Thassos, bájný ostrov Sirén

Thassos, bájný ostrov Sirén

Líbezný zpěv krásných pěvkyň prý v dávných dobách vábil námořníky, kteří nedokázali odolat a své lodě dovedli vstříc děsivé zkáze na útesech ostrova. Podle legend domovem nesmlouvavých Sirén byl právě řecký Thassos. Dnes ostrov láká krásnou přírodou, horami


Líbezný zpěv krásných pěvkyň prý v dávných dobách vábil námořníky, kteří nedokázali odolat a své lodě dovedli vstříc děsivé zkáze na útesech ostrova. Podle legend domovem nesmlouvavých Sirén byl právě řecký Thassos.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dnes ostrov láká krásnou přírodou, horami porostlými hustými borovicovými lesy, křišťálově čistým mořem, pohádkovými plážemi s jemným pískem i historickými památkami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Smaragd Egejského moře

Převážně hornatý nejsevernější řecký ostrov leží blízko pevninského Řecka mezi průlivem Dardanely a poloostrovem Chalkidiki. Ve srovnání s ostatními řeckými ostrovy je zde výrazně vlhčí klima, díky němuž je Thassos opravdu téměř smaragdově zelený. Je porostlý bujnou vegetací, borovicemi, olivovníky, vinicemi a celou řadou kvetoucích rostlin, které jsou zárukou množství výborného medu, jednoho z tradičních produktů ostrova. Podnebí je zde velmi příjemné, léto je horké, ale teploty jsou nižší než v ostatních řeckých destinacích, zejména těch jižněji položených.OLYMPUS DIGITAL CAMERA Zimy bývají mírné a vlhké. Thassos nabízí celou řadu krásných pláží, písečných i oblázkových, které poskytují veškerý komfort, ale i míst hůř přístupných a opuštěných, která potěší milovníky klidu. Velmi zajímavá je třeba pláž Metalia. Leží na kraji městečka Limenaria, nedaleko kamenické dílny, která pláž a její okolí vyzdobila nádhernými artefakty z bílého mramoru. Pokud chcete, aby se vám splnilo i to nejtajnější přání, navštivte zdejší „Stonehenge“.

Hrdý ostrov lákal nájezdníky

Četné archeologické vykopávky na Thassu jsou důkazem osídlení již v mladší době kamenné. Podle antických historiků ostrov kolonizovali Féničané i Thrákové. Jisté je, že v 7. století př. n. l. se stal domovem Řeků z ostrova Paros, které nadchly zdejší bohaté lesy a množství nerostných surovin. OLYMPUS DIGITAL CAMERAVelké bohatství jim umožnilo vytvořit samostatný stát s vlastní měnou. Proti nezvaným hostům se chránili pevnými mramorovými hradbami, jejichž zbytky se zachovaly dodnes. Moc Thassu rostla a v 5. století př. n. l. měl dokonce vlastní vojenskou a obchodní flotilu i kolonie. Bohatý ostrov se stal mnohokrát předmětem sporů a zájmovou sférou různých válčících stran. Prosperitu po mnoha ničivých válkách mu znovu přinesla až přítomnost Římanů, kteří na ostrově zanechali stopy patrné i dnes, zejména v hlavním městě Limenas. Za prohlídku stojí zbytky přístavu či tržiště tzv. agory, antické kamenné divadlo, Apollónův chrám nebo Akropolis na kopci nad městem. Četné archeologické vykopávky – nádherné sochy a mozaiky – jsou shromážděny v místním archeologickém muzeu. Ve středověku pak Thassos ovládli Turkové a jejich 400letá nadvláda není rozhodně považována za světlý bod v historii ostrova. V roce 1912 byl ostrov připojen k Řecku. Pokud máte rádi místa, která ještě zcela nepohltil turistický průmysl, rozhodně poslechněte vábení bájných thassoských Sirén. Ostrov nemá letiště, a tak si na trajektu z pevninské Kavaly můžete vyzkoušet, jestli je třeba nezaslechnete. Text a foto: Lenka Fukalová [clear] [gallery ids="9897,9896,9895,9894,9893,9892,9891,9890"]