Klitoris, orgasmus a početí. Co mají společného?
„Bylo to moje páté rande s Chrisem a právě jsme měli sex počtvrté během dvanácti hodin. Už jsem začínala fantazírovat o naší společné budoucnosti, když najednou přiznal, že má problém: Vím, že si nebudu sex s tebou užívat, pokud tě neudělám. Když nebudeme sdílet tu vyšší úroveň propojení. Dodal, že kdyby byl můj manžel, chtěl by, abych šla k nejlepšímu terapeutovi.“ Tak vzpomíná uznávaná novinářka Katharine Smyth v eseji pro The Atlantic, kde otevřeně popisuje své patálie
s orgasmem. Je jí 39 let a zatím ho prý nikdy nezažila. Sama si užívá sex i bez vyvrcholení, ale byli to právě partneři, komu její orgasmus chyběl. To ji dovedlo až k tomu, že jej začala předstírat.
„To samozřejmě není ideální řešení,“ vysvětluje sexuolog z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Marek Broul. „Nesoulad v dosahování orgasmu patří mezi nejčastější problémy, se kterými páry přicházejí. Je důležité to probrat a domluvit se, jak je možné uspokojit oba, a nehledat problém jen u ženy. Jedním z častých důvodů může být příliš krátká délka styku způsobená předčasnou ejakulací partnera,“ dodává.
Orgasmická propast
Podle profesorky Laurie Mintz z University of Florida, autorky bestselleru o roli klitorisu v dosahování orgasmu, je mezi muži a ženami takzvaná „orgasmická propast“. Vychází ze studie publikované v
odborném časopise Archives of Sexual Behavior, která zahrnovala 52 500 lidí. Výzkum zjišťoval, jak často při sexu lidé plně vyvrcholí. 95 % heterosexuálních mužů uvedlo, že vždy nebo obvykle, zatímco to samé řeklo 65 % žen. „Hlavním důvodem, i když ne jediným, je špatná znalost klitorisu v naší kultuře,“ uvedla Laurie Mintz pro NBC News. Západní svět však důležitost klitorisu v ženské rozkoši postupně objevuje. „Svědčí o tom obrovský výběr různých pomůcek a přípravků, které se na klitoris zaměřují. Navíc je často pořizují muži svým partnerkám, protože jim chtějí vyvrcholení dopřát. Z analýzy nákupního chování našich zákazníků jsme zjistili, že muži neobjednávají erotické pomůcky jen pro sebe. Ve více než 50 % objednávek, které muži vytvoří, jsou i pomůcky pro ženy. Záleží jim na tom, aby jejich partnerky byly spokojené,“ vysvětluje Vojtěch Sláma, majitel sexshopu Yoo.cz.
Stimulace místo penetrace
Už první vibrátor poháněný elektřinou připomínal mnohem víc právě současné sací stimulátory klitorisu
a Satisfyery, než vibrátory a dilda sloužící k penetraci. Jeho vynálezce, britský lékař Joseph M. Granville, s ním masíroval klitoris svých klientek pro úlevu od hysterie a celkové zklidnění. Nad tímto účelem dnes mnozí kroutí hlavou, ale dokazuje, jak důležitá je funkce klitorisu v ženské pohodě. V některých kulturách je také silně zakořeněná v tradicích – například v africké Rwandě, kde je součástí techniky zvané Kunyaza. Je s ní spojená
i starobylá legenda: „Královna se nudila a potřebovala trochu nového vzrušení, tak si zavolala strážce – pojď sem a potěš mne! Strážce byl velmi nervózní z milování s královnou. Bál se, že pokud to zjistí král, bude o hlavu kratší. Vzal do dlaní svůj penis a nemohl se trefit dovnitř, jak se mu ruce třásly. Královnu to ale natolik vzrušilo, až ji to samotnou dovedlo k ejakulaci,“ vypráví autorka knih o intimitě Seema Anand. Rwandští muži právě třením klitorisu pomocí svého penisu uchopeného v dlaních dovádějí své partnerky k orgasmu.
Jen rozkoš?
Vědci také dlouhodobě zkoumají, proč vlastně lidský orgasmus existuje. Důvod pro ten mužský je jasný – ejakulace, tedy oplodnění. Pro existenci ženského orgasmu existují různé teorie a jedna z nich tvrdí, že jde
o společný rys, který nemá u žen funkční význam. Podobně, jako u mužů bradavky. Podle evoluční psycholožky Patricie Brennan z Mount Holyoke College v Massachusets je ale tahle teorie dost děravá. „Pro naše těla totiž není dlouhodobě výhodné, aby věnovala hodně energie určitým rysům, které nemají nějaký přínos pro náš vývoj, přežití a reprodukci. Takové rysy mají tendenci během generací vymizet nebo po čase ztrácet na výraznosti,“ uvedla pro Live Science. To je daleko od případu ženského orgasmu, který má podle Kinsey Institute tendenci trvat déle než mužský, a nastávat několikrát za sebou – což je u mužů spíše výjimečné. Jinými slovy je ženský orgasmus příliš energeticky náročný na to, aby neměl žádnou funkci.
Rekreace a prokreace
Ke spojení spermie s vajíčkem sice může dojít i bez vyvrcholení ženy, ale podle studie publikované v odborném časopise Clinical Anatomy, stimulace klitorisu významně zvyšuje pravděpodobnost početí. Aktivuje totiž procesy v mozku působící kombinaci změn v ženském reprodukčním traktu, které ho připravují k přijetí spermatu a umožňují oplodnění vajíčka. Patří mezi ně zvýšené prokrvení vaginální tkáně, zvlhčení a také okysličení a zvýšení teploty. Především však dochází ke změně pozice děložního hrdla, které je vstupem do dělohy. Tím je zajištěno, aby sperma necestovalo do dělohy příliš rychle, díky čemuž mají spermie čas se aktivovat a rozpohybovat. To je nutná podmínka k tomu, aby mohly oplodnit vajíčko. Klitoris tedy má funkci nejen rekreační – vzrušení, ale také prokreační – působící na početí.
Re: Klitoris, orgasmus a početí. Co mají společného?
Linda (host) / před rokem 27.11.2022 21:03
společné mají sex, uspokojení dvou těl a duší, společné vyvrcholení a pak početí