Co je krevní plazma a k čemu slouží?
Jistě vás někdy napadlo, jak se vyrábí léky, které pomáhají lidem, kteří v životě neměli tolik štěstí jako vy a trpí např. hemofilií či poruchami imunity. K výrobě těchto druhů léků se využívá především krevní plazma, kterou můžete darovat a zachránit tak konkrétnímu člověku zdraví či život. A takový pocit za nějaký čas strávený v dárcovském centrum za to jistě stojí.
Co je krevní plazma a k čemu slouží
Krevní plazma je tekutá složka krve, má nažloutlou barvu a v těle zdravého člověka je jí cca 3-3,5 litrů, tj. tvoří přibližně 5% tělesné hmotnosti. Z 90% je tvořena vodou, zbytek tvoří plazmatické bílkoviny (7%), hormony (2%), enzymy, vitamíny, minerální látky, glukóza a anorganické soli (0,9%). Způsob, kterým se odebírá krevní plazma, se nazývá plazmaferéza.
Léky vyrobené z krevní plasmy (krevní deriváty), se využívají nejen k léčbě vzácných vrozených onemocnění, ale také při spoustě dalších lékařských zákroků. Nejčastěji používaným krevním derivátem je bezesporu albumin, který se aplikuje během náročných operací, především na srdci (v kardiochirurgii), při onemocnění střev, onemocnění ledvin, u rozsáhlých popálenin a při hemolytické žloutence novorozenců. K dalším lékům vyrobených z krevní plasmy patří imunoglobuliny. Používají se především při léčbě primární imunodeficiencie (PIDI), což je to chronické, nevyléčitelné onemocnění. V současné době je definováno cca 150 typů této poruchy. Projevuje se sníženou schopnosti organizmu reagovat na škodlivé podněty. V Evropě žije více než 10000 lidí s PID z toho v ČR cca 700 lidí s PID. Dále se léky vyrobené z krevní plasmy používají i při onemocnění zvané AAT (alfa1-antitripsin), což je geneticky podmíněná rozedma plic. V současné době j v Evropě zhruba 125 000 pacientů s nedostatkem AAT. Velmi známým a také závažným onemocněním je hemofilie. Pro léčbu jednoho pacienta na rok je potřeba až 1200 odběrů krevní plasmy od dárců. V České republice je zhruba 1000 pacientů s hemofilií. Statistiky ukazují, že léky z krevní plazmy potřebují během svého života dva ze tří lidí – s velkou pravděpodobností je tedy budete jednou potřebovat i Vy či Vaši blízcí. Na rozdíl od možnosti dárcovství krve není dárcovství plazmy veřejnosti příliš známé. Dárců je proto stále málo – i když jim odběr nijak neublíží a dostanou při něm peněžní náhradu. Dlouhodobě je plazmy velký nedostatek a její potřeba stále roste. Léky z ní se totiž nedají vyrobit synteticky a pacienti jsou tudíž na dárce přímo odkázáni.
Kdo je vhodným dárcem
Dárci plazmy musí splňovat stanovená zdravotní a sociální kritéria, která jsou ustanovena normami české legislativy a také normami Evropské unie. Vhodným dárcem je člověk ve věku 18-60 let, jehož zdravotní stav je dobrý, váží od 50-150 kg, má platný doklad totožnosti a kartu pojištěnce a který vyplní registrační dotazník odběrného místa. Poté, kdy kontaktujete dárcovské centrum, domluvíte si termín vstupní prohlídky, během níž bude potvrzeno, zda jste vhodným dárcem či nikoliv. Pokud jsou výsledky vyšetření kladné, dárce má možnost ihned se objednat k odběru. Dárce, který se k darování plazmy rozhodne, by si měl vyhradit dostatek času a být na odběr připravený – tj. před samotným odběrem by měl být zcela zdráv. Velmi důležitý pro jeho kondici je také dostatečný přísun tekutin, jídla a spánku. Celý proces plasmafrézy trvá cca 45 minut.
Výhody pro dárce
Nespornou výhodou pro dárce je neustálá kontrola jeho zdraví – od nemocného člověka brát plazmu nelze. Proto se také provádí laboratorní testy – krev dárců se testuje mimo jiné na přítomnost žloutenky typu B, C a viru HIV. V Praze lze plasmu darovat v Dárcovském centru Chodov a Dárcovském centru Černý Most, které jsou přímo v obchodních centrech a nabízí dárcům až 500 Kč při jednom odběru jako náhradu za váš čas a náklady na dopravu. Při samotném odběru dostanete chlazený nápoj zdarma, po odběru pak zdarma kávu, čaj a malou sladkost. Během odběru se jistě nudit nebudete – k dispozici je wi-fi signál, televize a široký výběr časopisů. Ti z vás, kteří přijedou autem, mohou využít parkovacího místa přímo v obchodních centrech. Otevírací doba Dárcovských center je také velmi vstřícná – ve všední den od 7 do 19 hodin, v sobotu pak od 8 do 13.30 hod. Centra splňují přísná kritéria kladená na takováto zařízení a jsou držiteli certifikátu IQPP, tj. zavázala se k plnění norem chránících zdraví dárců. Jejich personál absolvuje pravidelná odborná školení a centra také řeší podněty a požadavky dárců. Novinkou v benefitech poskytovaných dárcům se stalo nejen zvýšení finanční odměny na 500 Kč za jeden odběr, ale také mobilní aplikace „Save Lives“, která aktivním dárcům slouží místo registrační kartičky. Aplikace poskytuje dárci informace o jeho odběrech včetně vitálních hodnot, lze se pomocí ní objednat k odběru a informovat se o všech novinkách. K dispozici je zdarma a stáhnout ji lze pro všechny operační systémy. Pro dárce, kteří absolvují odběr plazmy opakovaně, je k dispozici bonusový systém a zajímavé akce navíc.
Aktuální stav najdou všichni zájemci na webu dárcovských center. Pokud tedy o dárcovství uvažujete – moc rádi Vás u nás přivítáme!
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)