Poctivý segedínský guláš

Poctivý segedínský guláš

 

Suroviny na 4 porce:

Vepřová plec bez kosti 800 g

Kysané zelí 350 g

Cibule 2 ks

Česnek 2 stroužky

Sádlo 2 lžíce

Voda 500 ml

Smetana na šlehání 200 ml

Bobkový list Vitana 3 ks

Nové koření Vitana 6 kuliček

Černý pepř Vitana 6 kuliček

Sladká paprika mletá 1 lžíce

Český kmín celý Vitana 1 lžička

Hladká mouka 2 lžíce

Sůl dle chuti

 

Postup:

Cibule a stroužky česneku oloupeme. Ve větším hrnci na sádle zprudka opečeme nakrájenou cibuli; jakmile začne zlátnout, přidáme i utřený česnek a pražíme ještě 1 minutu. Poté přidáme maso nakrájené na kostky o velikosti asi 2 cm a opékáme ho, dokud se nezatáhne.

Přisypeme mletou papriku a kmín, necháme koření rozvonět. Promícháme a přilijeme horkou vodu tak, aby bylo maso ponořené. Do hrnce vložíme bobkové listy, nové koření a kuličky pepře a osolíme. Přikryjeme pokličkou a dusíme maso doměkka, trvá to asi hodinu a půl. Občas zkontrolujeme a promícháme, dle potřeby přilijeme vodu.

Mezitím slijeme zelí, kyselou tekutinu zachytíme a ponecháme stranou. Pod studenou vodou zelí lehce propláchneme, rukou z něj vymačkáme přebytečnou vodu a pokrájíme ho. Přidáme do hrnce k masu a společně dusíme, dokud zelí také nezměkne.

Pro zjemnění přilijeme smetanu, ve které jsme předem důkladně rozmíchali hladkou mouku. Povaříme dalších 15 minut. Vylovíme bobkové listy, případně i kuličky nového koření a pepře. Dochutíme solí, mletým pepřem a tekutinou z kysaného zelí dle chuti.

 

 

zdroj: www.vitana.cz