Bylinky jako pomocníci při jarní detoxikaci

Bylinky jako pomocníci při jarní detoxikaci

S přicházejícím jarem nastává čas, abychom svému tělu dopřáli komplexní očistu. To je totiž po dlouhé zimě zaneseno různými škodlivými látkami, jejichž hromadění nám může přinést řadu zdravotních komplikací.  Detoxikace, tedy proces zbavení se škodlivin, je dop


S přicházejícím jarem nastává čas, abychom svému tělu dopřáli komplexní očistu. To je totiž po dlouhé zimě zaneseno různými škodlivými látkami, jejichž hromadění nám může přinést řadu zdravotních komplikací. 

Ingredients of herbal compresses including camphor, basil and lemongrass, used to alleviate muscular pain, Philippines, Southeast Asia, Asia

Detoxikace, tedy proces zbavení se škodlivin, je doporučována alergikům, ženám před otěhotněním, osobám bojujícím s nadváhou, ale i těm, kteří chtějí znovu nabýt fyzické a psychické síly. Jak úspěšně projít detoxikací za pomoci bylinek, poradíme v tomto článku.

1. Očistěte lymfatický systém

Woman smelling a bunch of fresh mintLymfatický systém funguje v našem těle jako velký filtr. Lymfa, která lymfatickými cévami koluje, je v mízních uzlinách zbavována toxinů a cizích látek. V uzlinách pak naše imunitní mechanismy bojují s těmito jedy a zabraňují jim navrátit se zpět do krve. Pokud je náš lymfatický systém příliš zatěžován, projeví se to nejčastěji chřipkovými onemocněními, nachlazením, únavou, kruhy pod očima nebo celulitidou. „Na problémy s nežádoucími procesy v lymfatických uzlinách se výborně hodí černý bez, eleuterokok, americký ořešák a vřes. V boji s lymfatickými otoky je pak k nezaplacení jeřáb oskeruše. K samotnému pročištění lymfatického systému bych doporučila kaštan pravý,“ objasňuje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která pro podporu lymfatického systému nabízí kúru z echinacey, gotu-koly, pýru, kaštanu pravého a kopřivy.

2. Regenerujte játra

Kromě lymfatického systému rovněž játra očišťují naši krev od toxinů, alkoholu i pesticidů. Játra velmi zatěžujeme špatnými stravovacími návyky, například velkým příjmem tučných a smažených jídel, bílé mouky, alkoholu. Neprospívají jim ani chemické léky. Přetěžování jater se často projeví otoky, pocity na zvracení nebo špatným trávením. Za velmi úspěšnou bylinu v boji i s velmi poškozenými játry je považován jalovec. Ten stimuluje detoxikaci a činnost jater a urychluje revitalizaci jaterní tkáně. Pro regeneraci jater se hodí také bříza nebo ostropestřec mariánský, který má rovněž vynikající ochranné účinky na jaterní tkáň. Lze také vyzkoušet komplexní kúru z ostropestřce, maralího kořene, břízy  jalovce a žita.

3. Chraňte ledviny

bylinkyPři odvádění toxinů z těla hrají také velmi podstatnou roli ledviny. Ty totiž jednak vyrábí moč, díky níž se zbavujeme škodlivých látek, a jednak zpět do krve vracejí všechny potřebné živiny. Pokud dochází k přetěžování ledvin, je moč tmavá a silně zkalená, můžeme zažívat také bolesti při močení. Pro očistu a revitalizaci vylučovacího ústrojí je vhodné užívat například kombinaci bylin vřes, měsíček, pcháč oset. Toto spojení posiluje zdravý stav a funkci vylučovacího ústrojí i ženských orgánů a stimuluje obranný systém v boji proti nežádoucím procesům v tkáních. Dalším výborným pomocníkem v ochraně ledvin je tinktura z kustovnice čínské, která neutralizuje těžké kovy či například vřes, lichořeřišnice a brusinka, které zvládnou v močových i dýchacích cestách zlikvidovat většinu choroboplodných bakterií.

