Bojujete s ekzémem? Jezte vhodné potraviny, které můžou projevy atopie zmírnit

Bojujete s ekzémem? Jezte vhodné potraviny, které můžou projevy atopie zmírnit

Trápíte se vy nebo někdo z rodiny atopickým ekzém? Věděli jste, že od nepříjemného svědění si můžete částečně ulevit vhodným stravováním? Podívejme se spolu na to, které potraviny jsou vhodné a které raději nekonzumovat.


Odhalením alergenů můžeme pomoci naši atopické pokožce

Atopický ekzém je nepříjemná nemoc kůže, kterou může způsobovat mnoho faktorů. Potraviny tvoří jen část celku, která je ale pro komplexní řešení velmi důležitá. To, že atopický ekzém může souviset i s potravinami, je prokázané hlavně u dětských pacientů, u nichž zásadní roli hrají především hlavní alergeny, které můžou ekzém spustit - bílkoviny kravského mléka, vajíčka, pšenice, sója a z menší části i zelenina, ovoce, semena a ořechy. Ideálně bychom tyto potraviny měli přidávat do dětské stravy postupně, abychom mohli kontrolovat případné alergické reakce. Naštěstí je známé, že tyto nežádoucí reakce většinou časem mizí.

U dospělých přetrvává atopický ekzém zhruba u 2 až 3 % populace, přičemž význam potravinových alergenů v této skupině klesá. I tak si můžeme některými složkami potravy pomoci ke zdravější kůži.

Nejdříve je prioritní vyloučit potraviny, na které je pacient alergický nebo intolerantní a ekzém je projevem této reakce. Důležité při ekzému je nepouštět se do diet „naslepo“, protože se vystavujeme riziku nedostatku živin a výsledky tohoto vysazování bez patřičné odbornosti nepřinesou pozitivní výsledky. Mimoto se musíme vyvarovat potravin, u kterých víme, že nám ekzém zhoršují.

Jaká strava je vhodná při atopickém ekzému?

Nejlépe si připravíme pokrmy ze základních surovin bohatých na zeleninu, ovoce, zdravé tuky a bílkoviny.

Zaměřme se primárně na:

1. Pestrou stravu

2. Přidávat zeleninu ke každému jídlu

3. Potraviny s probiotiky (Kvašené zelí / Pickles / Kimchi, kysané mléčné výrobky, kváskový chléb, kombucha aj.)

4. Potraviny bohaté na vlákninu (prebiotika)

5. Protizánětlivé potraviny (Bobule, brokolice, avokádo, zelený čaj, houby, kurkuma, extra panenský olivový olej, atd.)

6. Potraviny bohaté na Omega 3 (tučné mořské ryby - losos, sleď aj., lněná semínka, chia semínka)

7. Potraviny bohaté na kvercetin, což je silný antioxidant a antihistaminikum (Jablka, borůvky, hroznové víno, třešně, kapusta, čekanka, košťálová zelenina, paprika, červená cibule, chřest, klíčky, bylinky, olivový olej aj.)

8. Potraviny bohaté na kolagen (maso - tažený vývar z kostí a masa, ryby a měkkýši, vaječné bílky, červené bobule, česnek, zelená listová zelenina, fazole, kešu ořechy, papriky aj.)

9. Potraviny bohaté na l-glutamin, nejhojnější aminokyselinu v těle podporující zdraví střev (Kuře, ryba, zelí, špenát, mléčné výrobky, čočka, fazole, řepa, hrášek)

Dbejme na zdravý životní styl, alkohol, stres nebo kouření můžou atopii ještě více zhoršit. Když je tělo v rovnováze, stoupá tolerance těla vůči různým potravinám.