Volte zlato jako investici. Jaké výhody přináší?

Volte zlato jako investici. Jaké výhody přináší?

Aktuální hodnota inflace se pohybuje nad třemi procenty a podle odborníků se možná přehoupne i přes čtyři procenta. Z toho důvodu je dobré přemýšlet nad možnostmi investic, které jsou
z inflačního hlediska bezpečné a k tomu navíc přinesou i další výhody a úspory. Konkrétně zlato je skvělým příkladem hned s několika různými argumenty pro to, proč si investiční slitky nebo mince opravdu pořídit.


Zlato jako jediná investiční komodita osvobozená od DPH

Snad každý, kdo se již začal zajímat o investice, moc dobře ví, že proti inflaci je vhodné zvolit konzervativní komoditu prověřenou historií. Zlato je perfektním příkladem. O něco méně známou výhodou tohoto krásného zlatého blyštivého kovu je osvobození od DPH. Jde o jedinou možnost, jak při nákupu investiční komodity neplatit ještě dalších 21 procent navíc právě v podobě DPH. Tato ušetřená procenta jsou okamžitou úsporou
v porovnání s nákupem obrazů, starožitností, ale například i stříbra, na které se toto zvýhodnění nevztahuje.

O zlato je letos po právu rekordní zájem

V letošním roce mnoho prodejců zlata zaznamenalo skutečně rekordní zájem o tuto komoditu. A není se čemu divit, protože investoři se uchylují k sázkám na jistotu. Pro zlato se tak rozhodují nejenom zkušení, ale i lidi, kteří s investicemi teprve začínají, takže hledají důvěryhodný a bezpečný způsob, jak uložit a ideálně i zhodnotit svůj majetek. Zlaté slitky, které si fyzicky koupíte, jsou totiž naprosto bezpečné a můžete s nimi nakládat podle vlastního uvážení. Naštěstí dobrou zprávou je, že na investování do zlata není nikdy pozdě. Takže pokud ještě nemáte své vlastní zlaté zásoby, pokuste se to změnit.

Poptávka po stříbru klesá

V posledních letech bylo poměrně velkým trendem investování do stříbra. Jenže tato tendence postupně stále více opadá. Zájem o stříbro začíná značně ochabovat. Důvodem, proč je tento trend ve statistikách patrný, je právě nutnost placení DPH, kdy je stříbro ve značné nevýhodě, protože jeho nákup tak je o celých 21 procent dražší. Pro malé investory jde o značné číslo, takže raději zvolí právě zlato.

Kvalitní zlaté slitky ze švýcarských rafinérií

A jak se vyznat na trhu s investičním zlatem? Dobré je vědět například to, že zlaté slitky od švýcarské rafinérie Argor Heraeus nabídnou vysokou kvalitu a k tomu příznivou cenu v porovnání s jinými německými
a švýcarskými společnostmi zaměřenými na zlaté slitky. Na českém trhu tak právem mají své výrazné místo a těší se velkému zájmu ze strany menších i velkých investorů. Klasické zlaté cihličky však nejsou jediným způsobem, jak je možné nakoupit investiční zlato.

Mince se sběratelskou hodnotou

Druhou variantou, jak uložit své peníze do zlata, jsou investiční mince. Ty nabídnou navíc ještě sběratelskou hodnotu díky existenci různých ražeb, které mohou být vydávány i v omezeném množství. Oblíbené jsou především dukáty. Jsou raženy v dobovém vzhledu s odpovídající velikostí a ryzostí zlata podle pravidel, jaké ustanovil přímo Karel IV. Takový zlatý dukát se jistě stane pokladem každé sbírky. Právě k příležitosti svátku svatého Václava by jejich pořízení mohlo mít i příjemný symbolický charakter.

Český trh s investičním zlatem láká i slovenské nákupčí

Velmi dobrou situaci na českém trhu s investičním zlatem dokládá i fakt, že stále více slovenských zákazníků realizuje své nákupy právě v těchto prodejnách. Paradoxně je totiž pro slovenské investory nákup na českém trhu o něco levnější v porovnání s tím, co jim nabízí místní firmy. Koneckonců i nabídka je u velkých českých prodejců zlata o poznání zajímavější a bohatší, takže je opravdu z čeho vybírat.