Cukr v číslech: kde se sladí nejvíce?

Cukr v číslech: kde se sladí nejvíce?

V konzumaci cukru vedou vyspělé státy, problém se týká i Česka Nadměrná konzumace cukru patří podle lékařů mezi hlavní příčiny zvyšujícího se výskytu diabetu II. typu, srdečních chorob a obezity. Většina obyvatel vyspělých zemí překračuje doporučenou denní dávku. P


V konzumaci cukru vedou vyspělé státy, problém se týká i Česka

Nadměrná konzumace cukru patří podle lékařů mezi hlavní příčiny zvyšujícího se výskytu diabetu II. typu, srdečních chorob a obezity. Většina obyvatel vyspělých zemí překračuje doporučenou denní dávku. Problém se slazením se nevyhýbá ani Česku, patříme k těm, kteří cukrem rozhodně nešetří.38744864 - woman holds in hands of sugar cubes  

Kdo „cukruje“ nejvíce?

Není velkým překvapením, že první místo v žebříčku konzumace cukru za den na osobu zaujímají Spojené státy americké. Podle průzkumu společností Euromonitor a the Washington Post sní průměrný Američan za den 126,4 gramů cukru. Pro představu se jedná zhruba o množství 31 kostek. Hned druhou příčku však obsazuje jeden z našich sousedů – Německo. V těsném závěsu pak následuje Nizozemí.

Slazení přehánějí i Češi

infografika - Kolik váží cukrČesko si proti této trojici vede o něco lépe, podle průzkumu zaujímá 19. místo. Průměrná spotřeba 71,6 g ale nepatří mezi čísla, kterými bychom se mohli chlubit. Navíc se odhaduje, že ve výskytu obezity se Česko řadí na 3. místo v Evropě. „Podle nejnovějších doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) by množství cukru mělo představovat maximálně 10 % z celkového denního příjmu energie, což je zhruba 50 g. V ideálním případě doporučuje WHO zredukovat příjem cukru na pouhých 5 %, což jsou jen 4 čajové lžičky cukru. Započítává se sem ale i cukr z ovoce nebo laktóza z mléka, takže bychom si denně měli vystačit jen s třemi lžičkami“, přibližuje problematiku Pavel Suchánek, nutriční specialista. Počet zemí, které splňují pětiprocentní doporučení WHO, je podle průzkumu pouze deset. Nejlépe si vede Indie s pouhými 5,1 gramy, následovaná Izraelem a Indonésií. Z evropských zemí zde najdeme pouze Ukrajinu, problémy s přílišným slazením mají prakticky všechny státy střední a západní Evropy.

Pozor na skryté cukry

Lidé často počítají příjem cukru jen jako souhrn sladkostí a toho, čím si osladili kávu. Zapomínají však na další potraviny s obsahem cukru, především průmyslově zpracované pečivo, mléčné výrobky, nápoje či rychlé občerstvení. Počet nemocných diabetem II. typu přitom ročně stoupá o desítky tisíc ročně a podobně jsme na tom i s obezitou. Každý příjem cukru nad doporučených 50 g by proto měl být vykompenzován dostatečnou pohybovou aktivitou“, upřesňuje problém s nadměrným slazením Suchánek.

infografika - Jak snížit množství cukruNa množství záleží především

Mnozí lidé ke slazení volí alternativní produkty. I to má ale svá úskalí. Situaci rozhodně nevyřeší umělá sladidla, která přinášejí více rizik než výhod a neodnaučují návyku na velmi sladkou chuť. K oslazení čajů či domácích výrobků je dnes možné používat celou řadu alternativ, jako je med, ječný slad, javorový nebo agávový sirup. I ty se ale do doporučené denní dávky započítávají. Spíše než cukr nahrazovat bychom měli postupně snižovat intenzitu sladké chuti. Množství cukru ve svých výrobcích snižují i některé firmy. Zuzana Travencová, která má ve společnosti Nestlé na starosti oblast vyváženého životního stylu, přibližuje postoj firmy: „Problematiku přílišné konzumace cukru je potřeba řešit. Jsme si vědomi jejích negativních důsledků a snažíme se spotřebitelům pomoci příjem cukru snižovat. Přijali jsme proto závazek do konce roku 2016 snížit obsah cukru v našich výrobcích nejméně o 10 % ve srovnání s rokem 2014“.