Touhou po chorobné čistotě je posedlý i Donald Trump

Je normální, že dbáme na osobní hygienu a udržujeme svůj domov v pořádku. Ovšem nic se nemá přehánět… Také stále uklízíte, všechno čistíte, myjete, leštíte a nejraději byste prostírala stůl v chirurgických rukavicích? Obsedantní hygiena Svou touhou po extrémní


Je normální, že dbáme na osobní hygienu a udržujeme svůj domov v pořádku. Ovšem nic se nemá přehánět…

Touhou po chorobné čistotě je posedlý i Donald Trump

Také stále uklízíte, všechno čistíte, myjete, leštíte a nejraději byste prostírala stůl v chirurgických rukavicích?

Obsedantní hygiena

Svou touhou po extrémní čistotě zcela jistě lezete všem na nervy, ale nedokážete přestat, protože vaše úzkost z choroboplodných zárodků nebo nemocí vás zcela ovládá… Příznaky obsedantně-kompulzivní poruchy, která se ve vašem případě projevuje chorobnou hygienou, trpí dvě až tři procenta české populace. Smutné je, že postižení jen málokdy vyhledají odbornou pomoc.

Kdy je to problém?

Mírné obsese a kompulze jsou běžné a pociťuje je 80 procent populace. Problém nastává, když vám ztěžují normální život nebo vedou ke zdravotním problémům. Například při nutkavém častém mytí rukou může popraskat pokožka, nemluvě o tom, že obsedantně-kompulzivní porucha se projevuje také bušením srdce, žaludeční nevolností, závratí, dýchavičností, pocením, třesem a nepochopením okolím.

Odkud se úzkost ze špíny bere?

O příčinách vzniku chorobné čistoty existuje mnoho teorií – zážitky z dětství (sexuální zneužívání, obsedantní chování rodičů), vzpomínky na traumatizující zážitky, chemické procesy v mozku. Platí však, že k obsesi mají větší sklony lidé, kteří jsou povahou perfekcionisté.

Je to nemoc i miliardářů

Chorobnou čistotou byl posedlý také legendární miliardář a slavný letec Howard Hughes (je o něm film Letec s Leonardem di Capriem). Měl například přímo panickou hrůzu podat někomu ruku. To ostatně nerad dělá i další miliardář Donald Trump. Před lety to vysvětlil časopisu Time: „Myslím si, že potřásání rukou je barbarství. Můžete tak dostat chřipku a kdoví ještě jakou jinou nemoc.“

Co s tím?

Postižení by měli hledat pomoc u psychologa nebo psychiatra, který učí pacienty s touto poruchou, jak v praxi ovládnout své myšlenky a chování. Individuální terapeutické rozhovory či skupinovou psychoterapii lze kombinovat s podáváním nízkých dávek léků, například na utišení úzkostných stavů. (mk) Foto: www.pixmac.cz