Sladění obývacího pokoje s jídelnou

Sladění obývacího pokoje s jídelnou


Hitem dnešní doby je při zařizování našich domovů minimalismus a vzdušnost, prostor by měl působit přehledně a čistě. Neměl by být zbytečně přeplácaný, členové rodiny by se doma měli potkávat, být sobě nablízku. Jak toho dosáhnout? Co takhle spojit dvě místnosti v jednu a propojit kuchyni, jejíž součástí je
i jídelna, s obývacím pokojem?

Řešení vhodné nejen pro rodiny s dětmi

Možnost propojit kuchyni a jídelnu s obývacím pokojem zní lákavě hlavně pro rodiny, kde žijí malé děti, které potřebují mít rodiče neustále pod dohledem. Co si budeme povídat, stačí chvilička nepozornosti a děti na sebe mohou něco převrhnout, případně pomalovat zdi nebo něco jiného. A že k tomu během dne mají nespočet možností, my si prostě někdy potřebujeme odskočit, uvařit, na chvilku si sednout a odpočinout si.

Propojením obývacího pokoje s kuchyní budete mít o starost méně, minimálně při vaření, pečení a stolování můžete mít potomka pořád na očích. Propojené obývací pokoje s jídelnou ale potěší i ostatní, budou k sobě blíž a mohou spolu sledovat televizi i v okamžiku, kdy třeba připravujete večeři.

Jak k sobě sladit dvě rozdílné místnosti?

Kuchyně je určena k vaření, často její součástí bývá i jídelna, abyste uvařené pokrmy nemuseli daleko přenášet, případně jste mohli ještě do poslední chvíle pokrm dochucovat a udržet ho teplý. Ale obývací pokoj? To je naopak místo, kde si chceme odpočinout, dát nohy nahoru, pustit si televizi nebo přečíst novou knihu.



Tip první: Místnosti barevně uspořádejte

Přechod mezi jednotlivými místnostmi by neměl být příliš násilný, zároveň to ale neznamená, že by propojené místnosti museli mít stejnou barvu. Nejdůležitější je, aby obě použité barvy k sobě navzájem ladily. Kombinovat se dají například odstíny hnědé a zelené, nebo šedá s barvou přírodního dřeva.

Víte, že barevně spolu musí ladit i dekorace použité v obou místnostech?

Tip druhý: Zaměřte se na styl

Styl je druhou zásadní věcí, kterou byste měli řešit, nesnažte se kombinovat různé druhy, vsaďte jen na jeden,
a to ten, který je vám vlastní, líbí se vám a cítíte se v něm dobře. Někomu vyhovuje skandinávský styl, jinému ten moderní, další potřebuje domů vnést kousek přírody a vzpomínky na venkov, kde prožil část dětství.

Víte, že v jednotném designu by mělo být nejen zařízení, ale také podlahy?

Tip třetí: Ujasněte si priority

Dvě propojené místnosti by měly mít jedno společné centrum. To se odvíjí od toho, co je pro vás důležitější
a jak potřebujete jednotlivé místnosti zařídit. Pokud je vás doma víc, nejspíš pro vás bude zásadní vytvořit prostor, kde se všichni sejdete u jednoho stolu, takže budete potřebovat velký stůl. Obývací pokoj pak odsunete lehce do pozadí, vystačíte si v něm se sedačkou, konferenčním stolkem, TV stolkem a možná nějakými regály nebo poličkami.

Tip čtvrtý: Místnosti od sebe opticky oddělte

Když chcete dvě místnosti spojit v jednu, nejspíš budete muset odstranit příčky a dveře, aby vznikl jeden velký prostor. Ne vždy je ale žádoucí, aby místnosti tvořily jeden velký celek, většinou je třeba od sebe místnosti alespoň opticky oddělit. Hodí se k tomu dělící stěny se zásuvkami a dvířky, vsadit můžete i na kuchyňský ostrůvek nebo jako předěl použít pohovku.