ROZHOVOR: Medová kosmetika rodinné firmy Pleva
Rodinná firma Pleva s. r. o. z Potštejna na úpatí Orlických hor je rodinnou firmou, která se od roku 1990 věnuje zpracovávání včelích produktů z hlediska jejich léčebných účinků. Nejznámější je kosmetika, kterou zákazníci nacházejí napříč celou republikou v obchodech s včelařským zbožím, v bioprodejnách a v e-shopech. Na otázky s tímto sortimentem odpovídá jednatel Milan Pleva.
Pane Pleva, Vaše rodinná firma se již od roku 1969 zabývá chovem včel a od roku 1990 výrobou medové kosmetiky. Jak se zrodil nápad začít vyrábět také medovou kosmetiku? Jaké byly Vaše začátky?
Při prodeji medu se nás zákazníci ptali na propolisovou tinkturu, která byla již v té době hodně známá pro své přírodní léčivé vlastnosti….Tak jsme udělali vzorky, které se velmi brzy prodaly. Pak jsme vyrobili mast s propolisem a ta se také velmi brzy prodala. A rozhodnutí bylo na světě J. S těmito výrobky jsme měli výborné zkušenosti již od minula, používala je rodina a další přátelé.
Co je na tomto druhu podnikání nejtěžší?
V této době je nejtěžší asi to, že nesmíme říci zákazníkům, na co smějí dané výrobky používat a přitom jsou včelí produkty používány už od starého Říma. Nejvíce nás bolí to, že nemůžeme popsat ani stovkami let prověřené účinky včelích produktů. Zapovězeno je psát o pozitivních účincích medu a jeho zdravém přírodním obsahu. Nemůžeme napsat, s čím vším vám může pomoci propolis. Ale zároveň nemůžeme upozorňovat ani na zdravotní rizika, např. že pacienti s nízkým tlakem musejí užívat pyl s vysokou opatrností, protože při předávkování pylem mohou zkolabovat.
Jak med konzumovat, aby byl pro zdraví maximálně prospěšný?
Med je podle mě nejlépe konzumovat v přírodním stavu - tekutý či zkrystalizovaný - a lžíci si v klidu vychutnat. To proto, že část látek se již vstřebává v ústech a klid, při které si med vychutnáme nám pomůže i v zklidnění nervů. Proto je výborné si z této činnosti udělat příjemnou chvíli - takový “obřad”, na který si musím najít čas,
né tam hodit lžičku při cestě do práce. Také je důležité, aby byl med český, nejlépe z našeho regionu, obsahuje české pyly a stopové prvky, které naše tělo potřebuje pro budování přirozené imunity.
Včelí med – jak vzniká a jaké má složení?
Nejznámější a nejpoužívanější surovina z včelí produkce. „Vzniká tak, že včely posbírají nektar nebo medovici
a jiné sladké šťávy rostlinného původu, které obohatí látkami z vlastního těla (enzymy a živočišné bílkoviny z hltanových žláz), pozmění ve svém trávicím ústrojí a uskladní v plástech, kde pak tato hmota dozrává v med,“ vysvětluje Milan Pleva. Vedle vysokého procenta jednoduchých cukrů obsahuje i 0,1 – 1,0 % minerálních látek (draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, fosfor, síra, mangan, zinek, měď), 0,1 – 0,5 % organických kyselin
(k. glukonová, k. citrónová, k. jablečná, k. jantarová, k. mravenčí, k. šťavelová a další), 0,1 - 0,5 % aminokyselin (fenylalanin, prolin, alanin, valin, cystein, lysin a další) a 0,1 % vitaminů (B1, B2, B3, biotin, C, kyselina pantotenová).
„V kosmetice je med úžasný do pleťových krémů, pleťových masek, šamponů na vlasy, do sprchy, do tuhých
a tekutých mýdel,“ vyjmenovává odborník na včelí kosmetiku. „Med velmi vyživuje, pokožka je po něm jemná.“
Co vše je možné z medu vyrábět? Do čeho všeho se dá med přidávat?
