Životadárné železo
Železo je nezbytné pro tak zásadní procesy, jakými jsou normální tvorba červených krvinek a hemoglobinu nebo správný přenos kyslíku v těle. Na co dbát, abyste měli dostatek železa?
Železo je nezbytné pro tak zásadní procesy, jakými jsou normální tvorba červených krvinek a hemoglobinu nebo správný přenos kyslíku v těle. Příznivý vliv má na správnou činnost imunitního systému. Pomáhá také při snížení míry únavy a vyčerpání. Na co dbát, abyste ho měli dostatek?
Podpořte vstřebatelnost
Tenké střevo dokáže vstřebat jen přibližně 10 až 15 % železa, které přijímáme ve stravě. Zbytek vyloučí. Jak můžete vy sami přispět k tomu, aby tělo co nejlépe využilo tento stopový prvek? Takzvaně lépe biologicky dostupné je pro naše tělo železo živočišného původu, jehož zdrojem je především maso. Velmi bohatá na železo jsou játra, výborné je ale například i libové hovězí a další červené maso. Vysoký obsah železa mají
i některé potraviny rostlinného původu, třeba luštěniny. Jejich vstřebatelnost je však lepší podpořit, a to současnou konzumací s vitamínem C. V praxi může jít o sklenku pomerančového džusu, kterou si k jídlu dopřejete. Základem úspěchu přirozeně zůstává pestrá a vyvážená strava.
Zohledněte vyšší potřebu
Nároky lidského těla na množství železa stoupají v určitých životních obdobích, k nimž patří růst a dospívání. Obecně platí, že ženy v produktivním věku mají až o třetinu vyšší potřebu železa než muži ve stejné věkové kategorii. Výrazně, až dvojnásobně, roste potřeba železa v období těhotenství. Více ho potřebují také kojící maminky. O železo přicházíme spolu s krví, a tak se s jeho nedostatkem mohou potýkat ženy s poruchami menstruačního cyklu, ať už je nepravidelný, silný nebo prodloužený.
Nezapomínejte na nejmenší
Děti se rodí se zásobou železa na první měsíce, a riziko nedostatku železa se tak týká spíš vybraných skupin.
V období kolem 3. měsíce věku novorozenecké zásoby železa docházejí, a tak se poměrně často vyskytuje kojenecká chudokrevnost, která se však díky mateřskému mléku obvykle velmi rychle upraví. U miminek krmených náhradou mateřského mléka však raději zbystřete. Zatímco železo z mateřského mléka je pro tělo dítěte vstřebatelné až ze 70 %, v případě kravského mléka a umělých výživ na jeho bázi klesá vstřebatelnost železa až na pouhých 10 %. Volte tedy raději z přípravků obohacených o železo, případně se poraďte s dětským lékařem.
Kúra se železem
Na nedostatek železa nás tělo upozorňuje celou řadou signálů. Kromě únavy k nim patří i bledá pleť a suché či lámavé vlasy a nehty. V takovém případě si zkuste dopřát kúru, pro kterou se hodí doplněk stravy Salus Floradix Železo+. V jeho komplexním složení najdete kromě železa v dobře vstřebatelné formě také vitamíny B1, B2, B6, B12 a C a také výtažky z tělu prospěšných bylin. Sáhnout můžete například po přípravku, který železo kombinuje jak se zdrojem vitamínu C, tak i s dalšími látkami přispívajícími ke snížení míry únavy a vyčerpání. Patří k nim mimo jiných vitamíny B2, B6 nebo B12.
zdroj: Životadárné železo | Liftea
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)