Neexistují dobré, nebo špatné pomůcky na plavání. Každá z nich slouží k jinému účelu a pouze nesprávným použitím se může stát nevhodnou. Přinášíme rady zkušené plavecké trenérky Štěpánky Štrougalové, jak plavecké pomůcky vybírat a správně používat.
Od pl
Neexistují dobré, nebo špatné pomůcky na plavání. Každá z nich slouží k jinému účelu a pouze nesprávným použitím se může stát nevhodnou. Přinášíme rady zkušené plavecké trenérky Štěpánky Štrougalové, jak plavecké pomůcky vybírat a správně používat.
Od plácačky na mouchy po vodní žížalu
„Když jsme v roce 1988 začínali, nebyly na trhu dostupné téměř žádné vhodné pomůcky pro tréninky,“ vybavuje si začátky svých plaveckých kurzů Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, který se téměř
28 let věnuje metodice a výuce plavání nejmenších, má dlouhodobé zkušenosti s provozem bazénů pro děti
a v průběhu let ke kojeneckému plavání přidal i plaveckou školu. „V začátcích jsme se opravdu těšili z jedné gumové kačenky, a když jsme potřebovali hračky, které by se potopily, a děti by je pak mohly lovit, vlastnoručně jsme vrtali a připevňovali do hokejistických puků plácačky na mouchy,“ vzpomíná s úsměvem Štěpánka Štrougalová.
Dnes už je situace zcela jiná a regály obchodů se doslova prohýbají pod náporem krokodýlů, vodních žížal, lehátek, kruhů, plaveckých vestiček a mnoha dalších plaveckých pomůcek.
Váš dohled je zárukou bezpečí
Jak se však v té záplavě orientovat a podle jakých pravidel plavecké pomůcky vybírat? „Především je třeba mít na paměti, že žádná plavecká pomůcka nezaručí dítěti absolutní bezpečí. Malé dítě totiž není stoprocentně chráněno před nebezpečím, ani když mu dáte nafukovací vestu, rukávky a kruh najednou!
Vždy musí být pod vaším dohledem,“ připomíná nejprve zásadní pravidlo bezpečného pobytu u vody zkušená instruktorka Štěpánka Štrougalová. A tady je její komentář nejobvyklejších plaveckých pomůcek, s nimiž se můžete v obchodech setkat.
Pro první kontakt s vodou: Malé nafukovací hračky – kačenky, balonky, rybičky apod. – jsou nezastupitelné pro motivaci a zpestření jakékoliv hry či úkolu. „Pokud se malé dítě teprve seznamuje s vodou, může v mělké vodě jenom cupitat a tyto hračky lovit či sbírat do košíčku nebo je jenom nosit k rodiči. Dá se do nich foukat, můžete si s nimi házet či je jen tak zanořit pod vodu a smát se spolu tomu, jak z vody vyskočí.“
Kruh je nenahraditelný: Nafukovací kruh je naprosto nezastupitelnou hračkou pro adaptaci na vodní prostředí. Oceníte jeho skladnost, ale hlavně široké využití. „Pro samotnou výuku plavecké lokomoce (síly působící na pohyb z místa na místo) se kruh sice nehodí, ale pro hru je nenahraditelný. Dovoluje totiž dítěti ideální polohu, kdy má ústa a obličej vysoko nad hladinou. Dítě se tak cítí spokojené, sebejisté, v bezpečí
a touží se osamostatnit. Vy jej zároveň máte pod kontrolou.“ V kruhu může být malý plavec ve svislé poloze, anebo v něm sedí jako na lodičce, ale také může kruh proskakovat, házet do něj hračky, podplouvat ho. Pomůcku oceníte i na suchu, kdy do ní můžete schovávat nalezené mušličky nebo házet kamínky.
Variabilní kelímky: Sada několika do sebe zapadajících kelímků rozhodně nemůže na vaší dovolené chybět. „Je to šikovná pomůcka, která se vejde do kabelky. Už na letišti či při dlouhé cestě vám pomůže zkrátit dlouhé chvilky. Děti můžou do kelímků něco schovávat, stavět z nich věže, učit se barvy, čísla či vyprávět různé příběhy podle obrázků.“ A jaké plnohodnotné využití čeká na kelímky u moře? „Každé dítě z nich vydrží neuvěřitelně dlouhou dobu přelévat vodu, přesypávat písek a nepostradatelné jsou při tvoření báboviček anebo jako ozdoba hradních věží.“
Rukávky se liší vztlakem: Na trhu jsou i rukávky s pevnou výztuží. „Jsou dražší a pro cestování k moři dosti neskladné, ale tahle investice se určitě vyplatí. Raději si vezměte o dvoje šaty méně, a ušetřené místečko přenechte sofistikovaným rukávkům. Na trhu je několik typů, které se liší hlavně vztlakem. Oproti běžným rukávkům máte jistotu, že i případné protržení pomůcky či uvolnění vzduchového ventilu neovlivní potopení
či nepotopení dítěte. Vztlak je o poznání vyšší a dítě se cítí ve vodě jistější.“ Rukávky jsou bezpečnější než nafukovací kruh – dítě nevypadne, má větší samostatnost v pohybu a možnost polohování – záda, bříško, točení… Výhoda je i při skoku. Děti rychle vyplavou na hladinu a díky rukávkům je skoky do vody budou bavit.
