Genoklenoty: největší trend mezi šperky

Kombinací vzniká unikátní stříbrný šperk spojující krásu křišťálů Swarovski s ojedinělým genetickým profilem. V každém takovém šperku, ať již v podobě náhrdelníku nebo náramku může být originálně zpracován specifický úsek DNA i shodné úseky DNA partnerů či


Kombinací vzniká unikátní stříbrný šperk spojující krásu křišťálů Swarovski s ojedinělým genetickým profilem.

V každém takovém šperku, ať již v podobě náhrdelníku nebo náramku může být originálně zpracován specifický úsek DNA i shodné úseky DNA partnerů či sourozenců. Genoklenoty jsou zhotovovány v různé designové podobě jako šroubovice DNA, kterou lze ozdobit šíji či zápěstí nebo čipy, jejichž podoba čtyř stříbrných destiček obdélníkového tvaru posázených křišťály Swarovski bude originální ozdobou každého zápěstí. Náhrdelník je k dostání i v provedení paprsků. Barvu křišťálů si může zvolit každý dle svého vkusu. S projektem unikátních šperků inspirovaných DNA přichází společnost Genomac. Čeští vědci převedli složitou analýzou schéma DNA do podoby, která ožila rukodělnou šikovností klenotníka.

„Šperky jsou s člověkem spjaty od počátku lidstva. V průběhu let se jim přisuzovaly různé významy. Vždy však ženám záleželo na tom, aby klenoty byly originální a neměla je žádná jiná,“ říká RNDr. Lucie Benešová, Ph.D. spoluzakladatelka Genomacu a ředitelka pro výzkum a služby. „Genoklenoty pomocí zpracování DNA tuto výjimečnost ženy vystihují a zhmotňují. Jejich darováním v podstatě řeknete, že je pro Vás jedinečná. Genoklenot neobsahuje žádné informace týkající se zdravotního stavu a nelze podle nich odkrýt citlivé osobní údaje,“ dodává Lucie Benešová.

„Jedinečnost šperku spočívá v tom, že je pro jeho výrobu použita ta část DNA informace, která je neopakovatelná. Jedná se o parametry, které má každý z nás zcela jedinečné,“ říká RNDr. Marek Minárik, PhD., generální ředitel a druhý ze zakladatelů společnosti Genomac. „Šperk lze zhotovit i se zakódováním konkrétní genetické informace, například podle výsledku našeho testu Genoskop, který vypovídá o vrozených talentech nebo podle populárního Genografu, který určuje genetický původ. Porovnáním šperků dvou osob potom můžeme nalézat společné vlohy nebo podobnosti v původu,“ dodává Marek Minárik.

Informace pro zhotovení šperku se získávají analýzou slin, ze kterých jsou laboratorně přečteny hodnoty specifických hodnot. Ty jsou převedeny do formátu čárového kódu, který je následně barevně zakódován a ztvárněn do podoby originálního šperku. Pokud si nejste jisti jaký šperk zvolit, tak můžete situaci vyřešit dárkovým poukazem. Cena Genoklenotů se pohybuje dle náročnosti zpracování a materiálu od 5.940,- Kč do 18.600,- Kč. Doba vyhotovení šperků je 6-8 týdnů.

Text: DD