NA STOJÁKA - Dominik Heřman Lev

NA STOJÁKA - Dominik Heřman Lev

Jsou dva typy "stand-upistů" jedni, kteří mluví málo a jedni, kteří mluví nepřetržitě. Dominik je jedním z nich u kterého vám čas nestačí. Příjemné povídání a příjemný muž se psem.


dominik-lev

 

Jak jste se dostal k pořadu NA STOJÁKA?

Dva roky jsem měl s kolegou a kamarádem Jiřím S. Richterem takový malý divadelní kabaret v Divadle U Hasičů. Když nám došli peníze na to uživit ansámbl deseti lidí, museli jsme ho rozpustit. V tu dobu jsem se dozvěděl o konkurzech na pořad Na Stojáka na HBO a tak jsem to zkusil. Bylo mi jasné, že one man show bude produkčně lehčí než divadelní soubor :- )

Kdy jste se rozhodl, že se budete živit, jako stand-up komik? 

Dlouho jsme vystupovali jen nárazově, pořad se vlastně dělal jen pro televizi, výstupy se moc nezkoušely, jely se v podstatě rovnou pro kamery. Popularita pořadu přinesla zájem klubů a divadel a tak se začalo jezdit na štace. Já měl svoji práci v telekomunikační firmě a tak to pro mě bylo ze začátku spíš hobby. Kluci co měli úspěšné a populární výstupy začali jezdit hodně, začalo se budovat renomé značky Na Stojáka naživo. Časem se počet vystupujících ustálil, já byl jedním z nich a představení bylo více. Než jsem se ale rozhodl odejít z bezpečí korporátního světa do umělecké nejistoty, uplynulo pár let... Před třemi lety už jsem ale měl jistotu, že stand up a vystupování před lidmi obecně je moje cesta, že se chci zkusit tím živit. A zatím žiju...


Připravujete svůj výstup dlouho? Kdy víte a máte to mrazení "tak a teď je to ono"?

Na nápad se někdy čeká. Když přijde tak už to jde celkem rychle. Každopádně je to pořád jenom v bodech, nemám to jako ucelený text. Pak se to musí zkusit před lidmi. Tam je to ještě hodně improvizace, testuju ty nápady. Něco vyjde, něco ne... většinou je výstup "hotový" tak po pěti vystoupeních.


Přišel jste na rozhovor s Akitou, plemeno psa, které jsme viděli ve filmu s Richardem Geerem. Pes, který oddaně čekal na svého páníčka. Proč toto plemeno? 

Podle filmu to nebylo. Podle seriálu má jen jméno - Monk. Věděl jsem o tom plemeni už dlouho. Včetně toho přiběhu, který se v Japonsku opravdu stal. Mám rád určitou noblesu tohoto plemene a i určitou nezávislost. Prosím neplést s neposlušností! Poslouchat musí a je ovladatelný bez vodítka, dokonce poslouchá i jen na gesta, ale ta charakteristická vlastní přemýšlivost je fascinující. Je to spíš parťák, než pes.


Na kom zkoušíte stand-up? 

Na nikom. Až před lidmi. Je to vždycky trochu víc stresující, protože člověk má pocit odpovědnosti a napoprvé to není nikdy stoprocentni. A jak si jednou zvyknete na úspěch svých nejlepších věcí, všechno co není stoprocentní vás stresuje. A zároveň baví... miluju to. Nesmíte se podělat z toho, když to někde zaskřípe.


Už několikátou sezónu přivážíte anglicky mluvící stand-up komiky, v čem je jiný stand-up u nás a v zahraničí? 

Ano, mám na to vlastní produkční společnost Crown Comedy Club. Vozím vždycky trojici vystupujících a to do Prahy a den na to do Brna. Dvouhodinové anglické představení profesionálů z Anglie, USA, Australie nebo třeba i Německa. Anglo-americký stand up je většinou bez rekvizit, bez divadelních postav. Jsou to různé komentáře sociálních, sexuálních, politických i jiných témat, je často politicky nekorektní a využívá stereotypy. V Čechách měli úspěch spíš scénky, monotematické skeče, často až divadelně pojaté. Ale myslím, že se to už začíná měnit... V březnu loňského roku jsem přivezl první velkou mezinárodní hvězdu - Michaela Winslowa. Je to ten populární černoch z Policejní Akademie co provokoval své nadřízené věrnou imitací zvuků všeho druhu, naprostá ikona ve světě beatboxu a stand up comedy.


Letos přivezete stand-up komiky? Kde vás můžeme vidět?

Ano, nejbližší představení bude v září. Do pražského klubu Phenomen na Smíchově mužete přijít 15. září, do brněnského Metro Music Baru pak o den později. V listopadu pak proběhne poslední letošní show. Přijede ale zase jiná sestava komiků.


Letos jste dotočili film " Musíme se sejít" jak jste se dostal k filmu ?

Pro film mě oslovil producent filmu hned po vystoupení, na kterém se byl podívat. Byla jen hrubá představa scénáře, takže to nebylo jen o hraní, ale i o rozepsani hlavní synopse příběhu. No a my jsme zvyklí si věci a příběhy vymýšlet a psát, tak nás, vystupující z Na Stojáka oslovili. Navíc jsme byli levní... vlastně zadarmo :- )


Jak relaxujete?

Mám tady Monka, ne? Jeho zábava je pro mě relaxace.  

 

Více o Dominikovi na : www.dominikhermanlev.com

 

 

Autor: Simona Vlková