Lékárnice radí: první pomoc při bodnutí hmyzem

Lékárnice radí: první pomoc při bodnutí hmyzem


Léto je obdobím, které si mnoho z nás zpestřuje pobytem v přírodě nebo relaxací na zahradě. To bohužel může být spojené i s nepříjemným poštípáním hmyzem. Jak při bodnutí hmyzem postupovat a jaká preventivní opatření pro ochranu před poštípáním hmyzem dodržovat, radí odborná konzultantka BENU lékáren, PharmDr. Ivana Lánová.

V České republice se vyskytuje mnoho druhů hmyzu, který může způsobit nepříjemné bodnutí. Mezi nejčastější druhy patří komáři, ovádi, včely, vosy nebo sršně. Je důležité si uvědomit, že některé druhy hmyzu mohou být také jedovaté a jejich bodnutí může v některých případech způsobit až vážné alergické reakce. Dodržování preventivních opatření a správné postupy, pokud už k bodnutí dojde, mohou zásadně pomoci ke zmírnění příznaků a poskytnutí úlevy od jejich projevů.

 

první pomoc

Bodnutí hmyzem bývá poměrně běžnou nepříjemností. Alespoň jednou za život se s ním setká více než 90 % populace[1]. Postup vhodné první pomoci se liší podle toho, jak moc jsme na štípnutí citliví. Normální reakcí po bodnutí hmyzem bývá otok, mírná bolest, svědění a zčervenání v okolí místa vpichu. Tato reakce zpravidla do několika hodin vymizí. Vystupňovaná místní reakce se obvykle projeví jako otok v okolí místa bodnutí, který
v průměru může přesahovat 10 cm a přetrvat déle než 24 hodin. Jak postupovat a jaké zásady dodržovat, radí PharmDr. Ivana Lánová: „V případě štípnutí včelou je důležité odstranit žihadlo, a to co nejdříve, protože jed se z něj zpravidla uvolňuje postupně. Lze k tomu použít například pinzetu nebo je možné zkusit odstranit žihadlo
i nehtem. U jakéhokoli štípnutí je také důležitá dezinfekce rány, abychom minimalizovali riziko, že by se do místa bodnutí mohla dostat infekce.“

Proti svědění se často užívá studený obklad nebo bývá přikládán led. „Namočte ubrousek nebo vatový tampon do studené vody a jemně ho přiložte na místo štípnutí. Studená voda pomůže zmírnit otok a snížit svědění. Pro zmírnění otoku je dobrý také ledový obklad. Zabalte led do tenké látky nebo utěrky a přiložte na postiženou oblast po dobu 10 až 15 minut. Poté naneste na postižené místo některé z lokálně působících antihistaminik, která lze zakoupit bez lékařského receptu, a která jsou dostupná ve formě krému nebo gelu. Tím můžeme minimalizovat projevy takových příznak spojených s hmyzím bodnutím, jako jsou otok, svědění nebo jiná podráždění pokožky,“ říká Lánová.

U některých lidí může poštípání hmyzem vyvolat až silnou alergickou reakci. „Ta se obvykle projevuje velmi rychle se šířící červenou vyrážkou, nevolností, zrychleným pulsem a prudkým poklesem krevního tlaku. Dále se mohou dostavit polykací obtíže, dušnost, poruchy vědomí nebo dokonce anafylaktický šok a srdeční zástava, což bývají ty nejtěžší formy přecitlivělosti na hmyzí jed,“ varuje Lánová a dodává: „V takovém případě je nutné okamžitě zavolat lékařskou pomoc a aplikovat pacientovi adrenalin ve formě injekčního pera, které by měli alergici neustále nosit u sebe.“

 

Nepodceňujte prevenci

Prevence je důležitou součástí ochrany proti poštípání hmyzem a alergickým reakcím, které s tím mohou být spojené. „Používejte některý z volně prodejných repelentů. To je chemická látka, která po aplikaci na kůži, oblečení nebo jiné povrchy pomáhá odpuzovat hmyz, jako jsou komáři, klíšťata, ovádi, blechy a muchničky. Je však třeba si uvědomit, že žádný repelent bohužel skoro neúčinkuje proti hmyzu, který má žihadlo,“ radí Lánová a dodává: Vybírejte vhodný repelent podle složení, účinku na konkrétní druh hmyzu nebo podle toho, pro jakou věkovou kategorii je doporučen a zda je určen k aplikaci na kůži či textilie. Pokud současně používáte
i fotoprotektivní kosmetické přípravky, tzv. sunscreeny, nanášejte je před použitím repelentu, protože ten může snížit ochranný účinek fotoprotektiva až o 30 %.“
Při delším pobytu v přírodě je vhodné vybraný repelent opakovaně nanášet, a to i na oblečení.

Při plánování návštěvy oblasti s větším výskytem hmyzu je důležité rovněž pamatovat na správnou volbu oblečení. „Volte raději oblečení světlé barvy s dlouhými rukávy a nohavicemi zastrčenými do bot nebo ponožek. Nezapomeňte na uzavřené boty. Pokud je to možné, vyhněte se hustým porostům a vysoké trávě,“ doporučuje Lánová. Na procházkách s dětmi je dobré myslet i na ty nejmenší, proto je vhodné použít moskytiéru i přes dětské kočárky. „Při pobytu v přírodě nezapomeňte, že kritickou dobou s maximální aktivitou komárů je pozdní odpoledne, stmívání, noc a svítání. Takže nezapomínejte na uzavírání stanu,“ doplňuje Lánová.

Je dobré myslet i na to, co jíme a jaké produkty používáme. Sladkosti a parfémy totiž mohou přitahovat hmyz více a zvyšovat tak riziko nežádoucího kontaktu s ním. „Cukr mívá tendence přitahovat včely, vosy a další druhy. Stejně tak buďte opatrní při používání parfémů a silně parfémovaných kosmetických produktů. V oblastech
s větším výskytem hmyzu je proto vhodné minimalizovat používání parfémů nebo se raději spoléhat na jemnější a méně výrazné vůně,“
říká Lánová.

Ať už jde o volně dostupné repelenty, volně prodejné léky na alergii a další volně prodejné přípravky proti otoku a bolesti, je dobré je mít sbalené v batohu při cestování nebo turistice. V BENU Lékárnách je k dostání široký výběr těchto produktů. S jejich výběrem, účincích a způsobu použití vždy poradí ochotný odborný personál.

 

 


Více informací naleznete na www.benu.cz.

 

[1] Antonicelli L, Bilo MB, Bonifazi F. Epidemiology of Hymenoptera allergy. Curr Opin Allergy Clin Immunol 2002; 2: 341–346.