Jaké látky by nikdy neměl obsahovat opalovací krém?

Jaké látky by nikdy neměl obsahovat opalovací krém?


A jak věda pomohla prodloužit účinky jeho ochrany?

Věda opět jednou přináší něco, co zlepší náš život. Zároveň odhalujeme nové nežádoucí účinky kosmetických přípravků, kterým bychom se měli vyhýbat. Přeci jen tělo máme jen jedno a je důležité, jak se o něj staráme
i zvnějšku!

 

Nejdříve se podívejme na pozitivní zprávy z laboratoří. Tam totiž vyvinuli revoluční opalovací krémy s unikátním SunCat MTA filtrem, který přináší hned několik výhod pro ochranu naší pokožky před slunečním zářením.

Farmaceuti v lékárně přesně vědí, co to SunCat MTA filtr je a jak funguje. Jde o SFP (Sun Protection Filter) nové generace, který je vhodný i pro citlivou pokožku a poskytuje účinnější a delší ochranu před UVA i UVB zářením. Krém má spíše vodnatou strukturu, proto se dobře aplikuje, nelepí se, problém s ním nemají ani lidé, kteří citlivěji reagují na chemické filtry. Tento unikátní opalovací krém je ideální i pro ty, které trápí pigmentové skvrny. Pro ně je vhodné jeho celoroční používání, kdy je efekt nejlepší. Celoročně je dostupný v lékárně.

 

Pojďme si to vysvětlit

„SunCat MTA je krycí filtr, který se skládá z třech celosvětově schválených UV filtrů – Ethylhexyl Methoxycinnamate, Octocrylene a Butyl Methoxydibenzoylmethane. Tyto chemické látky jsou zdravotně nezávadné. Filtr SunCat MTA byl vytvořený speciální technikou zapouzdření tak, aby vytvářel vyšší stupeň ochrany pokožky s prodlouženým a konzistentním účinkem a hodnotou SPF,“ říká Mgr. Katarína Ščasná, laboratorní diagnostik společnosti Pharma MKL.

V podstatě to znamená, že opalovacího krému Hyalurmed s filtrem SunCat MTA stačí menší množství pro větší a delší ochranu.

Navíc obsahuje kyselinu hyaluronovou, která dodává pokožce další formu ochrany. „Hlavní úlohou kyseliny hyaluronové je regulovat množství vody mezi buňkami pokožky a škárou (silná vrstva kůže, která se nachází těsně pod pokožkou). Má však i výjimečnou schopnost vázat vodu, kterou pokožka při vystavení na slunci velmi rychle ztrácí. V těle se nachází několik jejích různých variant a typů, avšak každá kyselina hyaluronová má jinou schopnost proniknutí do hlubších vrstev kůže. Její koncentrace ve škáře a v hlubších vrstvách kůže je regulována především organismem a udržována enzymatickou regulací, takže je jen těžko ovlivnitelná. Vnější aplikace kyseliny hyaluronové vytváří ochranný tenký film na pokožce, čímž zabraňuje rychlému odpařování vody z kůže v době slunění,“ vysvětlila K. Ščasná.

                         

Na co si dát u „opalováků“ pozor

Laboratorní diagnostička doporučuje, abychom byli obezřetní při použití opalovacích krémů, které jsme koupili předcházející sezónu nebo ještě dříve. Všechny složky, které zabezpečují ochranu před UV zářením, se na slunci znehodnocují.

Krém na opalování by podle ní neměl obsahovat syntetické vůně, nejlepší jsou ty, které jsou bez vůně.

Velkým NE jsou krémy s obsahem oxybenzonu (může způsobovat alergické reakce a škodí ekosystému, tedy
i mořským živočichům a rostlinám, když s ním vejdeme do moře) a avobenzonu. „Sluneční paprsky mohou způsobit jeho rozložení a zároveň je poté v naší moči i v mateřském mléku. Klinické studie však ukazují, že je neškodný při nízkých koncentracích, což znamená pod 10 %. Ráda bych upozornila i na homosalate, který Evropská komise označila za nebezpečný při koncentraci vyšší než 1,4 %, protože může mít vliv na endokrinní systém,“ doplňuje seznam nebezpečných látek v opalovacích krémech K. Ščasná.

 

Vyhněte se vitamínu A

Za nevhodné na opalování se považují rostlinné oleje, které neposkytují pokožce žádoucí ochranu. V době opalování je dobré vyhnout se i užívání vitamínu A, respektive kosmetice, která ho obsahuje, i když jinak je prospěšný na zpomalení stárnutí.

„Poznatek, že vitamín A by se neměl nacházet v krémech na opalování, vychází ze studie National Toxicology Program, realizované na myších, které byly ošetřené krémy s vitamínem A a následně vystavené UV záření. Karcinomy se na nich tvořily rychleji než na kontrolních myších, které nebyly ošetřené krémem s vitamínem A,“ upozorňuje odbornice.

Doporučujeme opatrně nakládat i s informací, že opalovací krém je voděodolný. Především proto, že všechny testy se dělají ve sladké vodě a slaná reaguje jinak. Maximální ochranu zabezpečí aplikování krému po každém koupání. To bývá složité především u krémů, které vytvářejí tlustou bílou vrstvu a které se mají nanášet na pokožku 20 minut před sluněním. „Tuhé krémy obsahují zinc oxide a titanium dioxide. Ty patří do skupiny fyzikálních filtrů, UV záření nepohlcují, ale vytvářejí bílou vrstvu na pokožce, která sluneční paprsky odráží. Fungují tedy jako ochranný štít,“ vysvětluje K. Ščasná.