Žemlovka z mazance s vanilkovou zmrzlinou a meduňkou

Žemlovka z mazance s vanilkovou zmrzlinou a meduňkou

Počet porcí: 6 porcí  Doba přípravy: 90 minut  Náročnost: *

 

Ingredience:

1 mazanec
6 jablek
750 ml mléka
3 vejce
70 g cukru krupice
500 g tučného tvarohu
120 g másla + na vymazání formy
100 g cukru moučka
150 g rozinek
vanilkový lusk
rum, skořice

K podávání:

vanilková zmrzlina
čerstvé lístky meduňky

 

Postup:

  1. Rozinky zalijeme rumem a necháme je máčet. Poté do mísy vložíme tvaroh, 50 g rozpuštěného másla a 100 g moučkového cukru. Vše dobře promícháme.
  2. Oloupaná a jader zbavená jablka nakrájíme na plátky a opečeme na pánvi se 40 g másla. Můžeme udělat na dvakrát. Před otočením je můžeme zlehka posypat cukrem, aby zkaramelizovala.
  3. Do velké mísy nalijeme mléko, přidáme 3 vejce, vanilku, 70 g cukru krupice a dobře promícháme metličkou. Do směsi vkládáme 1 cm tenký plátek mazance a necháme pořádně nasáknout. Plátky klademe do předem vymazaného pekáče.
  4. Když je dno pekáče zakryté plátky mazance, uděláme další vrstvu z plátků jablek, které poté posypeme skořicí. Slijeme rozinky a položíme je na jablka. Nalijeme a rozprostřeme trochu tvarohu. A položíme další vrstvu namočeného mazance.
  5. Vrstvy opakujeme, až skončíme poslední vrstvu mazancem. Na tuto poslední vrstvu rozdělíme poslední část másla, cca 40 g.
  6. Žemlovku vložíme do předehřáté trouby na 170 °C a pečeme zhruba 30 minut, aby mazanec byl seshora zlatavý.
  7. Žemlovku podáváme s vanilkovou zmrzlinou a čerstvými lístky meduňky.

Tip: Zaměřme se na jablka i tvaroh, jimiž prokládáme žemlovku. Jedná se o suroviny, kterých máme dostatek u nás. Odkud pocházejí vámi vybrané? Od nás? Lokální farmáři a zemědělci je totiž nabízejí ve špičkové kvalitě.

 

 

zdroj foto: www.akademiekvality.cz 

 

Ingredience:

jablka mazanec