Troufnu si říct, že med lze přidávat do všeho, záleží ale na každého chuti a ta je rozdílná. Od jídla až po
pleťové masky, které si ženy samy doma připravují. Pleťové krémy, tělová mléka a mastičky.
Jak tedy jako laici poznáme, že opravdu kupujeme pravý med?
Jako laici to asi nepoznáte, a proto je nejlepší kupovat med přímo od včelaře anebo od firmy, o které se ví,
že medy z ciziny nedováží. Například od nás. :)
Jaký med je nejlepší?
Všechny medy jsou nejlepší, každý má svojí specifickou chuť, vůni a všechny jsou velice zdravé. :) Medy se nyní hodně falšují, a přestože jsou deklarovány jako české, často pak inspekce potvrdí, že je med dovozový. Určitě je nejlepší český med, protože obsahuje pyly a jiné zdravé látky z jejich prostředí, proto má daleko větší hodnotu, než dovozový med, který obsahuje cizí pyly.
Co to je krystalizace medu?
Krystalizace je přirozený jev medů, kdy začínají medy tuhnout. Je to způsobeno vyšším obsahem glukózy
v květových medech. Glukóza má specifickou vlastnost vytvářet krystaly. Vyjímkou ve světlých medech je med akátový, který vydrží i 2 roky v tekutém stavu. V lesním medu je většinou vyšší obsah ovocného cukru, proto tuhne méně a vydrží déle v tekutém stavu. Kromě toho na trhu najdeme květový, lesní, luční, lipový a další druhy.
Můžete stručně vysvětlit, jaké účinky má propolis a co to je?
Když bych to vzal velice stručně: propolis je výpotek pupenů a kůry stromů, který včely sbírají mimo jiné pro udržení dezinfekčního prostředí v úle a proto má širokou škálu účinků - například působí proti plísním, bakteriím, virům, zmírňuje bolest, působí regeneračně…
„Jinak to je bohatá směs bioaktivních látek pryskyřičného charakteru, které jsou sbírány včelami z různých stromů (pupenů a kůry) a rostlin,“ přibližuje Milan Pleva. „V úlu jsou dále zpracovávány a využívány k ochraně úlového prostoru před bakteriemi, viry, plísněmi a kvasinkami. Je známo, že obsahuje kolem 50 – 60 % pryskyřic, balzámů, 10 – 12 % éterických olejů a dalších látek. Jednu třetinu chemicky definovaných látek tvoří velmi důležitá skupina flavonoidů.“
Pro dezinfekční a další léčebné účely byl propolis uznávanou přírodní léčivou látkou již už starých Egypťanů, Řeků, Římanů a dalších národů. Jeho neznámější použití je vnitřní, ale má i významný kosmetický efekt. „V kosmetice se využívá jeho protizánětlivých, antibakteriálních a dezinfekčních účinků. Je výborný na ekzémy, pro problematickou pleť, na rány či plísně. Propolis dezinfikuje, ničí viry, bakterie i kvasinky. Jeho účinnost je širší než u běžných antibiotik, nemá však žádné vedlejší účinky, pokud na něj není člověk alergický,“ dodává expert.
A mateří kašička?
Mateří kašička je výměšek hltanové žlázy včely určitého stáří, je s ní krmena výhradně včelí matička. Obsahuje jednoduché cukry, velké množství vitamínů, minerálů, hormonů, kyselin a mnoho dalších látek, a tak zpomaluje proces stárnutí, vyhlazuje vrásky, hojí poranění, dodává pleti vitamíny, minerální látky.
Někdo by ji možná zaměnil s propolisem, ale je mezi nimi veliký rozdíl. „Mateří kašička je hustá smetanově žlutá látka typické vůně a kyselé chuti. Není zcela rozpustná ani ve vodě, ani v etylalkoholu, chloroformu, acetonu a fyziologickém roztoku,“ objasňuje Milan Pleva.
„Mateří kašička je dlouhodobě známá a používaná jako přirozený zdroj stimulačních látek se širokým spektrem účinků. Dodává pleti mnoho potřebných látek, především vitaminy a minerály ve stopovém množství (draslík, vápník, sodík, zinek, železo, měď, mangan). Dříve se používal na masky, údajně ji jako omlazující přípravek aplikovala egyptská královna Kleopatra,“ říká odborník.
