Týrá vás těhotenské zvracení?

Nadměrné těhotenské zvracení, hypermesis gravidarum, je stav, který je už natolik vážný, že ohrožuje matku i plod a vyžaduje lékařskou péči. Poznáte ho snadno – zvracíte tolik a je vám nevolno tak moc, že nesnesete ani pohled na čirou vodu. Proč vzniká? Příčina


Nadměrné těhotenské zvracení, hypermesis gravidarum, je stav, který je už natolik vážný, že ohrožuje matku i plod a vyžaduje lékařskou péči. Poznáte ho snadno – zvracíte tolik a je vám nevolno tak moc, že nesnesete ani pohled na čirou vodu.

Týrá vás těhotenské zvracení

Proč vzniká?

Příčina není dosud jednoznačně známá. Stejně jako můžou mít obyčejné těhotenské nevolnosti řadu příčin, tak i počátek nadměrného zvracení vychází z nevolnosti „v normě“. V nadměrné se může změnit například ve chvíli, kdy je matka vystavena vysokému stresu, nemá dostatek odpočinku nebo je její organismus už před těhotenstvím vyčerpaný.

Jak ho poznat?

Neudržíte v sobě už vůbec žádné jídlo, zvracíte několikrát za den a nemáte co. Vaše moč má hustou konzistenci a je velmi tmavá, což značí dehydrataci organismu. Vlastně už ani moc nepijete, protože i nápoje vám beznadějně dráždí žaludek, stejně jako zmínky o jídle, zvuk klapající lednice, cinkání hrnce… dráždivost na tyto podněty je nadměrně zostřená.

Jak se léčí?

Lehčí formy se dají zvládnout speciálními čípky proti nevolnosti, které vám naordinuje ošetřující gynekolog. Ale pokud jste už dehydratovaná a silně unavená, vyžádá si váš stav patrně několikadenní pobyt v nemocnici a stejnou účinnou látku vám budou podávat v infuzi.

Vrátí se?

Úleva se při léčbě dostaví většinou rychle. Po vyléčení jsi ale pozorně hlídejte jídelníček a zbytečně se nezatěžujte. Nadměrné zvracení se obyčejně už nevrací. (text.cz) Foto: www.pixmac.cz