Skotačení na deskách: Destičky na plavání se prodávají v různých tvarech. Slouží hlavně pro nácvik plaveckých dovedností a zkvalitnění plaveckých návyků. Většinou se používají jako podpůrná pomůcka
při konkrétním procvičování horních nebo dolních končetin u jednotlivých plaveckých způsobů. U plavců
pak slouží při tréninku dané svalové skupiny. Na větší destičky se mohou děti pro zpestření výuky posadit
či dokonce za pomoci rodičů postavit.
Žížala je jednička: Baby Club Juklík byl jedním z prvních dětských plaveckých klubů u nás, a tak jeho instruktorky stály u zrodu většiny (dnes běžných) plaveckých pomůcek. „Vodní nudle neboli žížaly jsme poprvé zahlédly před 20 lety paradoxně v zahradnictví. Prodávali je jako tyč k pěstování a pnutí fazolí,“
směje se Štěpánka Štrougalová. Od té doby ale uplynulo hodně let a tato plavecká pomůcka se nyní běžně prodává. „Doporučujeme kupovat žížaly v plaveckých klubech nebo specializovaných plaveckých či potápěčských obchodech. Rozdíl ceny je dán nosností. Proto si žížalu před dovolenou nejprve vyzkoušejte
v bazénu, abyste pak u moře nebyli překvapeni, že neunese nad vodou ani pětileté dítě,“ radí Štěpánka Štrougalová. K žížale můžete přikoupit i tzv. spojky a udělat z ní kruh nebo si hrát na koníky. Se žížalou si ve vodě užijí zábavu i dospělí. Jen je třeba vynahradit jí v autě trochu prostoru, protože je trochu neskladná…
7 rad Štěpánky Štrougalové pro bezpečí
s dětmi u vody:
+ Vždy mějte své dítě pod kontrolou.
Zlaté pravidlo říká: Dítě do 5 let mějte na dosah, dítě do 10 let mějte na dohled.
+ Při
dovádění s kruhem zajistěte, aby se dítě po vynoření
z něj vždy mohlo zachytit vás nebo přímo kruhu, a neodstrčila ho případná vlna…
+
Plavky, které mají všitou vestu, mají své opodstatnění pro skotačení ve vodě, ale pro výuku plavání se vzhledem
k nesprávnému umístění těžiště nehodí.
+ Pro hru u vody jsou skvělé
matrace a plováky, které děti ocení hlavně při hře s vlnami. Vždy ale buďte ve střehu a ujistěte se, že když je dítě pod matračkou, jedná se opravdu jenom o hru. Jakékoliv větší pomůcky vyžadují zvýšenou kontrolu dětí!
+ Trh nabízí
plavecké brýle s větší průzorovou plochou. Velikostně se pohybují mezi závodními plaveckými brýlemi a potápěčskou maskou, ale mají tu výhodu, že děti vidí i do stran.
+
Ploutve se osvědčily především pro děti od čtyř let, které už mají zkušenosti s vodou. Jsou dobrým pomocníkem při výuce správných kraulových pohybů nohou.
+ Pro menší děti určitě nezapomeňte přibalit
konvičku. Oceníte obrovské možnosti využití.
Ne každá novinka je dobrá!
Existují i nafukovací kruhy s prostorem pro nožičky a možností připnutí dítěte ke kruhu napevno.
„Na Mezinárodní konferenci kojeneckého a batolecího plavání jsme vyslechli zkušenosti ze zahraničí, kde je připravena metodická řada výuky plavání s tímto kruhem. Poctivě jsme pak tyto kruhy v Juklíku vyzkoušeli, ale s politováním musíme konstatovat, že jejich přednosti jsme nenašli. Spíš jsme trochu pocítili hrůzu
z toho, že pokud se dítě překlopí, nedokáže se z kruhu vymotat a je závislé na pomoci druhých. Z běžného nafukovacího kruhu dítě automaticky vypadne a má možnost samo na hladinu vyplavat,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová.
Zdroj: Baby Club Juklík.cz
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)