Tipy pro začátečníky za objektivem

Tipy pro začátečníky za objektivem

Mohlo by se zdát, že fotit digitálním fotoaparátem umí každý. Prostě stačí namířit a zmáčknout příslušný knoflík. Zbytek „velké“ práce udělá malý přístroj, který strčíte do každé kapsy. S tímto základem si možná vystačíte, pakliže budete chtít zvěčnit b


Mohlo by se zdát, že fotit digitálním fotoaparátem umí každý. Prostě stačí namířit a zmáčknout příslušný knoflík. Zbytek „velké“ práce udělá malý přístroj, který strčíte do každé kapsy. S tímto základem si možná vystačíte, pakliže budete chtít zvěčnit babiččiny narozeniny nebo první školní den vašeho prvňáčka. 

camera-love-photography-train-station-woman-Favim_com-63321

Pokud chcete ale své fotky posunout na vyšší stupeň, je potřeba alespoň základní znalost „fototerénu“. Fotografování je především kreativní činnost, která si žádá spoustu trpělivosti, ale i šestý smysl pro vyhledávání vhodných objektů k focení. Každé porušení pravidel může přinést nový rozměr a neotřelost je podpisovým vzorem každého dobrého fotografa. Než se však vrhnete na tuto dlouhou trať, měli byste mít za sebou desítky „příručkových“ snímků.

Výběr objektu

Krajinka, portrét, panorama, detail. Fotit můžete vše, co vás napadne. Jde především o váš vkus s také o to, které téma je vám nejbližší. Dávejte si pozor ale na pozadí. I to píše příběh fotografie. Pokud fotíte postavy a v pozadí máte rušnou silnici, můžete zaostřit objekt a rozostřit míhající se auta. Docílíte tak i hezkého efektu. Pokud tu samou postavu budete fotit před jiným výjevem z exteriéru, může se stát, že jí budou z hlavy a těla vyvstávat další předměty, které jsou sice v pozadí, ale fotografie bude vždy jen dvourozměrná... V žádném případě nesmí být pozadí rušivé, jak tematicky, tak vizuálně, a musí harmonicky dotvářet objekt fotografování.

Kompozice a úhel zachycení

V každém případě pamatujte, že stejně jako výběr objektů focení je důležité i jejich uspořádání. Za objektivem se snažte snímek pomyslně rozložit na třetiny svisle i vodorovně. Hlavní sdělení nikdy neumisťujte na střed, ale zkuste jej zachytit vždy v některé z třetin. Do snímku tak dostanete „drive“. Pohrajte si s liniemi! Nevypadá moc dobře, když se linie zachycené objektivem shodují s pomyslným třetinovým rozdělením obrazu. Neméně důležitý je i určení správného úhlu, kterým výřez z reality zachytíte. V zásadě platí, že byste měli obraz zkusit zachytit z několika úhlů. Sami uvidíte, že tentýž výjev může mít tisíce podob. Zkuste jej vyfotit z té strany, kde budete blíže centrálnímu objektu. Vznikají pak krásné fotky se scénou, která není usurpována malým prostorem a může se ve fantazii diváka dále vyvíjet.

Zaostřeno na ostrost fotografieWoman_holding_camera

Většina digitálních fotoaparátů je nastavena tak, že automaticky ostří na střed fotografie. Profi fotka by měla být zaostřená na hlavní sdělení fotografie – květ, postavu, věž a tak dále, které nemusí být striktně ve středu. Proto si nejprve pohrajte s továrním nastavením, abyste mohli zaostřovat individuálně podle potřeby. Pokud chcete záměrně rozostřit pozadí a dosáhnout tak zvaného bokeh efektu například u portrétů, budete potřebovat clonu s nejnižší hodnotou. Pokud nemáte fotoaparát s možností manuálního nastavení, můžete efektu docílit navýšením zoomu a vyrovnáním vzdálenosti větším odstupem od objektu.

Správné světlo

Ze začátku se snažte fotit za denního světla. Ideální pro focení je takové počasí, kdy je jasno a paprsky slunce pálí se střední intenzitou. Vyvarujete se přesvícení či naopak tmavých snímků. Pravidlo číslo jedna je nastavit se vždy po směru paprsků slunce. V opačném případě bude fotka tmavá. Pokud fotíte na ostrém slunci, zapněte si blesk. Eliminujete kontrasty a dostanete více světla i do tmavých stínů. Málo nebo mnoho světla můžete v případě nouze doupravit ve photoshopu. V případě nouze proto, že profesionál se jej snaží využívat co nejméně a nejvyšší důraz klade především na čistotu fotky.

Fotovýzva

Nově nabyté znalosti můžete hned využít. Právě totiž odstartovala soutěž, kterou pořádá společnost Bayer Ekologie v objektivu – letos na téma Věda, která pomáhá zlepšovat život. Snímky z minulých ročníků si můžete prohlédnout na webových stránkách www.ekologievobjektivu.cz, kde také získáte podrobnější informace o konané soutěži a podmínky pro přihlášení těch vašich. Text: jt