Zázračná pilulka PO - jak je to doopravdy?

Nebo zažijete vzrušující úlet a nedomyslíte důsledky, což vás nakonec přivede až k vašemu gynekologovi, který vám předepíše „zázračnou“ pilulku, díky které neotěhotníte. Jaké jsou nejčastější mýty o pilulce PO? Mýtus 1: Musíte si ji vzít co nejdříve po st


Nebo zažijete vzrušující úlet a nedomyslíte důsledky, což vás nakonec přivede až k vašemu gynekologovi, který vám předepíše „zázračnou“ pilulku, díky které neotěhotníte. Jaké jsou nejčastější mýty o pilulce PO?

Mýtus 1: Musíte si ji vzít co nejdříve po stykuZázračná pilulka PO - jak je to doopravdy?

Pravdou je, že nemusíte spěchat zase příliš. Přestože doba, kdy tuto pilulku můžete použít, je omezená, tím, že si ji vezmete pět minut po sexu, už nic nevylepšíte. Maximální doba, kdy ještě tabletka ochrání před nechtěným početím je dvaasedmdesát hodin po styku.

Mýtus 2: Když si pilulku vezmu, donutím tak tělo potratit

Samozřejmě záleží, odkdy považujete život dítěte za skutečný. Jestli jej počítáte od chvíle zplození, pilulka může být poněkud kontroverzní. Lékaři ale vysvětlují, že v žádném případě nejde o klasický potrat. Pilulka totiž zabraňuje uvolnění vajíčka, jeho oplodnění nebo uhnízdění v děloze. Nejde tedy o přerušení již započatého těhotenství. Pokud máte morální problém pilulku užít, udělejte to v prvních osmi hodinách po styku, kdy k faktickému oplodnění teprve dochází.

Mýtus 3: Pilulku mohu užívat kdykoliv

V žádném případě se nedoporučuje tento druh postkoitální antikoncepce užívat vícekrát než dvakrát do měsíce. A i tak je to pro tělo zápřah. Tabletka totiž obsahuje až stonásobný počet hormonů, který přijímáte v obvyklé hormonální antikoncepci. Tělo se s takovým zásahem musí srovnat, obvykle se vám rozhodí na několik příštích měsíců menstruační cyklus, může vám být špatně, můžete dokonce začít i krvácet.

Mýtus 4: Některé typy těchto pilulek seženu bez receptu

Přestože například v Británii mohou ženy sehnat pilulku PO volně v lékárně, u nás to nelze. Všechny tři registrované typy těchto tabletek (Postinor-2, Escapelle, ElleOne) vám lékárník vydá jedině na recept. Na druhou stranu recept vám může předepsat kterýkoliv lékař, nejen váš gynekolog. Vy osobně byste si ale frekvenci užívání vysoce hormonálních pilulek hlídat a lékaři hlásit, kdy naposled vám tyto léky někdo předepsal.

Zdroj: extrakrasa.cz

Další články:

Co dělat, když ve vztahu chybí sex?

Vidíte ho? Doufejme, že ne!

Co je kryoterapie