Vyznejte se v kávě – díl druhý

Vyznejte se v kávě – díl druhý

V pokračování našeho mini-seriálu o druzích, chutích a původech různých kávových nápojů, si opět přiblížíme několik dalších italských i neitalských názvů a termínů, ať už příště víte předem a s jistotou, co si vlastně objednáváte. Dobrou chuť! Kávu mají


V pokračování našeho mini-seriálu o druzích, chutích a původech různých kávových nápojů, si opět přiblížíme několik dalších italských i neitalských názvů a termínů, ať už příště víte předem a s jistotou, co si vlastně objednáváte. Dobrou chuť!

vyznejte se v kave dil druhy - weheartit - dokonalazena - 5

Kávu mají rádi skoro všichni, ne nadarmo je to nejoblíbenější „společenský“ nápoj Evropanů. Minule jsme si objasnili a představili ty nejznámější druhy kávových nápojů, nyní se spolu podíváme na dalších šest.

Cappuccinovyznejte se v kave dil druhy - weheartit - dokonalazena - 6

Pravé italské cappuccino se připravuje z dvou pětin našlehaného plnotučného mléka, dalších dvou pětin horkého mléka a z pětiny pak z klasického espressa. Pěna na cappuccinu musí být zcela hladká a jemná, mnohdy se na povrch sype ještě kávový nebo kakaový prášek, přidává se kvalitní šlehačka nebo se na jeho povrch tvoří různé obrazce. Tento kávový nápoj je jeden z nejjemnějších a nejsladších, oblíbený je třeba jako součást snídaně.

Frappé

Frappé je studený našlehaný kávový nápoj, většinou se šlehačkou nebo mlékem. Podává se s třtinovým cukrem a ledem. Ideální pro letní osvěžení!

Americano

Že by káva pěstovaná v Americe? Ale ne, jde o název pro espresso s velkým množstvím vody (v poměru 1:4 až 1:5). Horká voda se k espressu dolévá, celý obsah se v kávovaru neprotlačuje, nápoj by byl chuťově nepoživatelný.

vyznejte se v kave dil druhy - weheartit - dokonalazena - 1

Irská káva

Irská káva je to pravé ořechové pro kávové labužníky, kteří máji rádi ostřejší chuť. Správně připravená irská káva by měla mít objem 2,4dcl a obsahovat kávu filtrovanou s kvalitním třtinovým cukrem a panákem pravé irské whiskey (odtud ten název). Na povrchu bývá vrstva našlehané smetany.

vyznejte se v kave dil druhy - weheartit - dokonalazena - 4Alžírská káva

Další kávový nápoj s přidaným alkoholem, tentokrát je to vaječný likér. Ten se přidá do kávy se šlehačkou a pozvolna se při padání na dno šálku míchá s horkou kávou.

Turecká kávavyznejte se v kave dil druhy - weheartit - dokonalazena - 2

Jak se vyrábí opravdová turecká káva? (Neplést s pojmem „kafe na turka“, jak jsme zvyklí slýchávat na návštěvě.) Předně potřebujete speciální plechovou konvičku, džezvu. Do ní se dá jemně namletá káva a zalévá se studenou vodou. Potom kávu nahříváme, dokud káva skoro nepřetéká přes okraj. Pak džezvu sundáme z ohně a po chvíli ještě dvakrát zopakujeme. Text: Natalie K, Foto: weheartit.com