4. Příčina mnohých problémů? Toxiny ve střevech

Střeva štěpí a vstřebávají potravu a zbavují nás odpadních látek, které vznikají při trávení. Pokud nepracují správně, může docházet k usazování toxinů z potravy. To pak mívá nejčastěji za následek zácpu, plynatost, obezitu, chronickou únavu či bolesti žaludku. Při jarní detoxikaci organismu však můžeme sáhnout po medvědím česneku, který mimo jiné spolehlivě ničí zlatého stafylokoka. Výborný je také len, pýr a dub, které jsou vhodné pro regeneraci narušených sliznic trávicího ústrojí, zejména právě střev a žaludku. K dokonalé detoxikaci trávicího traktu pak můžeme vyzkoušet zelený jíl a enterosgel, které nám po pročištění střev pomůžou i se zlepšením kvality pleti.

5. Pečujte o kůžiWoman Smelling Plate of Herbs

Rozhodně bychom neměli zapomínat na očistu největšího lidského orgánu, tedy kůže. Ta vstřebává toxiny přímo z prostředí a zbavuje se jich potem a mazovými žlázami. Pokud dojde k přetěžování detoxikační funkce tohoto orgánu, projeví se to nejčastěji nepěkným vzhledem kůže. Na jejím povrchu se vytváří celulitida, pupínky, drobné puchýřky nebo akné. „Nadbytek toxických látek v těle je nejvíce patrný na pokožce. Tam se může projevit nejrůznějšími poruchami včetně lupénky. Pro zlepšení kvality kůže je vhodné užívat tinktury z tykve obecné a olše nebo přírodní koupele ze směsi pýru, lopuchu, tea tree, měsíčku, eukalyptu a kostivalu,“ radí Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která pro řešení problémů s kůží vyrábí také kúry z ostropestřce, pýru, břízy a jalovce.

Tinktury z bylin a pupenů rostlin pomáhající při detoxikaci

Česnek medvědí a setý – tinktura z bylin

Česnek působí dezinfekčně, protibakteriálně a protiplísňově, omezuje výskyt zlatého stafylokoka i Candidu albicans. Dezinfikuje střevní obsah a pomáhá udržovat střevní funkci v normálních mezích, blahodárně působí na činnost dýchacího systému.

Jalovec

stimuluje detoxikaci a činnost jater, urychluje revitalizaci jaterní tkáně, podporuje činnost ledvin, pomáhá při jejich čištění a rozpouštění močového písku, normalizuje hladinu cholesterolu, pomáhá udržovat čisté cévy bez usazenin.

LichořeřišniceRosemary wrapped as gift

Díky silným antibakteriálním účinkům omezuje nadměrný výskyt nežádoucích bakterií v močových i v dýchacích cestách a pomáhá tak v obranných procesech při nastuzení.

Brusinka

Brusinka je známým dezinfekčním prostředkem při výskytu nežádoucích mikrobů v močových cestách, napomáhá též zdravé funkci prostaty. Pomáhá při udržování čistých cév bez tukových usazenin. Příznivě ovlivňuje činnost střev. Vynikající pro starší osoby a pro ženy menopauze.

Bříza

Stimuluje jaterní funkce, zlepšuje osteoporózu, ovlivňuje činnost slinivky a jater, bere se jako přípravný prostředek k vlastnímu užívání pro svoji silnou čistící schopnost.

Vřes – Měsíček – Pcháč oset

Blahodárně působí na močové ústrojí, posiluje zdravý stav a funkci ženských orgánů, podporuje zdravou funkci kloubů, normalizuje otoky, stimuluje obranný systém v boji proti nežádoucím procesům v tkáních.

Vřes

Stimuluje obranný systém při výskytu nežádoucích procesů v tkáních. Příznivě ovlivňuje stav a funkci ledvin. Posiluje organismus, je vhodný při únavě a vyčerpání.