Nesmrtelné jarmilky aneb návrat legendy
Jarmilky - Kdy vznikly a jak se jim jinak říká? Cvičky, někdy též zvané „spartakiádky“ se téměř beze změn vyrábějí už více než 40 let. Původně byly navrženy a vyrobeny pro Československou Spartakiádu 1965. Jejich výroba začala na Slovensku již o rok dříve, později j
Jarmilky - Kdy vznikly a jak se jim jinak říká?
Cvičky, někdy též zvané „spartakiádky“ se téměř beze změn vyrábějí už více než 40 let. Původně byly navrženy a vyrobeny pro Československou Spartakiádu 1965. Jejich výroba začala na Slovensku již o rok dříve, později je vyráběly i jiné podniky, například Snaha Jihlava.
Soutěžte s Dokonalou ženou o super ceny!
Jedním z nejzajímavějších prvků na nesmrtelných plátěných cvičkách s typickou gumou přes nárt je jejich samotný název. „Jarmila“ byl totiž výrobní název spartakiádního kroje, jehož byly nedílnou součástí. A proč zrovna Jarmila? Tady už jde spíše o spekulace. Jednou z verzí je, že název byl inspirován jménem manželky tehdejšího prezidenta Antonína Novotného. Paralelně s jarmilami se totiž vyráběla i pánská varianta tzv. "Toníky", tedy průmyslový vzor "Toník" nebo snad "Antonín", což byla verze jarmilek s tkaničkami vyráběná i v pánských velikostech.
Čtěte také: Sexy tělo díky správné podprsence!
Proč byly jarmily tak oblíbené?
Důvodů bylo hned několik. Jedním z těch hlavních byla jistě cena. V 70.-80. letech stály dětské jarmily asi 17,50Kčs a dámské 21Kčs, zatímco klasické tenisky stály 30-40Kčs. Velmi praktické byly pro malé školáky, kteří se nemuseli trápit s tkaničkami a ukázalo se, že mají i umělecký potenciál, o kterém výrobci pravděpodobně vůbec nevěděli. Někteří, především dospívající majitelé jarmilek, zdobili původně bílou látku nejrůznějšími kresbami, nápisy či názvy hudebních skupin. Každý tak mohl popustit uzdu své fantazii a „navrhnout“ si svůj design.
Mrkněte na: Sexy podpatky – ženská neřest číslo 1
Jarmilky byly k vidění všude. Jejich hlavním údělem byly jednoznačně hodiny tělesné výchovy, ale údajně se používaly také k lezení na umělé stěně, tanečním tréninkům, bývaly součástí různých krojů, například v pěveckých souborech. Nosily se také jako domácí i venkovní letní obuv či jako boty do vody, kdy chránily nohu proti ostrým kamenům.
Baťa a jarmilky
Jarmilky si bezpochyby zaslouží obdiv, jelikož se dožily úctyhodného věku. Za dobu své existence prošly slušnou kariéru. Z obchodního hlediska zaznamenaly obrovský úspěch a dokonce překročily i hranice tehdejšího Československa a expandovaly do Polska. Lidé si na ně pamatují, s úsměvem vzpomínají a hlavně je opět s nadšením kupují.
Baťa se ve své podzimní kolekci postaral o jejich návrat. Na pultech prodejen Baťa po celé republice je najdete v několika designech. Jednobarevné červené, žluté nebo maskáčové či s květinovým potiskem. Jarmilky jsou k mání ve velikostech 22 až 38, takže je mohou nosit nejen děti, ale i dospělí.
„Věříme, že je naši zákazníci s nadšením uvítají. Jarmilky jsou v původní podobě. Jediné, co změnilo, je množství designů. Děti už nemusí mít nutně bílé, ale mohou se obout do barev,“ říká marketing specialist Baťa, Lucie Seidlová.
Text: DD
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)