V galerii Černá labuť vzdávají poctu Andy Warholovi

V galerii Černá labuť vzdávají poctu Andy Warholovi

Galerie Černá labuť je od včerejšího dne poslední zastávkou putovní výstavy Factory tour vzdávající poctu Andy Warholovi. Několik desítek českých a slovenských výtvarníků vzdalo hold jedné z nejvýraznějších osobností nejen výtvarného umění, ale celé kulturní historie minulého století. Mezi autory několika generací, kteří na výstavu přispěli buď zcela novými díly, nebo příhodnými pracemi ze svého archivu, najdeme fotografky Terezu z Davle či Sáru Saudkovou, jejich kolegu Rudo Prekopa, svými díly přispěli Jaromír 99, Pasta Oner, MUSA, Milan Cais, David Cajthaml, Honza Homola a řada dalších.


 

Cílem projektu je upozornit nejenom na výtvarnou tvorbu Andyho Warhola, ale především na komplexní vliv, který měl rodák z Pittsburghu, jehož rodinné kořeny sahají až do východoslovenských Medzilaborců, i na naší uměleckou kulturu – výtvarnou, filmovou i hudební. „Výstava je věnovaná letošním 90. narozeninám Andyho Warhola, protože pro příznivce pop-artu Andy nikdy neumřel, ale odešel do supermarketu a už se nevrátil,“ komentuje stylově svůj záměr kurátor Miroslav Houška a dodává: „Musím s potěšením konstatovat,
že nikdo z oslovených tvůrců svou účast neodmítl.”

 

Factory Tour 2018, pocta Andy Warholovi, je v Černé labuti k vidění od 4. prosince do konce ledna vždy
o víkendech mezi 14 a 18 hodinou, od 22. prosince 2018 do 2. ledna 2019 bude galerie uzavřena.

Galerie se nachází v osmém patře budovy Na Poříčí 25 a kromě výstavního programu nabízí i stylové pohoštění a unikátní výhled na Prahu.

Více informací na www.cernalabut.cz.

 

Vystavení autoři:

Tereza z Davle / Sára Saudková / Joska Skalník / Milan Cais / Marascaud / Honza Homola / Jaromir 99 / Paul Pulszartti / Roman Franta / Adam Jílek / Pasta Oner / Rudo Prekop / MUSA / Zdeněk Šorf / Tomáš Kuthan /David Cajthaml / MICL / Adam Konečný / Markéta Urbanová / Lukáš Miffek / Dan Trantina / Martin Krajc / Jaroslav Valečka / Jiri Hauschka / Martina Chloupa / Jaroslav Schejbal

 

 

Andy Warhol se narodil 6. srpna 1928 v Pittsburghu, jeho rodiče, Rusíni z vesničky Miková u Medzilaborců, přijeli do USA v jedné z mohutných přistěhovaleckých vln. Šlo zřejmě o posledního umělce renesančního formátu, který pozitivně ovlivnil kulturu 60. let minulého století. Byl nejenom skvělý výtvarník, ale také režisér filmů, hudební producent a zakladatel a provozovatel FACTORY, prostoru, kde se od šedesátých let scházely největší osobnosti kulturního života v New Yorku. Svoji tvorbou ovlivnil snad všechny nejvýznamnější umělce v 60. a 70. letech. Je považován za zakladatele pop artu, spolupracoval také se skupinou Velvet Underground.

 

Art & Event Gallery v osmém patře domu Černá labuť nabízí své prostory zajímavým autorským a profilovým výstavám, prezentacím umělců i konceptuálním artovým projektům, ale také firemním eventům nebo soukromým akcím, diskusním setkáním, konferencím a seminářům. Ke všem těmto aktivitám je galerie vybavena kvalitním technickým zázemím a umí poskytnout i špičkový catering. Za projektem nové prodejní galerie v centru Prahy stojí Ondřej Škarka, mimo jiné pořadatel sochařského festivalu Sculpture Line, a paní Danuše Siering, majitelka domu Černá labuť.