Je ještě nějaký včelí produkt, který byste rád zmínil?
A v neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na apisin - je to včelí jed, který pomáhá při revmatismu jak svalovém tak kloubním, ischiasu a na záněty nervů a onemocnění kloubů.
Lidově se také bývá „včelí botox“, odborně apitoxin. Je to sekret jedové žlázy, hromadící se v jedovém váčku včely. Jde o bezbarvou kapalinu hořkokyselé chuti s jemnou aromatickou vůní. Po vysušení se z ní stane bílá krystalická látka. Účinné složky jsou relativně odolné vůči působení teplot až do 100 stupňů Celsia bez výrazné ztráty biologické aktivity.
V kosmetice je stále ještě dost luxusní záležitostí. Kosmetiku s včelím jedem produkuje především Velká Británie, kde si ji oblíbila, a tím ji i zpropagovala královská manželka prince Williama Kate, dále též ze Španělska, z Nového Zélandu a z Itálie. U nás ji zatím vyrábí pouze jediný výrobce. „Schválení výrobku ‚s jedem‘ je problematické,“ říká Milan Pleva. „Nicméně máme bohaté zkušenosti a víme, jaké procento včelího jedu použít, aby by účinný, a přesto nezpůsobil potíže ani lidem, alergickým na včelí bodnutí. Včelí jed v krémech účinkuje hlavně proti vráskám a napíná pleť.
Víte, že…
při odběru včelího jedu žádná včelka nezemře? Při sběru včelího jedu se využívá odolnosti žihadla proti vytržení. V praxi to funguje tak, že včely přebíhají přes sklo s mikrotenovou folií. Mezi sklem a folií je drátek,
v němž probíhá slabý elektrický proud, který včele nic neudělá, ale podráždí ji. Ona píchne a na skle zůstane kapička jedu. Tenká mikrotenová folie jí umožní hladce vytáhnout žihadlo a odletět zase na louku.
Co všechno firma Pleva ze včelích produktů vyrábí? Jak široký je její sortiment?
Se včelími produkty máme v České republice nejširší sortiment kosmetiky. Počínaje mastičkami, tinkturou
a kapkami, krémy, mléky, šampony, vlasovými vodami, pleťovými vodami a přes mýdla můžeme skončit u medů
s příměsemi a medovinami.
Má vaše kosmetika certifikát, že není testována na zvířatech?
„Toto logo říká, že kosmetika není testována na zvířatech. Přitom již od roku 2004 nesmí být v EU žádná kosmetika testována na zvířatech,“ říká Milan Pleva. Od roku 2009 je zakázán prodej přísad, testovaných na zvířatech, a od roku 2013 je úplně zakázán prodej i dovoz veškerých kosmetických výrobků, testovaných na zvířatech. Tím pádem v celé EU se nesmí vyskytnout (a nevyskytuje se) žádný výrobek nebo jeho část, které by byly testovány na zvířatech. Toto logo již tedy u nás postrádá význam.
Produkty od značky Pleva můžete nakupovat na www.pleva.cz
Re: ROZHOVOR: Medová kosmetika rodinné firmy Pleva
Jana (host) / před 6 lety 30.05.2018 09:11
Miluji med a včelí produkty, nekupuji žádnou jinou kosmetiku. I přípravky vybírám podle složení. Nedávno jsem hledala něco na návaly horka,pocení a bušení srdce ( neboť se to schyluje k přechodu) a narazila jsem na pár přípravků, ale nejvíce mi vyhovuje Sarapis Mensis, já ho tedy kupuji na vegall.cz :)
Re: ROZHOVOR: Medová kosmetika rodinné firmy Pleva
Jana Bratanová (host) / před 6 lety 04.12.2018 14:23
vsechny díla vcel jsou neuveritelne uzitecna jak med, kasicka ci propolis tu https://vcelimor.cz/jake-ucinky-ma-med/je par veci proc je med tak dobry i na blogu o vice o vcelich produktech