránit rakovině prsu?

Karcinom prsu je nejčastějším ženským zhoubným nádorem. Jeho výskyt v populaci stále roste. Zatím nedokážeme ve většině případů přesně určit, proč vzniká - známe jen některé rizikové faktory, které pravděpodobnost jeho výskytu zvyšují. Nemůžeme mu tutíž předchá


Karcinom prsu je nejčastějším ženským zhoubným nádorem. Jeho výskyt v populaci stále roste. Zatím nedokážeme ve většině případů přesně určit, proč vzniká - známe jen některé rizikové faktory, které pravděpodobnost jeho výskytu zvyšují. Nemůžeme mu tutíž předcházet...
Proto je životně důležité odhalit nádor co nejdříve, ve stádiu, kdy ještě není invazivní, neprorůstá do okolí a nemetastázuje. Jak? Díky mamografickému screeningu.

Mamograf je nejspolehlivější
Jedná se o pravidelné rentgenové vyšetřování žen starších 45 let, opakované každé dva roky. U rizikových žen (například při rodinné zátěži nebo některých genetických poruchách) se ale zahajuje už v dřívějším věku. V ČR probíhá od roku 2002 a je hrazené zdravotní pojišťovnou, žena za něj tudíž neplatí. Jen pokud klientka projeví zájem o vyšetření ve věku mladším a nespadá do rizikové skupiny, hradí si vyšetření sama. Ceny se pohybují do 1000 Kč.
Vyšetření nebývá bolestivé (může být trochu nepříjemné pro ženy s citlivými prsy) a dávka záření je nízká, takže není třeba mít z něj obavy. Může se doplnit i ultrazvukovým vyšetřením.

Výhodou mamografického vyšetření je možnost odhalit nádor dříve
, než by byl hmatný při samovyšetření prsů nebo při vyšetření lékařem. Proto je nejefektivnější cestou ke snížení úmrtnosti žen (každý rok u nás zemřou na toto zhoubné onemocnění přibližně dva tisíce žen). Onemocnění přibývá, ale díky screeningu se zvýšila diagnostika časných stádií.

Nepodceňujte samovyšetření prsu
Doporučuje se u žen mladších, které do pravidelného mamografického screeningu ještě nejsou zařazené, ale vzhledem k dvouletým intervalům mezi vyšetřeními je vhodné i u všech ostatních žen.

Základem je pravidelnost

  • Samovyšetření by se mělo provádět by každý měsíc, nejlépe dva tři dny po menstruaci, kdy jsou prsy bez napětí. U nemenstruujících žen kterýkoliv den. Po večerní koupeli se vám bude vyšetřovat lépe, jelikož je kůže vláčnější.
  • Vhodné je začít před zrcadlem a pozorně si všímat jakýchkoliv změn tvaru, vzhledu kůže (například vtaženiny, důlky nebo změny na bradavce).
  • Nejdříve vestoje se spuštěnými pažemi podél těla, poté s rukama založenýma za hlavou, dále v mírném předklonu s rukama v bok.
  • Pohmatem prs vyšetříte tak, že paži na straně vyšetřovaného prsu zvednete a bříšky prstů druhé ruky mírným tlakem systematicky tkáň prohmatáváte v malých soustředných kruzích. Při pomyslném rozdělení prsu na čtyři kvadranty začínáte dolním zevním, pokračujete na vnitřní čtvrtiny a nakonec věnujete pečlivou pozornost hornímu zevnímu kvadrantu včetně oblasti mezi prsem a podpažím a celé podpažní jamky.
  • Doplníte prohmatáním prsu oběma rukama proti sobě: při uchopení bradavky mezi dvěma prsty pozorujete, zda není přítomna sekrece, změny tvaru nebo vpáčení. Můžete zkusit porovnat pohmatem obě prsa zároveň.
  • Totéž provedete na druhé straně.
  • Na závěr se položíte na záda, paži na vyšetřované straně dáte za hlavu a rameno podložíte polštářem. Tím se vám prs rozlije pro snazší vyšetření. Použijte stejnou techniku jako při vyšetření vstoje.
  • Pro správný nácvik samovyšetřování prsů je vhodné se poradit s praktickým lékařem nebo ještě lépe s gynekologem.

    (pš)
    Foto: www.pixmac.cz