Kožené kabelky jsou jako šperk. Vhodnou péčí vám mohou zářit ještě několik let!

Kabelka bývá nejčastějším doplňkem ženského šatníku. Vlastníme-li nějakou z kůže, měli bychom její péči věnovat více pozornosti, abychom jsme se z ní mohli radovat ještě mnoho let. Pojďme se spolu podívat na to, jak o kožené kabelky správně pečovat.
Pořízení kožené kabelky není většinou levná záležitost. Pokud jí čas od času dopřejeme trochu péče, naše investice se nám vrátí. Jelikož je kůže přírodní materiál, který neustále „pracuje“, to znamená že podléhá vlivům z vnějšího prostředí. Díky pórům kůže dýchá, dostává do sebe vlhkost, prach nebo mastnotu. A taky příliš vysoká nebo naopak nízká teplota kůži nesvědčí. Proto musíme o kabelku vhodně pečovat, abychom ji prodloužili životnost a skvělý vzhled.
Údržba kožené kabelky
Čištění je základ
Při běžném nošení se na jejím povrchu usazují prachové částice nebo jiné nečistoty. Nežádoucích smítek či šmouh se zbavíme lehce. Povrch kabelky očistíme navlhčeným jemným hadříkem, poté vyčištěné místo osušíme.
Na pomoc můžeme využít také kartáček s jemnými štětinkami. Pokud nás trápí odolnější špína, sáhneme po čistící pěně, která nás zbaví nečistot a navíc pomůže udržovat jednotný vzhled. Pěnu vybíráme podle druhu kůže, na trhu je spoustu přípravku pro hladší i drsnější kůži. Jestliže se se správným výběrem nevíte rady, poraďte se s odborníky ve specializované prodejně.
Věděli jste, že existují také speciální čistící gumy? Tito šikovní pomocníci šetrně odstraní i zašlé nečistoty. Ačkoliv dnes už nám moderní doba nabízí všemožné čistící prostředky, měli bychom se snažit předcházet jakémukoliv znečištění na kabelce a v případě čištění postupujeme velmi opatrně
Důležitost impregnace a výživu kůže nepodceňujeme
Naimpregnovat koženou kabelku bychom měli již před prvním nošením. Kvalitní impregnace dokáže ochránit povrch kůže před vlhkostí i mastnotou. Použití přípravku musíme však pravidelně opakovat alespoň jednou měsíčně při každodenním nošení.
Impregnaci si většinou opatříte ve stejném obchodě, kde jste koupili koženou kabelku. Někteří prodejci vám za příplatek kabelku rovnou i naimpregnují.
Mimo impregnaci, určitě zainvestujte také do přípravků na vyživení kůže jako jsou různé balzámy nebo krémy se včelím voskem, které zdokonalí odolnost kůže a prodlouží její životnost.
Uchování na bezpečném místě
Kůži neprospívají vysoké teploty, mrazy, nadměrné sluneční záření ani příliš velká zátěž. Pokud tedy víme, že koženou kabelku nějakou dobru nevynosíme, uložíme ji na bezpečné místo do police nebo do stojanu. Neměli bychom ji nechávat u topení nebo na přímém slunci. Kůže by mohla začít vysychat a poté popraskat. Dále neukládáme do plastových pytlů nebo igelitové tašky. Kabelka může nasát vlhkost, která se nemá v plastovém obalu kde odpařovat a za čas by mohla hnít.
Na co musíme dát pozor
- Kabelku nepřetěžujeme a nenosíme v ní zbytečně moc věcí. Kůže se snadno vytahá. V příruční taštičce bychom neměli nosit více jak 0,5 kg, V klasické dámské kabelce zhruba jeden kilogram, Velké kabely typu A4 a aktovky pak vydrží tíhu kolem dvou kilogramů.
- Nepoužíváme na kožené kabelky krémy na boty-mají jiné vlastnosti než speciální přípravky určené na kabelky a mohly by vašemu kousku spíše uškodit
- Nikdy k vyčištění nečistot nepoužijeme nevhodné prostředky jako je klasické mýdlo, přípravek na nádobí, kabelku bychom si mohli poničit
- Nezapomínáme také na ochranu zipů a občas je promažeme včelím voskem nebo speciálními vatovými tyčinkami, které jsou určeny na čištění zašlých šperků
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)