Co je to HHC a s čím vám může pomoci?

Co je to HHC a s čím vám může pomoci?


HHC neboli hexahydrokanabinol je další z řady kanabinoidů, který se získává z rostlin konopí. V České republice je ještě poměrně neznámý. Z USA k nám dorazil relativně nedávno. Pojďme se tedy společně podívat, co to HHC přesně je, jaké má benefity a s čím nám může pomoci. 

Co je HHC a kde se vzalo?

Hexahydrokanabinol, zkráceně HHC, je další z mnoha kanabinoidů, který se získává přirozenou cestou z rostlin konopí. HHC poprvé objevil americký chemik Roger Adams, a to už v roce 1944. Sloučením molekuly vodíku do delta-9 THC, tedy procesem zvaným hydrogenace, přeměnil THC na HHC. Tento proces je ovšem ilegální, jelikož HHC bylo vytvořeno z klasického THC získaného z marihuany. 

HHC se ovšem v malém množství přirozeně vyskytuje v semenech průmyslového a CBD konopí, a také v pylu těchto rostlin. V této přírodní formě je zcela legální a dá se tak využít k výrobě různých produktů. Ohledně jeho budoucnosti se ovšem vedou velké diskuze. Na popularitě tento kanabidiol získal především díky údajným účinkům na naše zdraví.

Jak se liší HHC od THC?

Účinky HHC se velmi podobají účinkům THC. Uživatelé tohoto kanabidiolu se shodují na pocitech lehké euforie, zvýšené tepové frekvenci, změně sluchového a zrakového vnímání nebo zlepšení nálady. Shodují se ovšem i na tom, že účinky jsou o 50 % slabší než u THC. Z chemického hlediska obsahuje HHC, oproti THC, molekulu vodíku navíc. 

Jaké má HHC účinky a přínosy?

Vzhledem k tomu, že HHC nebylo dosud podrobeno žádnému rozsáhlému výzkumu a neexistuje tak dostatek vědeckých poznatků, nepanuje v otázce účinnosti HHC úplná shoda. Ovšem většina jeho uživatelů se shoduje, že účinky HHC jsou podobné účinkům THC. Řada z nich se zmiňuje o tom, jak jim HHC produkty pomáhají
s fyzickým nepohodlím, problémy se spánkem nebo s chutí k jídlu, nevolnostmi či nevyrovnanou náladou.

Jeden z větších výzkumů HHC z roku 2007 poukazuje na fakt, že HHC má schopnost prodloužit dobu spánku minimálně o 80 % nebo blokovat bolest. Vědci poukazují na fakt, že HHC má bezpečnostní profil srovnatelný
s THC, avšak s méně silnými farmakologickými účinky.

Mezi potencionální účinky HHC patří:

  • úleva od úzkosti,
  • euforie,
  • pocit relaxace,
  • snížení zánětu,
  • zmírnění nevolnosti a zvracení,
  • nebo zlepšení spánku.

 

Kromě pozitivních účinků, se u HHC můžete setkat také s několika vedlejšími účinky, které už nemusí být úplně tak příjemné. Hlášené vedlejší účinky HHC jsou srovnatelné s těmi, které je možné zaznamenat po vysoké dávce THC. Mezi potencionální vedlejší účinky patří především úzkost, závratě, nepříjemné sucho v ústech, nespavost, zvýšená chuť k jídlu nebo zrychlená srdeční frekvence.Je HHC bezpečné?

Podobně jako u jiných, relativně nově objevených kanabinoidů, je důležité k němu přistupovat s určitou opatrností. Jeho optimální dávka závisí na řadě faktorů - úroveň tolerance, věk, hmotnost, metabolismus
a dokonce i pohlaví. Přesné účinky na člověka nejsou dobře známy, proto buďte s užitím HHC opatrní. Po jeho užití si rozhodně nesedejte za volant a ani se nevrhejte do činností, při kterých je nutné stoprocentní soustředění.

Jaké produkty s HHC jsou k sehnání?

Přestože je HHC relativně neprobádanou novinkou, na trhu jsou k dostání HHC produkty v rozličných formách - oleje, extrakty, liquidy do vapovacích per, různé cukrovinky nebo HHC květy. 

HHC vapovací sety

HHC se nejčastěji používá ve formě vaporizace - vapování HHC náplní. Jedná se o elektronické kouření skrze vapovací pero. Vapování se řadí mezi zdravější a také levnější variantu kouření. HHC navíc není tak náročné pro plíce, jelikož neobsahuje škodlivé toxiny a karcinogeny. Mezi další výhody vaporizace patří navíc skladnost, diskrétnost nebo příjemná chuť v ústech. A jak je to s množstvím hexahydrokanabinol v náplních? HHC náplně obsahují více než 96 % HHC a méně než 1 % THC. Náplně navíc můžete sehnat v různých příchutích.

HHC oleje

Dalším, velmi populárním produktem jsou HHC oleje. Oblíbené jsou především pro své výrazné povzbuzující
a relaxační účinky. HHC oleje můžete sehnat ve formě kapek, mini-shotů nebo praktických sprejů. Oleje s látkou HHC jsou k dostání v různých příchutích, díky čemuž si jejich používání můžete zpestřit. 

HHC květy

Dalším z oblíbených produktů s látkou HHC jsou samotné květy. V podstatě se jedná o odrůdy CBD, které se na konci procesu obohatí HHC extraktem. Jeho obsah se pohybuje mezi 13 - 20 %. HCC květy navíc obsahují ještě
i konopnou látku CBD.

HHC cukrovinky

V posledních době získaly na oblibě různé cukrovinky s obsahem kanabidiolů. A jinak tomu není ani u HHC. Pokud si chcete dopřát něco dobrého na zub a zároveň si zarelaxovat, cukrovinky s HHC jsou přesně tím, po čem byste měli sáhnout. V nabídce najdete různé druhy gumových medvídků, žížalek a dalších želatinových bonbonů, brownies i cookies.