V Česku bojuje s neplodností téměř každý čtvrtý pár. Dvojice, kterým se nedaří počít dítě přirozenou cestou, pak často sázejí na „osvědčené a zaručené“ tipy, jak otěhotnět. Většina z nich jsou však pouze nefunkční fámy šířené z generace na generaci, které n
V Česku bojuje s neplodností téměř každý čtvrtý pár. Dvojice, kterým se nedaří počít dítě přirozenou cestou, pak často sázejí na „osvědčené a zaručené“ tipy, jak otěhotnět. Většina z nich jsou však pouze nefunkční fámy šířené z generace na generaci, které nemají na úspěšné zplození potomka žádný vliv. Přinášíme přehled čtyř rad a doporučení, které jsou párům plánujícím rodinu nejčastěji podsouvány. Zároveň objasníme, proč jsou tyto rady neúčinné.
Mýtus č. 1: Poloha svíce po sexu zvýší pravděpodobnost otěhotnění
Pokud žena zaujme po sexuálním vyvrcholení partnera takzvanou polohu svíce, možnost otěhotnění se tím výrazně zvýší. Ideální pak je, pokud v pozici s nohama nahoru a zdviženou pánví, podloženou například polštářem, setrvá několik minut. Tak to je jedna z nejčastěji poskytovaných rad pro neplodné.
Pravda: Podle lékařů však poloha svíčky nemá na zafungování mužského ejakulátu v ženské pochvě žádný vliv.
„Nejrůznější fyzicky náročné pozice typu svíčky po styku jsou z hlediska početí dítěte naprosto zbytečné. Příroda si totiž vše nejlépe zařídila sama. Zcela tak naopak postačí, aby po výronu semene do pochvy zůstala žena asi 20 až 30 minut v klidu ležet, ideálně v poloze na zádech. Měla by jen odpočívat a relaxovat, nestresovat se. Nic dalšího v tomto ohledu opravdu potřeba není,“ vyvrací často tradovaný mýtus gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
Mýtus č. 2: Spermie před sexem nabudí kofein, jsou pak rychlejší
Podle jedné ze značně rozšířených rad má výborný vliv na početí také kofein. Pánové by si podle tohoto doporučení měli přibližně dvě hodiny před aktem dopřát silnou kávu. Kofein má totiž schopnost stimulovat nervovou soustavu, srdeční činnost a navrch ovlivňuje u mužů také hladinu estrogenu, který je zodpovědný za vývoj spermií. Po kvalitním pressu tak mají být mužské pohlavní buňky
maximálně vybuzené, rychlejší a úspěšnější.
Pravda: Bohužel tato rada není příliš platná a ve výsledku může přirozenému procesu početí naopak uškodit. Američtí odborníci totiž prokázali, že ačkoliv kofein může spermie zrychlovat, ve značné míře má také vliv na jejich silnou dezorientaci. Mužské buňky se tak po kofeinu často stanou natolik hyperaktivními, že jejich cesta k vajíčku nakonec vůbec neproběhne. Pokud tedy chtějí lidé kvalitu spermií přirozenou cestou a bez zásahu moderní medicíny zvýšit, měli by v první fázi snažení sáhnout spíše po vitaminovém preparátu typu Fertilan, s obsahem mateří kašičky, selenu a dalších spermatogenezních látek.
Mýtus č. 3: Ovulaci vyvolá silný orgasmus
Existuje rovněž mnoho nejrůznějších rad a tipů nabádajících k vyvolání ovulace, tedy plodných dnů ženy. Docílit jich je podle jednoho z těchto doporučení možné například opravdu silným ženským orgasmem.
Pravda: Tato rada má však překážky už fyziologického rázu. Funkční vyvolávání ovulace u člověka není prokázáno, lidské tělo a tím pádem ani ovulační cyklus zkrátka nelze naprogramovat. Jestliže tedy žena otěhotní mimo ovulaci, kupříkladu těsně po menstruaci, zcela jistě se nejedná o důsledek umělého vyvolání ovulace vyvrcholením. Důvod je mnohem prozaičtější - vytrvalost mužských spermií. Mužské pohlavní buňky jsou totiž za příznivých podmínek velmi houževnaté a v těle ženy dovedou vyčkat po styku až pět či šest dní. Ačkoli ovulační cyklus nelze bez zásahu moderní medicíny uměle vyvolat, mohou se ženy správným životním stylem, vyváženou stravou a příjmem dostatečného množství potřebných vitaminů zasadit alespoň o jeho pravidelnost.
Mýtus č. 4: Zvolte polohu, která zaručí spermiím nejkratší cestu
Mezi často tradovanými pověrami činí samostatnou kapitolu volba sexuální pozice, které lidé i v současné době přikládají značný význam. Tyto rady razí zásadu, že by měli lidé volit při styku takovou polohu, při které budou muset spermie urazit směrem k děložnímu čípku co nejkratší vzdálenost. Mezi takové patří podle nich například tradiční pozice takzvaného misionáře, případně také pozice lidově nazývaná "zezadu". Naopak nejméně vhodnou pozicí je ta, při níž sedí žena na partnerovi.
Pravda: Volba sexuální polohy však vliv na početí rozhodně nemá.
„Úloha sexuální polohy je často tradovanou pověrou, tato myšlenka je ovšem zcela bezpředmětná. Lidé by si měli uvědomit, že v plodných dnech ženy je její tělo samo pro početí dítěte fyziologicky uzpůsobeno tak, aby měly spermie maximum práce usnadněny. Není tedy třeba provádět gymnastické úkony při ani po styku. Partneři by se měli při snaze o početí spíše soustředit na frekvenci pohlavního styku a zdravý životní styl, který je v Česku bohužel neustále podceňován,“ zdůrazňuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)