Kouzelné město lodí, mostů i červených luceren

Kouzelné město lodí, mostů i červených luceren

Hamburk, druhé největší město Německa a největší přístav země, je díky své historii, památkám, zeměpisné poloze i nesčetným zajímavostem velkým turistickým lákadlem. Toto starobylé hanzovní město, které bývá označováno jako „brána do světa“, leží na severu


Hamburk, druhé největší město Německa a největší přístav země, je díky své historii, památkám, zeměpisné poloze i nesčetným zajímavostem velkým turistickým lákadlem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Toto starobylé hanzovní město, které bývá označováno jako „brána do světa“, leží na severu Německa při ústí Labe do Severního moře.

Nahlédněte do jeho minulosti

V půvabném Starém městě se návštěvník jako mávnutím kouzelného proutku ocitne staletí zpátky, v dobách, kdy zde bohatí kupci obchodovali s kávou, čajem či kořením. Proslulá je například ulice Cremon se slavným Chilským domem nebo Deichstraße, stará kupecká ulice se zachovalými obchodními a činžovními domy ze 17. až 19. století. Zašlou slávu starých časů si lze připomenout i v řadě místních malebných restaurací a hospůdek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krásy Hamburku si nejlépe vychutnáte na okružní plavbě lodí, na niž vám platí i jízdenka městské hromadné dopravy. Zážitkem bude jistě také Starý labský tunel na ostrov Steinwerder. Čtyři velké výtahy dopravují již od roku 1911 zájemce do téměř 24metrové hloubky na procházku pod tokem Labe. Vzhledem k zeměpisné poloze Hamburku je obrovskou atrakcí i rybí trh v Altoně, na němž se můžete zúčastnit nefalšované dražby čerstvých ryb.OLYMPUS DIGITAL CAMERA Mnohé historické památky města vzaly za své během druhé světové války, jejímž mementem jsou například zakonzervované ruiny novogotického kostela sv. Mikuláše. Blízko přístavu najdete barokní kostel sv. Michaela a za připomenutí stojí i kostel sv. Kateřiny z přelomu 14. a 15. století.

Moderní město plné života

Návštěvníci si v moderním velkoměstě mohou vybrat z nepřeberné škály kulturních akcí –divadelních představení, muzikálů, stálých expozic zajímavých muzeí či výstav... Málokdo vynechá návštěvu proslulé zábavní čtvrti červených luceren St. Pauli s pověstnou uličkou lásky Reeperbahn, přístupnou pouze mužům. Obyvatelé Hamburku i jeho návštěvníci mohou relaxovat u jezera Alster, ráje jachtařů, nebo třeba v zoologické či botanické zahradě nebo rozlehlém parku Plantenun Blomen.

Nákladní kontejnerový přístav

Asi každý, kdo zavítá do Hamburku, se nechá unést zvláštní atmosférou místního přístavu, který je jedním z nejrozsáhlejších a největších co do objemu nákladu na světě. Pro Českou republiku vždy býval domovským námořním přístavem. Protože leží necelých 100 kilometrů od moře, je používán pro námořní kontejnerovou dopravu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud se Hamburčané chtějí vykoupat v moři, mají na výběr hned ze dvou. Mohou zamířit k Baltskému či Severnímu. S teplotou vody i vzduchu se mohou srovnávat s navštěvovanějším Středomořím jen stěží, atmosféra zdejších pláží je však nezaměnitelná. Text: Lenka Fukalová, foto: Michael Nejedlo [gallery ids="13805,13804,13803,13802,13801,13800,13799,13798,13797,13796,13795,13794"]