Pojištění domácnosti a nemovitosti nepodceňujte
Každá praktická hospodyňka zná rizika, která jí mohou znepříjemnit život, poškození majetku je jedním z nich. Kdo z nás už nezažil, že mu kolem domu procházeli vandalové, kteří sprejovali na zdi, zloději, kteří si vytipovávali, kam zajdou „na návštěvu“, silný déšť, kdy jim zatekla voda až do bytu apod. To si pak člověk říká, že takové pojištění majetku je k nezaplacení. Že ho ještě nemáte? Honem to napravte.
Pojištění majetku je základ
Jste vlastníkem nemovitosti? Máte byt, který si pronajímáte? Ať tak či tak, svůj majetek byste si měli pojistit. Nikdy nevíte, co vás potká, finanční dopady mohou být velmi nepříjemné. Když přijdete o bydlení, hodit se bude každá koruna, abyste si rychle pořídili nové. Když přijdete o nějaké knihy, sportovní potřeby nebo šperky, bude to také nepříjemné. Pokud ale budete pojištění, dostanete finanční plnění, díky kterému si můžete pořídit nové věci.
Víte, že pojištění majetku ve vztahu k bydlení dělíme na pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti?
Pojištění nemovitosti chrání stavbu
První ze skupiny pojištění majetku je pojištění nemovitosti, které se vztahuje na stavbu jako takovou, nikoli ale na pozemek. Zahrnuje zdi, omítky, okna, okapy, střechu atd., včetně vedlejších staveb, tedy garáže bazénu, plotů, chodníků atd.
Pojištění domácnosti se vztahuje na její vybavení
Když dojde k vichřici, která vám odnese střechu, budete požadovat plnění z pojištění nemovitosti. Co ale když dojde k škodě na vnitřním vybavení domácnosti, osobních věcech jejích členů nebo k poškození stavebních součástí jako jsou tapety, malby, kuchyňská linka, podlaha apod.? K tomu je zapotřebí pojištění domácnosti.
Na co se zaměřit, než si vyberete to pravé pojištění?
Pojišťoven je celá řada, každá nabízí nejrůznější varianty pojištění majetku. Zorientovat se v nich je složité, vybírat podle výše pojistného je nesmysl. Ani to nejdražší pojištění totiž není zárukou, že vám pojišťovna poskytne plnění v odpovídající výši. Na co se zaměřit?
První jsou pojistná rizika
U každého pojištění je třeba si nastavit rizika, proti kterým chcete být chráněni. Platí to i v případě pojištění majetku. Proti čemu se můžete pojistit?
- Živelná rizika jako je požár, vichřice, krupobití nebo vytečení vody z akvária.
- Krádež nebo vloupání, kdy někdo cizí vnikne do vašeho bytu či domu a něco vám ukradne nebo poškodí.
- Vodovodní rizika
- Další připojištění jako je u pojištění domácnosti pojištění odpovědnosti proti škodám v běžném životě nebo u pojištění nemovitosti pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti. Sjednat si ale můžete i připojištění proti posprejování fasády atd.
Víte, že pojistit se můžete i proti povodni, pokud ale bydlíte v zóně častých povodní, pojišťovna takové pojištění neschválí?
Následovat by měly pojistné limity
Správné nastavení pojistných limitů je základ u každého pojištění, udávají totiž maximální částku, jakou bude pojišťovna v případě pojistné události plnit. U pojištění majetku se stanoví pro každé riziko zvlášť, a to buď konkrétní částkou, nebo procentem z celkové hodnoty nemovitosti.
Víte, že stejně jako mnohá jiná pojištění si i pojištění domácnosti můžete sjednat online? Pomůže vám s tím srovnávač pojištění, díky kterému uvidíte na jednom místě přehledně srovnané nabídky jednotlivých pojišťoven a vy je můžete porovnat a vybrat si tu pravou.
Re: Pojištění domácnosti a nemovitosti nepodceňujte
Mirka (host) / před rokem 23.11.2023 02:00
Pojištění domácnosti a nemovitosti považuji za nezbytné. Vlastním činžovní dům a ten mám samozřejmě pojištěný. O celý dům se stará správa nemovitostí, kterou jsem si objednala na internetových stránkách https://www.hcreality.cz/. Díky tomu mám jistotu, že o dům je dobře postaráno, ať už jde o opravy, servis nebo komunikaci s nájemníky.