Jak zlepšit spánek? Pomohou vám moderní technologie

Jak zlepšit spánek? Pomohou vám moderní technologie


Průměrný člověk prospí asi třetinu svého života, tedy zhruba 26 let. Spánek je nezbytnou součástí našeho života a je prevencí pro celou řadu onemocnění. Spánek obnovuje také naše fyzické i duševní síly.  Velké množství lidí jeho význam podceňuje, to má pak zásadní vliv nejen na každodenní výkonnost, ale i na naše zdraví. U příležitosti Světového dne spánku, který připadá na 17. března, vám přinášíme několik důvodů, proč je užitečné vyznat se ve spánkovém režimu, a také jeden tip, jak z něj získat co nejvíce.

Čas na odpočinek

Víte, co se děje s vaším tělem, když večer zhasnete světlo? V našem organismu se začne uvolňovat takzvaný „hormon tmy“ známý jako melatonin, který našemu mozku říká, že je na čase si odpočinout. Podle odborníků existují 4 fáze spánku, které se v noci pravidelně střídají, a to fáze Non-REM (Non-Rapid-Eye-Movement), fáze REM (Rapid-Eye-Movement), hluboký spánek a bdění.

V průběhu jedné noci tak dochází ke střídání několika spánkových cyklů, z nichž každý může trvat 70 až 120 minut. Jednotlivé fáze spánku jsou důležité, neboť umožňují mozku a tělu regenerovat a rozvíjet se. Nedostatek hlubokého spánku a spánku REM negativně ovlivňuje myšlení, emoce, a dokonce i fyzické zdraví.

Dá se spánek měřit?

Dnes už existuje řada různých aplikací, které tvrdí, že dokážou „měřit“ kvalitu spánku. Pokud se však jedná
o aplikace pro chytré telefony, může být jejich důvěryhodnost sporná. Výsledky měření z aplikace telefonu totiž nepochází z bezprostředního kontaktu s tělem, a tak jsou   údaje pouze orientační. To ale neplatí pro nositelná zařízení, jako jsou například chytré hodinky, která díky pokročilým senzorům umí spolehlivě měřit
a vyhodnocovat kvalitu spánku, pokud je máte během noci na ruce.

Společnost Huawei u svých chytrých hodinek nebo fitness náramků představila funkci Huawei TruSleep™, která dokáže spolehlivě monitorovat spánek po celou noc. Výhodou je, že pro sledování spánku není zapotřebí nic dělat. Hodinky během noci identifikují různé fáze spánku, včetně času, kdy usnete, kdy se probudíte, přejdete do fáze hlubokého/lehkého spánku nebo REM (spánek s rychlými pohyby očí). Následující ráno se údaje o spánku synchronizují s aplikací Zdraví (Huawei Health) ve vašem chytrém telefonu, která na jejich základě vyhodnotí kvalitu spánku a poskytne vám užitečné rady, jak spánek ještě zlepšit.

Cesta k lepším spánkovým návykům

Často si v návalu každodenních povinností nebo večerní zábavy ani nevšimneme, jak čas rychle utíká, a než se nadějeme, je půlnoc. Kvalitu odpočinku ovlivňuje také čas, kdy jdeme spát, proto výrobce do technologických zařízení zakomponoval chytrou funkci upozornění – po snadném nastavení vám hodinky připomenou, že je načase jít spát. Tím vás postupně naučí měnit své návyky k lepšímu. Odměnou vám bude spousta energie do dalšího dne. Na základě zmapovaných spánkových návyků vám hodinky každé ráno vyhodnotí kvalitu spánku, dýchání a poskytnou analýzu fyzické a kognitivní výkonnosti, a to přesně vám na míru.

V rámci této analýzy sleduje Huawei TruSleep™ celkem sedm kategorií:

  • délku spánku,
  • údaje o hlubokém spánku,
  • údaje o lehkém spánku,
  • údaje o spánku REM,
  • hodnocení kontinuity hlubokého spánku,
  • čas probuzení,
  • kvalitu dýchání.

Technologii TruSleep™ najdete ve všech chytrých hodinkách Huawei a většině fitness náramků, včetně Huawei Watch D, které jsou vybaveny také funkcí měření krevního tlaku, cenově dostupných Huawei Watch GT 3 SE nebo stylových Huawei Watch GT 3 Pro v pánské i dámské verzi.



Chraňte svůj zrak

Aby byly technologie v rámci zlepšování kvality spánku jen k užitku, nikoli na škodu, nezapomínejme na jednoduchá pravidla, jak ve večerních hodinách pracovat s chytrým telefonem nebo počítačem. Displeje těchto zařízení totiž vydávají „modré světlo“, což je druh světla, které nás přirozeně obklopuje po celý den a podporuje naši bdělost.

Když se ale chystáme ke spánku, potřebujeme mysl naopak zklidnit a připravit k odpočinku. Aby vám v tom technologie nebránily, naučte se setměním snížit jas vašich obrazovek a pravidelně používat tzv. filtr modrého světla. K tomu vytvořil Huawei speciální režim Eye Comfort, který upraví obrazovku tak, aby zobrazovala teplejší barvy a méně tak oči zatěžovala. Funkce Eye Comfort navíc umožňuje stanovit konkrétní čas, kdy se filtr modrého světle sám spustí a zase vypne.

Dostatek odpočinku je zásadním zdrojem energie. Odborníci se shodují, že klíčem k jeho zlepšení je vědět, jak spánek funguje. Právě proto si v rámci Světového dne spánku připomínáme, že stačí začít malými změnami
a těmi se postupně propracovat ke zdravějším spánkovým návykům. Kvalitnější spánek se totiž promítá nejen do lepších výkonů během dne, ale výrazně přispívá k posílení celkového zdraví.


Aktuální informace ze světa Huawei Consumer BG naleznete denně aktualizované na:

Web: https://consumer.huawei.com/cz/
Facebook – CZ/SK: https://www.facebook.com/HuaweiMobileCZSK/
YouTube: https://www.youtube.com/huaweimobileczsk
Instagram: https://www.instagram.com/huaweimobileczsk
Twitter: https://twitter.com/HuaweiCZ_SK