Zázrak jménem žvýkačka
Objev žvýkačky Fosilizovaný kousek podivné hmoty v sobě nese otisky zubů tehdejších lidí. Objev vytřel zrak především Američanům, kteří často považují za vynálezce žvýkačky Williama Wrigleyho. Sarah se podařilo objevit tuhou březovou pryskyřici, která sloužila jako žv
Objev žvýkačky
Fosilizovaný kousek podivné hmoty v sobě nese otisky zubů tehdejších lidí. Objev vytřel zrak především Američanům, kteří často považují za vynálezce žvýkačky Williama Wrigleyho. Sarah se podařilo objevit tuhou březovou pryskyřici, která sloužila jako žvýkačka. V severní Evropě se žvýkalo už před devíti tisíci lety. Lidé si tehdy do úst strkali různé druhy pryskyřice, nejvíce se osvědčila březová kůra, která zároveň sloužila jako lék na zanícené dásně.
Čtěte také: Fashion tip: Kondomy jakožto móda budoucnosti
Máta
Pro žvýkačky s mátovou příchutí se ročně sklidí máta z polí o rozloze 16 300 fotbalových hřišť (a to není zrovna málo)- Američtí vojáci používají speciální žvýkačky jako náhradu zubní pasty v polních podmínkách a žvýkají prakticky už od první světové, aby se zbavili stresu a udrželi pozornost. Do žvýkaček jim výrobci často přidávají i kofein. V Japonsku mají dokonce žvýkačku, která se zbarvuje podle nálady, zato v Singapuru si nezažvýkáte, dají se pořídit pouze na lékařský předpis.
20 minut stačí
V současnosti vědci zjistili, že dvacetiminutové žvýkání žvýkačky po každém jídle způsobuje (díky masáži) lepší prokrvení ústní dutiny a zároveň pomáhá předcházet vzniku zubního kazu. To vše proto, že v průběhu tohoto dvacetiminutového žvýkání vytvoří slinné žlázy až třikrát více slin než běžně.
A právě tato přirozená tekutina hraje velmi důležitou roli při předcházení nemocí zubů. Sliny omývají povrch zubů a čistí je. Ředí a vyplachují škodlivé kyseliny, které vytvářejí na povrchu zubů bakterie. Jako množství slin narůstá, zvyšuje se obsah vápníku a fosforu v ústní dutině a škodlivé kyseliny jsou rychle zneutralizované.
Mrkněte na: Výprodeje: Co se vyplatí?
Sladká chuť
Pod vlivem slin se obnovuje minerální složení skloviny, díky čemuž se posiluje a obnovuje ideální tvrdost. Sliny vyplachují zbytky jídla ze zubů a působí proti nepříjemnému zápachu z úst. Pro děti je důležitá chuť žvýkačky, proto se do ní kdysi přidával cukr. Na doporučení stomatologů byl cukr později nahrazen látkami jako sorbitol, xylitol nebo manitol.
Tyto látky umožňují zachovat sladkou chuť a přitom nezpůsobují zubní kaz. Za nejhodnotnější látku je považován xylitol, který nepředstavuje živnou půdu pro bakterie a díky tomu, že neutralizuje kyseliny, pomáhá obnovit v ústní dutině ideální pH. Tato látka je součástí některých zubních past.
Navzdory těmto úžasným výsledkům by jsme opět připomněli, že všeho moc škodí. Občas si dejte pauzu v žvýkání. Mít plnou pusu slin 20 hodin denně zřejmě také není normální.
Text: Ela Procházková
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)