Podpořte svou imunitu i mysl studenou sprchou!

Ať už upřednostňujete horkou, studenou nebo vlažnou sprchu, jedno je jisté - studená sprcha má pozitivní účinky na náš organismus.
Jak už napovídá samotný název, střídavou sprchou se rozumí střídání teplé a studené vody během sprchování. Pokud jste ještě nevyzkoušeli, tak směle do toho! Střídavé sprchy se těšily velké oblibě už v Římské říši a není se čemu divit. Při střídání teplé a studené sprchy se organizmus uvede do tempa, probudí krevní oběh a podpoří prokrvení. Zařazením tohoto blahodárného rituálu uděláte dobrý skutek pro tělo i duši.
Návod na střídání teplé a studené sprchy
Střídavé sprchování funguje v rytmu teplá/studená, teplá/studená. Pohodlně si začnete s teplou, nebo pokud chcete tak horkou vodou. To způsobí, že se vám rozšíří cévy a uvolní svaly. Po chvilce (doporučení sahají od 40 sekund do tří minut) vodu přenastavíte na studenou a sprchujete se chladnou vodou.
Nyní je na místě dodržet správný postup! Proudem chladné vody sprchujeme na místě, které je nejdále od srdce, tj. na zevní straně pravého chodidla. Od chodidla postupujeme stále výše až po pravou kyčel, poté přejdeme na vnitřní část stehna a pak vedeme proud seshora zase zpět k chodidlu. Stejný způsob opakujeme i na levou stranu.
Když máme nohy hotové, na řadu přichází paže a začínáme opět stejně: od hřbetu ruky nejprve přes zevní stranu ve směru ramene a poté po vnitřní straně zpět k ruce. Po dokončení se přesouváme na horní část těla, obličej a případně i hlavu. Jestliže jsme se úspěšně dosprchovali, můžeme se odměnit teplou vodou, než přejdeme do dalšího kola (volitelné libovolné kola). Nezapomínejte, že je důležité, aby na konci vždy přišla studená sprcha a cévy tak zůstaly zúžené. Správným sprchováním tedy dochází k rozšíření a zúžení cév, což stimuluje krevní oběh a podporuje prokrvení a také lymfatický systém, který dokáže poté rychleji odvést toxické látky z těla.
Čím nám studená sprcha pomáhá?
Studená sprchu má pozitivní účinky především pro kůži. Jestliže se sprchujete teplou vodou, pokožka se rychleji vysušuje a kdo má problémy se suchou kůží nebo trpí nerodermitidou, tak by se měl sprchovat spíše chladnou vodou a pokožku následně vhodně ošetřit. Studená voda prospívá i vlasům, protože posiluje vlasové folikuly. Také může studená sprcha aktivovat buňky hnědého tuku, které podpoří spalování. Mezi další pozitivní účinky patří posílení imunitního systému, podpora regenerace svalů, zlepšení nálady a vypínání kůže.
Máte oteklé nohy? Sprchujte správně!
Pokud vás trápí unavené a oteklé nohy, opět na ně zkuste střídavé sprchování. Vlivem střídání teplé a studené sprchy dochází k rozšiřování a zužování cév, což vede k probuzení krevního oběhu a k lepšímu pumpování cév. Oteklým nohám tak může být konec.
U střídavého sprchování nohou opět začínáme sprchováním teplé vody, pak přejdeme na studenou sprchu, následně zase teplou a zakončíme studenou vodou. Doporučují se dvě kola studené sprchy, přičemž jedno kolo může trvat až dvě nebo tři minuty.
Vyzkoušet můžete i tzv. Kneippův chodník, kterým disponuje mnoho wellness center. Připravit si ho však můžete i doma. Postačí vám k tomu dvě velké nádoby, jednu naplníte studenou, druhou teplou vodou a následně se v nich procházíte. Na dno nádržek můžete vložit i různé kamínky, které vám budou nohy masírovat.
Kdy být na pozoru při střídavých a studených sprchách
Pokud se chcete ubránit šoku z chladu, nikdy si nesprchujte celé tělo studenou vodou najednou. Na pozoru byste měli být také v těhotenství nebo při onemocnění srdce a krevního oběhu - v případě pochybností se vždy obraťte na svého lékaře, abyste měli jistotu, že si nadměrným chladem nezatížíte krevní oběh. Jestliže jste nachlazení, experti doporučují teplé sprchy, protože v opačném případě byste si mohli imunitní systém ještě víc rozhodit. Závěrem je dobré říci, že zařazením studené sprchy po celý rok se můžete těšit nejen z lepší imunity, ale i osvěžujícího zážitku.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)