Stojí za to vstoupit podruhé do stejné řeky?

Stojí za to vstoupit podruhé do stejné řeky?

Rozchod. Neznám o moc citově bolestivější situaci. Pokud vás, s již nyní bývalým přítelem, svazují pouze vaše věci v jeho bytě, může se zdát, že jde v podstatě o tu nejlepší možnost, jaká se vám mohla stát. Popadnete své saky paky a půjdete si rychle vlastní cestou.


Rozchod. Neznám o moc citově bolestivější situaci. Pokud vás, s již nyní bývalým přítelem, svazují pouze vaše věci v jeho bytě, může se zdát, že jde v podstatě o tu nejlepší možnost, jaká se vám mohla stát. Popadnete své saky paky a půjdete si rychle vlastní cestou. Ale co když situace není tak jednoduchá?

Moje známá, říkejme ji třeba Kamila, si jedním takovým vztahem prošla. S nyní již bývalým přítelem, toho pro účely článku nazývejme například Petr, se seznámila před více než dvěma lety a to prostřednictvím sociálních sítí. A nikdy by si nepomyslela, že vztah, který začal takto velmi sporadicky, totiž nevinným chatováním skrz internet, může být nakonec až tak krásný a hluboký. Zamilovala se až po uši. A nechybělo ani její patřičné rozmazlování. Romantické večeře jen v těch lepších restauracích nebo výlety do útulných penzionů či hotelů byly v jejich vztahu v podstatě na denním pořádku. Zvykla si. A o to hůř. Protože každá pohádka jednou končí, a to buď happyendem nebo ne zas tak šťastně.

Pohádka o Kamile a Petrovi bohužel skončila variantou bé. Petra vtah přestal naplňovat. Od narození je totiž úplně jiný. Má rád přírodu a vše, co s ní souvisí – kempování, spaní ve stanu za jakéhokoliv počasí, horskou turistiku apod. Kamila je jeho pravý opak. Celý život je zvyklá žít spíše městský život, který miluje. V přírodě byla v podstatě jen za chatou na houbách. A i když má pohyb ráda a pravidelně se věnuje různým druhům sportu, vidina strávení dovolené s krosnou na zádech a pohorkách na nohách 24 hodin denně je pro ni nepředstavitelná. Ale kdo ví, třeba by si zvykla a nakonec se jí to i zalíbilo. Jenže to Petr nevěděl. A tak ji dal, klasicky česky řečeno, košem. Ve chvíli, kdy to zrovna potřebovala slyšet nejmíň. V den svého vítězství nad vysokou školou. Nevěděla, zda ho víc nenávidět za to, že se s ní rozešel nebo že se s ní rozešel v tento pro ni velmi významný den. Nad vodou ji drželo snad jen to, že druhý den odjížděla vstříc každoroční letní dovolené, na kterou se již dlouho těšila. Během ní, po probrání problému s osobami velmi blízkými – s rodiči, padlo definitní rozhodnutí – ihned po příjezdu do Prahy si sbalí své saky paky a už Petra nechce, kromě nejnutnějších případů, vidět.

Klapka. Píše se zima. A ona je u svého bývalého stále nastěhována. A důvodem již aktuálně není, že by neměla kam jít. Prostě momentální situaci moc nezvládá. „Kde se stala chyba? A co mám dělat?“, ptala se mne nedávno u kávy. Ve vzduchu totiž stále visí otázka návratu Kamily a Petra k sobě. S ní spojená další, to zda je vůbec rozumné se k sobě vracet z již jednou neúspěšného vztahu?

Při úvahách o znovunavrácení se k obě je důležité přihlédnout k hlavnímu důvodu rozpadu vztahu a také, jak se účastníci vtahu s těmito důvody vypořádávají. Jednodušeji se zřejmě bude řešit záležitost odlišných názorů na trávení dovolené či četnosti uklízení bytu, než například nevěra.

Kdy a proč má tedy cenu pokoušet vztah slepit? Pokud svého bývalého stále milujete, jste ochotna zapomenout na vše, co bylo, nepřipomínat to, začít zcela od nuly s tím, že své předchozí chyby již nehodláte vědomě opakovat a co zásadní – oba dva navzájem si život bez sebe nedokážete představit, je otázka návratu více než aktuální a je tedy vhodné ji dále promýšlet. Pokud si však výše zmíněným tak jista nejste, víte například, že se od předchozích chyb partnera odpoutat nedokážete a sama si již nejste jista, zda se k bývalému nechcete vrátit jen z důvodu strachu z budoucího pocitu osamělosti, svítí STOP jasně červenou barvou.

Ať se již v podobně těžké životní situaci ocitnete a stejně jako Kamila nebudete vědět, co dělat, pamatujte hlavně, že chybovat je lidské, ale odpouštět ještě více. Platí to však jen do určité míry. Jelikož obecné pravidlo říká, že pokud se malé dítě spálí o kamna jednou, podruhé si na ně dá velký pozor. A u dospělých platí to samé. A kdo se spálí podruhé či dokonce víckrát, tak je zřejmě něco špatně.

Autor: Mája z blogu

Foto: Pinterest