Klára Issová už ví, jak přežít svůj život!

To všechno musela podstoupit kvůli své roli krásné maminky v originálním a svým způsobem roztomilém filmu Přežít svůj život režiséra Jana Švankmajera, který se právě promítá v kinech! Strach ze životaO tom, že je to výjimečný filmový počin, svědčí i dlouhé ovace na


To všechno musela podstoupit kvůli své roli krásné maminky v originálním a svým způsobem roztomilém filmu Přežít svůj život režiséra Jana Švankmajera, který se právě promítá v kinech!

Strach ze života
O tom, že je to výjimečný filmový počin, svědčí i dlouhé ovace na 67. ročníku mezinárodního festivalu v Benátkách, kde měl film svou premiéru. Režisér Jan Švankmajer, proslulý neobvyklými postupy při natáčení a libující si v trikových a animačních technikách, o svém filmu řekl: „Strach ze života je mnohem silnější než strach ze smrti, o čemž nás přesvědčují četné vraždy a sebevraždy, a to jak skutečné, tak i předváděné v televizních seriálech nebo na plátnech kin. Jestli má sen splňovat naše tajná i zjevná přání, pak není možné, aby někde v hloubce permanentně nesplňoval základní lidské přání: Přežít svůj život.“
A tak hlavní stárnoucí hrdina Evžen (Václav Helšuš) uniká ze svého nudného, všedního života do svých snů, kde prožívá vášnivou lásku a sex, setkává se se svojí dávno zemřelou maminkou a postupně ve snu odhaluje dávno zapomenuté tajemství svého raného dětství a vztah k oběma rodičům. Před jeho definitivním únikem z reality do snů ho neodradí ani jeho žena (Zuzana Kronerová). Evžen se rozhodl „přežít svůj život“ ve snech.

Byly jsme rády při tom!
Skutečnost, že natáčení bylo pro herce nezvyklé a výjimečné, potvrzuje i fakt, že se herci spolu na place vůbec nepotkali. Každý natáčel své sekvence zvlášť, jediným partnerem mu byla kamera. „Chvílemi jsem vůbec netušila, proč mi pan režisér dává tak podivné pokyny, ale bez řečí jsem všechno plnila,“ vzpomíná Klára Issová na zvláštní, avšak inspirativní a zajímavé natáčení. „Jsem moc šťastná, že jsem mohla být při tom,“ tvrdí herečka a její slova potvrzují i její herečtí kolegové, kteří ve filmu také hrají. „Pro mě byla čest si v tomhle filmu zahrát, i kdybych tu měla jen držet světla,“ řekla Zuzana Kronerová.

V dalších rolích „psychoanalytické komedie“ se objevují Pavel Nový, Daniela Bakerová, Emília Došeková…
Scénář a režie: Jan Švankmajer

www.ivavondrova.cz
Foto: Bontonfilm