Kde jinde důstojně oslavit svátek zamilovaných než v italské Veroně... Město v severní Itálii, ležící nedaleko Gardského jezera (30 kilometrů), použil jako kulisy své slavné tragédie William Shakespeare. Právě zde se podle anglického renesančního dramatika odehrál příbě
Kde jinde důstojně oslavit svátek zamilovaných než v italské Veroně... Město v severní Itálii, ležící nedaleko Gardského jezera (30 kilometrů), použil jako kulisy své slavné tragédie William Shakespeare. Právě zde se podle anglického renesančního dramatika odehrál příběh nešťastné lásky Romea a Julie, potomků dvou znesvářených rodů.
Do Verony se ale nejezdí jen kvůli mladým milencům. Město, jehož historické centrum bylo roku 2000 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO, je skutečnou pokladnicí nádherných architektonických památek pocházejících z nejrůznějších období.
Třetí největší amfiteátr
Již ve starověku bylo město významným střediskem římské říše. V prvním století našeho letopočtu v něm nechal císař Augustus vybudovat velkolepý amfiteátr pro 30 tisíc diváků, který dodnes svědčí o genialitě a umu starověkých architektů. Aréna, třetí největší na světě, se stále využívá pro divadelní představení a nejrůznější festivaly. Význam antické Verony dokládá i řada dalších staveb, část mostu Ponte di Pietra, zbytky opevnění s bránou Porta Borsari či římské divadlo.
Centrum obchodu, rezidence králů i inspirace umělců
Ve středověku význam Verony neklesl, právě naopak, stala se rezidencí králů i sídlem mnoha významných rodů, které se nesmazatelně zapsaly do dějin Itálie. Město bohatlo i díky obchodu a je spojeno také se jmény významných umělců (malíři Pisanello, Paolo Veronese, básník Dante Alighieri).
Roku 1117 postihlo město ničivé zemětřesení a mnoho budov bylo přestavěno v románském slohu s charakteristickým střídáním vrstev cihel a bílého mramoru. Za návštěvu rozhodně stojí katedrála Duomo S. Maria Matricolare či bazilika
San Zeno Maggiore se zvonicí a nádherně zdobeným portálem, jejíž základy se datují do 5. století. Později v jejím sousedství vznikl klášter a bazilika se změnila v klášterní kostel, jejž vysvětil český biskup svatý Vojtěch.
Ve městě je řada nádherných kostelů v gotickém slohu – cihlový kostel Sant’ Anastasia či San Bernardino s krásným rajským dvorem. V jeho západní části stojí hrad Castel Vecchio ze 14. století s cihlovým mostem přes řeku Adiži.
Nejznámější balkon na světě
Za zmínku určitě stojí renesanční paláce a měšťanské domy. Nejnavštěvovanějším je zcela jistě Casa di Giulietta v uličce
Via Cappelo, středověký měšťanský dům s balkonem, pod nímž vyznával lásku své nejdražší Shakespearův zamilovaný Romeo.
Co na tom, že milenecká dvojice pocházející z nepřátelských rodů Monteků a Kapuletů podle historiků zřejmě vůbec neexistovala a slavný balkon je navíc mnohem mladší. Místo stejně láká tisíce zamilovaných, kteří zde nechávají romantické vzkazy či milostné verše a věří, že jim pohlazení ňadra bronzové Julie přinese štěstí.
Text: Lenka Fukalová, zdroj a foto: wikipedie.org
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)