Vánoční přejídání: Jak si pochutnat a přitom vyváznout bez kil navíc?

Vánoční přejídání: Jak si pochutnat a přitom vyváznout bez kil navíc?

Vánoce jsou nejenom svátky klidu či lásky, ale taky dobrého jídla. Bramborový salát se smaženým kaprem, hromady lahodného cukroví, co se rozpouští na jazyku, domácí vaječný koňak, pečená kachna se zelím, nadívaná krůta, rozinková štola, máslová vánočka, nebo milované


Vánoce jsou nejenom svátky klidu či lásky, ale taky dobrého jídla. Bramborový salát se smaženým kaprem, hromady lahodného cukroví, co se rozpouští na jazyku, domácí vaječný koňak, pečená kachna se zelím, nadívaná krůta, rozinková štola, máslová vánočka, nebo milované chlebíčky a jednohubky, které se nás drží až do nového roku. Máte obavy, abyste po svátcích nepřibrali dvakrát tolik, než se vám podařilo pracně shodit? Máme pro vás zlaté rady!

 

Jak vyzrát na cukroví?

Dvakrát to s jejich množství nepřehánějte. S klidnou duší vám stačí pět druhů a dokonce můžete některé z nich pojmout v odlehčené verzi. (Hitem je také raw cukroví).  Místo klasické mouky můžete použít třeba tu špaldovou či celozrnnou.  Sladit zkuste třeba agávovým sirupem, nebo třtinovým cukrem. Místo čokoládové lázně sušenky raději obalte ve skořicovém, nebo vanilkovém cukru. Pečte na pečícím papíru bez nutnosti vymazávání plechu olejem či sádlem. Zkuste do těsta nastrouhat jablko nebo do perníčků třeba dýni. Vaše sladké umění servírujte na menších tácech.

Odlehčete hlavní chod

Manžel by vás asi hnal, pokud byste mu připravila bramborový salát bez majonézy jenom s jogurtem. Ale pokud vám tak chutná, neváhejte, ušetříte si tak hromadu kalorií. Klasického smaženého kapra můžete sobě připravit v trojobalu a upéct v troubě na pečícím papíru. Další a trochu exotickou vánoční specialitou může být třeba losos na másle s bylinkami. Někdo volí také štiku, pstruha nebo amura.

Pozor na sváteční pitný režim

Kofolo, cola, džusy a další barevné limonády, které jsou navíc plné cukru. A když k tomu přičteme domácí karamelový likér, griotku, pivo na podporu trávení, tak je nám jasné, že i v tomto směru se můžeme propít ke kilům navíc.  To, co ušetříte na kaloriích tím, že budete pít neslazenou minerálku, si pak můžete dopřát třeba na cukroví. Když se vzdáte jednoho, čeká na vás to druhé, co k smrti milujete. Ideální je na popíjení třeba vinný střik, šampus, nebo perlivé víno.

Užijte si Vánoce aktivně

Vyrazte na procházku, vydejte se navštívit babičku s dědou a tentokrát zapomeňte na auto a jděte pěšky. Navíc i vaše zažívání vám rozhodně po všem tom přejídání bude vděčné. Pokud budete mít na čem a napadne sníh, vyběhněte s dětmi na kopec a dolů sjeďte na sáňkách, jděte si zabruslit, zaskotačte si s partnerem pod peřinou, zahrajte si na x boxu nějakou tu pohybovou hru a uvidíte, že na takto prožité svátky budete báječně vzpomínat. freedigitalphotos.net