Žaluzie, jako funkční doplněk oken, který šetří energie

Žaluzie, jako funkční doplněk oken, který šetří energie

Je to tak, hlavním zdrojem úniku tepla jsou okna! Věděli jste, že žaluzie a rolety mohou díky automatizaci šetřit energii domova a uchránit až 30 % nákladů na vytápění? Zefektivnění energetického hospodářství dopomůže uvědomělé LED osvětlení, správné načasování termostatů nebo výměna energeticky náročné sušičky za prádelní šňůru.


Pokusme se šetřit energií v našich domech chytrými způsoby, které ulehčí nejen naší peněžence, ale také přispějí ke snížení emisí. Když snižujeme náklady na vytápění našich radiátorů, pomáháme současně snížit množství emisí CO2,“ vyzdvihuje Jan Hrnčíř, produktový specialista Somfy.

Budiž světlo! Teplé, studené nebo neutrální?

Máte-li ve svých pokojích různé typy světel, nastal čas se zamyslet nad výměnou klasických žárovek za moderní úsporné LED žárovky, kterými výrazně snížíte energetické vytížení domácnosti. Při výběru myslete na teplotu osvětlení, která má výrazný vliv na organismus. Teplé barvy směřujte do obývacího pokoje, ložnice a dětských pokojů. Naopak studenějšími tóny sviťte v místech, kde se potřebujete soustředit – například v pracovně, neutrální tóny by měly být na chodbě, v kuchyni nebo v koupelně.  

Světla vypínejte, pokud už se neplánujete do místnosti vrátit. Abyste na vypínání světel nemuseli neustále myslet, zapojte do svého domova prvky chytré domácnosti, které nabízí značka Somfy. Díky chytrému systému TaHoma Switch si můžete nastavit takzvané scénáře, které zautomatizují chod chytré domácnosti a energii budete spotřebovávat pouze tam, kde ji skutečně potřebujete. Pod palcem můžete mít krom aktivací světel, která se s odchodem zhasnou a s příchodem rozsvítí, také např. ovládání rolet. Scénář "tepelná pohoda" udrží
v chladných zimních měsících teplou domácnost díky staženým roletám. Ve slunečných dnech naopak vytaženými roletami čerpá teplo z přirozeného slunečního záření. Odjíždíte na dovolenou a chcete mít jistotu, že při příjezdu budete mít doma útulné teplo? Prvky domácnosti můžete zaktivovat ve scénáři „dovolená“.

Denní světlo jako nedocenitelný zdroj

Snažte se do svého domova vpustit co nejvíce denního světla. Pracovní stůl, křeslo, ve kterém si rádi čtěte nebo kuchyňskou pracovní plochu umístěte v blízkosti oken tak, abyste mohli denního světla využít co nejvíce. Má totiž blahodárné účinky na produktivitu, spánek ale i vitalitu. Existují dokonce vědecké výzkumy, které dokazují, že dlouhodobě snížená dávka slunečního světla může vést až k riziku výskytu duševních onemocnění nebo tzv. zimní deprese. V severských zemích s omezeným slunečním světlem může být tento stav zaznamenán
až u desítek procent populace.

Zaměřte se na těsnění

Okna i dveře jsou hlavními viníky tepelných ztrát v domě. Odborníci uvádějí, že dveřmi a okny se ztrácí klidně 20 až 30 procent tepla! Proto si v první řadě zkontrolujte jejich těsnění. Vložte kousek papíru mezi dveře nebo okno a zavřete je. Pokud papír vypadává, vaše těsnění potřebuje opravit.

Nezapomeňte také, že nahromaděné sluneční záření ohřívá okno natolik, že v podstatě může fungovat jako jakési topení. Slunce může na jeden čtvereční metr okna dodat až 500 W energie.
I proto je řešením udržení tepla uvnitř domu instalace automatického stínění, jako jsou rolety nebo venkovní žaluzie. Ty umožňují efektivní využití slunečního tepla a zároveň fungují jako izolace oken.

 „Automatizace okenního stínění může ušetřit 10 až 30 procent nákladů na vytápění, aniž byste o tom museli přemýšlet. Motorizované řešení pro rolety a venkovní žaluzie získá pro váš domov dodatečnou izolaci, aniž byste potřebovali více topit,“ dodává Hrnčíř.

Somfy nabízí ideální motorizační řešení pro rolety a venkovní žaluzie, které zvyšují tepelný komfort vašeho obydlí, ať už jste přítomni či nikoli. S ovládacím zařízením TaHoma® můžete automatizovat okenní žaluzie
a zároveň zlepšit energetickou účinnost celého bydlení.

Centrální jednotka TaHoma® propojuje a řídí každý kout vaší chytré domácnosti, umožňuje propojit až 200 různých zařízení a vytvořit až 40 scénářů. Tato inteligentní jednotka v reálném čase koordinuje zařízení
a optimalizuje energetickou účinnost, i když nejste přítomni. Díky přednastavenému programu "tepelná pohoda" na jednotce TaHoma® Switch se žaluzie během dne automaticky roztáhnou, aby využily volné sluneční teplo
a zahřály dům. Za soumraku se pak zavřou, aby teplo neunikalo ven.

Nemusíte dělat zázraky, abyste snížili spotřebu domácnosti

Používejte efektivně své domácí spotřebiče a zvažte sušení prádla na šňůře s kolíky namísto používání energeticky náročných sušiček. Tento způsob vám umožní výrazně snížit spotřebu energie a současně prodloužit životnost vašeho prádla. Udržujte velké spotřebiče v čistotě, jelikož zanesené motory pracují méně efektivně a spotřebovávají více energie. Pravidelné čištění a údržba spotřebičů zlepší jejich výkon a prodlouží životnost, čímž vám pomohou šetřit energii i peněžní prostředky.

Abychom ušetřili peníze a energii, nestačí pouze vypnutí světel. Za pomocí chytrých termostatů, které mění intenzitu vytápění místnosti, snížíte náklady na výrobu tepla. Chytré termostatické hlavice mohou být nejen stylovým doplňkem interiéru, ale také moderním řešením pro regulaci teploty. Takové termostatické hlavice najdeme například u značky Somfy.

Další možností, jak šetřit energii, je optimalizace využití domácí elektroniky. Například vypínejte nebo odpojujte elektronická zařízení, když je nepoužíváte, a zvažte využití šetřičů energie, které automaticky vypnou zařízení, pokud nejsou používána po určitou dobu. Při nákupu nových spotřebičů se zaměřte na energetické štítky
a vybírejte produkty s vyšší energetickou účinností.

 

INTELIGENTNÍ BYDLENÍ PRO ŽIVOT V HARMONII S PŘÍRODOU


Somfy nabízí chytrá řešení, která nejen zvyšují komfort obyvatel, ale také pečují o životní prostředí a optimalizují spotřebu energie. Společnost se zavázala k environmentálním cílům prostřednictvím své iniciativy "ACT FOR GREEN". Aktivita se zaměřuje na snižování negativních dopadů na životní prostředí během celého životního cyklu produktů. To znamená, že při výrobě nejsou používány nebezpečné materiály, balení a expedice a činnost obchodního týmu podléhají odpovědnosti. „V roce 2024 bylo více než 65 % celosvětově prodaných výrobků Somfy v souladu s myšlenkou "Act for Green“, zdůrazňuje poselství Jaroslav Zeman, jednatel společnosti Somfy za Česko a Slovensko.