Míra otevřenosti, kam nás kluci pustili, je fakt obdivuhodná, říkají tvůrci filmu PSH Nekonečný příběh

Míra otevřenosti, kam nás kluci pustili, je fakt obdivuhodná, říkají tvůrci filmu PSH Nekonečný příběh

Dokument scenáristy Petra Cífky a režiséra Štěpána FOK Vodrážky má světovou premiéru na MFF Karlovy Vary


PSH Nekonečný příběh – Mike Trafik, Orion a Vladimir 518

Českou hudební legendu Peneři strýčka Homeboye neboli PSH zná v České republice snad každý. Jací jsou ale ve skutečnosti Orion, Vladimir 518 a Mike Trafik? Odpověď nabídne překvapivě otevřený a velmi osobní celovečerní dokument PSH Nekonečný příběh scenáristy Petra Cífky a režiséra Štěpána FOK Vodrážky. Poprvé k vidění bude ve světové premiéře na letošním Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary v sobotu 2. července v 18 hodin v hotelu Thermal. Film bude uveden v sekci Zvláštní uvedení a oficiální součástí programu je i sobotní koncert PSH od 22.30 hodin. Teaser

Film PSH Nekonečný příběh představí divákům spoustu dosud nepublikovaných záběrů a soukromých archivů. Nejznámější čeští rappeři s v něm nebojí jít na dřeň a být stejně upřímní jako jejich hudba. Míra otevřenosti toho, kam nás kluci pustili, je fakt obdivuhodná. Zároveň je skvělé, že od chvíle, kdy kluci řekli ano, šli do dokumentu opravdu naplno a upřímně. Taková míra autenticity je naprosto jedinečná, jen díky tomu je ten film takový, jaký je. V pár momentech téhle své otevřenosti kluci trochu litovali, ale naštěstí se rozhodli takhle tvrdý
a svým způsobem radikální tvar respektovat,“
říkají autoři Štěpán FOK Vodrážka a Petr Cífka. Tvůrci od začátku věděli, že nechtějí dělat klasický oslavný pomník kapely, o níž bylo řečeno a napsáno hodně. Šlo nám o to ukázat příběh kapely jako příběh tří kluků – kamarádů, které spojily společné zájmy. Za ta léta si prožili vše, co ke slávě patří, jsou pořád spolu a to je ta největší hodnota. Zachytili jsme nejenom vrcholy, ale i pády, protože až přiznáním slabin se ze superhrdinů stávají lidi,“ shodují se režisér Štěpán FOK Vodrážka a scenárista Petr Cífka. Producenty celovečerního dokumentu PSH Nekonečný příběh jsou Vratislav Šlajer a Jakub Košťál ze společnosti Bionaut, mj. držitelé ceny Emmy za seriál #martyisdead.

Když tvůrci oslovili PSH, kapela, která si fanoušky získala autenticitou, vtipem i tvrdou prací, si vzala nějaký čas na rozmyšlenou, pak řekli ano. Důvodem byl i kamarádský vztah členů PSH s autory dokumentu. Režisér filmu PSH Nekonečný příběh Štěpán FOK Vodrážka je i autorem klipů kapely a natočil díl seriálu Kmeny o městských subkulturách. Petr Cífka vedl v minulosti s PSH rozhovory. Nikdy jsme se nepřetvařovali, naše texty obsahujou reálný zážitky a postoje, případně nějaký ujetý představy. Vykecali jsme na sebe vždycky všechno, a to i ty temný a nekorektní aspekty našich životů. V dokumentu tomu nakonec není jinak,“ říká Vladimir 518. A Orion dodává: Cestování v čase je skvělá věc. Je super se zasmát tomu, jaký jsme byli ucha, nebo se poplácat po zádech a říct si, že naše tvorba byla a je dobrá. Nejzásadnější moment ale je, že taková věc nějak překvapivě utužila naše kamarádství.“ PSH Nekonečný příběh uvede do speciální distribuce na podzim tohoto roku společnost Aerofilms, v plánu jsou i projekce s koncerty. Na MFF Karlovy Vary bude film k vidění ještě na projekcích 3., 6.
a 8. července. Koproducentem dokumentu je Česká televize. V sobotu 2. července proběhne v Domě České televize na Divadelním náměstí od 14.30 autogramiáda s PSH, následovat bude diskuse s tvůrci a kapelou.

Režisér Štěpán FOK Vodrážka na festivalu představí také svůj krátký film Yung Michal o teenagerovi Michalovi, který je zaměstnaný v lokálním fast foodu, kde při obracení hamburgerů sní o kariéře rappera. Mezi výpary z fritovacího hrnce si fotí selfies, točí videa na Instagram a do jeho přelomové tisícovky followerů mu stále chybí poslední tři lajky. Rap mám rád, je to hudba, na které jsem vyrostl a zároveň mě fascinuje jako fenomén, který v dnešní době ovlivňuje světanázor hodně lidí. Filmy PSH Nekonečný příběh a Yung Michal vznikaly nezávisle na sobě, ale když si je divák postaví vedle sebe, můžou vytvořit zajímavý kontrast. PSH je o raperech, kteří už všechno měli a zažili. Jde o určitou dekonstrukci slávy a úspěchu obecně. Yung Michal je naopak příběhem kluka, který z toho vidí jen ten výsledek. Vyrůstá v obrázcích úspěchu a chce to samé. Ale nevidí
a nevnímá ty věci za tím, jde jen po té slupce,”
popisuje vazbu mezi oběma filmy režisér Štěpán FOK Vodrážka. Film Yung Michal bude uveden v rámci sekce Pragueshorts, k vidění bude 3., 4. a 7. července.

 

PSH Nekonečný příběh - synopse

Českou hudební legendu Peneři strýčka Homeboye neboli PSH zná v České republice snad každý. Jací jsou ale ve skutečnosti dnes už kluci na prahu středního věku Orion, Vladimir 518 a Mike Trafik? Vznik přelomového alba Repertoár, dodnes považovaného za milník českého rapu a jednu z nejlepších desek vůbec, posun k elektronice nebo testování maximálních možností hudebního showbyznysu i sebe sama – to je základ filmu o kapele PSH. Ta si fanoušky získala autenticitou, vtipem i tvrdou prací a stále se drží na vrcholu díky lásce k hudbě a nerozlučnému přátelství. Nejznámější čeští rappeři se v překvapivě otevřeném a velmi osobním dokumentu se spoustou dosud nepublikovaných záběrů a soukromých archivů nebojí jít na dřeň a být stejně upřímní jako jejich hudba. Zdá se, že příběh PSH jen tak neskončí.

 

PSH Nekonečný příběh na MFF KV

sobota 2.7.18:00 Thermal Malý sál
neděle 3.7.13:00 Thermal Kongresový sál
středa 6.7. 22:00 Lázně III
pátek 8.7.22:30 Thermal Kinosál B
sobota 2. 7. 14.30 Dům ČT (Divadelní náměstí) – autogramiáda PSH
sobota 2. 7. 15.00 Dům ČT - Čaj o třetí (interview s PSH a tvůrci filmu)
sobota 2. 7. 22.30 Mattoni Life Bar (u Vřídla) – koncert PSH