Podzimní virózy jsou tu, pomůže bylinka zvaná lichořeřišnice

Podzimní virózy jsou tu, pomůže bylinka zvaná lichořeřišnice

Možná jste o ní doposud neslyšeli, její účinky jsou však velkolepé a dokáže zatočit s kdejakým bacilem. Proto by ve vaší lékárničce na podzim chybět rozhodně neměla. 

Lichořeřišnice nebo také 
řeřicha kapucínská či řeřicha otáčivá pochází s Jižní Ameriky, do Evropy se rozšířila v 17. století, ale dnes se užívá snad úplně všude. Tinktury i živé bylinky dokážou malé zázraky. Jestli vám tedy nechutná sirup z cibule a medu, nabízíme vám další variantu, jak řešit podzimní nachlazení.


 

Využít můžete celou rostlinku

Léčivá bylinka lichořeřišnice je jednoletá, i když se může stát, že vám vydrží i déle. Má dlouhé řapíkaté listy, lodyhy jsou masité popínavé či poléhavé. Květy jsou žluto oranžové s červenými pruhy či jen tmavě žluté. Lichořeřišnice kvete od června až do prvních mrazíků. Její plod poznáte podle ledvinovité tobolky, která má tři pouzdra.

Léčivé účinky lichořeřišnice jsou k nezaplacení

Pojďme ale k léčebným účinkům, lichořeřišnice je totiž přírodním antibiotikem, které dokáže pomoct i od větších zánětů. Leckdy si poradí i se zlatým stafylokokem. Léčí, ale zároveň tělu nijak neškodí, neničí přirozenou mikroflóru ani sliznici. Využívat jejích blahodárných účinků můžete několika způsoby...

Na močové cesty, ledviny i zlatého stafylokoka

Jak už jsme si řekli, je to skvělá pomocnice proti všem 46 kmenům stafylokokových bakterií, které stojí za onemocněním močových cest i ledvin, ale také dokáže potrápit lidi trpící atopickým ekzémem. Jestli jste se se zlatým stafylokokem setkali osobně, pak jistě víte, že zbavit se ho je velké umění, i doktoři však lichořeřišnici využívají k tomuto boji.

Upraví menstruační cyklus a zbaví migrén

Lístky lichořeřišnice nasekané nadrobno ve vaší koupeli pak dokážou ženám upravit menstruační cyklus. Spařená lichořeřišnice se do koupele dává, aby ulevila od migrén a bolesti různých svalů. Tato bylinka však dokáže mnohem více, údajně se potírání květem lichořeřišnice mohou vyřešit kruhy pod očima či ječné zrno. Šťáva z listů a semínek bylinky je vhodná při zánětu močových cest i při onemocnění horních cest dýchacích. Lichořeřišnice rovněž obsahuje velké množství vitamínu C. Tinktura z ní pak vyřeší kde jaký opar i akné. Tinkturu z lichořeřišnice můžete užívat i preventivně, důležité je číst pokyny na jejím obalu. Vhodná je rovněž pro těhotné a kojící ženy, je to rostlina, která by se však neměla používat příliš často v jednom kuse.

 

 

pinterest.com, wikipedia.com